Latem musimy się martwić, aby nie przegrzać naszego mieszkania. Zimą wręcz odwrotnie, wydajemy krocie, by ogrzać swoje "cztery ściany". Rachunki wciąż jednak rosną, a efekty nie są zadowalające. Jest sposób, by temu w sposób efektywny zaradzić.
Najlepszą metodą utrzymania ciepła, bądź chłodu - w zależności od pory roku - jest rekuperacja. Rekuperator, a właściwie centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, służy do redukcji kosztów ogrzewania budynku poprzez odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego z systemu wentylacyjnego zimą. Ilość odzyskiwanego ciepła określana jest przez parametr znany jako sprawność rekuperatora.
Systemy wentylacyjne z odzyskiem ciepła oparte na rekuperatorze zapewniają odzysk ciepła z powietrza, które w tradycyjnych systemach wentylacyjnych bezpowrotnie ucieka. Świeże powietrze z zewnątrz zasysane jest przez tzw. czerpnię, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła centrali wentylacyjnej i ogrzewa się w jego kanalikach od powietrza usuwanego z wnętrza budynku. Potem nawiewane jest do pomieszczeń mieszkalnych.
Identyczna ilość ciepłego, wilgotnego i zużytego powietrza usuwana jest z łazienek i kuchni. Powietrze zużyte, przechodząc przez wymiennik, oddaje swoje ciepło do świeżego powietrza wchodzącego z zewnątrz nie mieszając się nigdy z nim. Cały proces przebiega w ciszy i przy minimalnym zużyciu energii. Dzięki temu w domu zawsze mamy świeże powietrze i to bez konieczności otwierania okien. Taki stan rzeczy rekuperacja pozwala utrzymać o każdej porze roku.
Komfort w domach jest odczuwalny nie tylko dla nas samych, ale również dla naszych portfeli. Rekuperacja to znaczna redukcja kosztów ogrzewania. System wentylacji mechanicznej oparty na rekuperatorze zastępuje kominy wentylacji grawitacyjnej. Konieczne jest jedynie pozostawienie kominów spalinowych do pieca i kominka. Firma Ekoryniec od ponad 10 lat zajmuje się instalacją rekuperatorów, jest więc ekspertem w tej dziedzinie.
- Doradzamy klientom, aby przygotowania do montażu instalacji rekuperacyjnych rozpocząć już na etapie projektowania domu, nie zostawiać ich do czasu, gdy dom zostanie już pobudowany - mówi Dariusz Ryniec, właściciel firmy Ekoryniec.
Koszt instalacji rekuperatora zależny jest od wielkości domu i może wynieść od 12 tysięcy złotych w górę. Czas potrzebny do wykonania pracy to od kilku dni do tygodnia. Potrzeba eliminacji strat ciepła i postęp technologiczny sprawiają, że rekuperatory będą instalowane w każdym, nowo budowanym domu. Co ważne Ekoryniec przy instalacji rekuperatora nie pobiera żadnych opłat za projekt.
Urządzeniem wspomagającym system wentylacji budynków jest też gruntowy wymiennik ciepła. Czerpie on energię z gleby i za pomocą specjalnych przewodów przekazuje do budynku mieszkalnego. Znakomicie sprawdza się choćby latem, gdy w ten sposób dostarcza chłód.
Ekoryniec s.c. Marzena, Dariusz Ryniec
87-732 Lubanie Siutkówek 7
Tel. (54) 235 10 20
Faks: (054) 23 25 000
Telefon komórkowy: 501 428 128
WWW http://www.ekoryniec.pl
Email: [email protected]
Facebook: www.facebook.com/ekoryniec