Zamknij
REKLAMA

Suknia ślubna, kombinezon motocyklisty i sutanna. Wypiorą to dokładnie. Bez niebezpiecznej chemii

07.39, 15.12.2014 (Artykuł sponsorowany)
REKLAMA

Pralnie chemiczne używające rakotwórczego rozpuszczalnika powoli odchodzą do "lamusa" ustępując miejsca nowoczesnym technologiom, przyjaznym użytkownikowi i środowisku. Włocławska pralnia Seco wraz z firmą Electrolux proponuje innowacyjne rozwiązanie.

Seco to jedna z pierwszych w Polsce oraz jedyna we Włocławku i całym województwie kujawsko-pomorskim pralnia oferująca usługi z wykorzystaniem systemu LAGOON, najnowszej technologii prania stworzonej przez firmę ELECTROLUX. To jedyny na świecie certyfikowany przez WOOLMARK system, który używa wody jako naturalnego rozpuszczalnika dla zanieczyszczeń.

Jeszcze do niedawna jedyną metodą stosowaną do czyszczenia niektórych rodzajów ubrań (posiadających na metce producenta znaki "czyścić chemicznie" lub "nie prać w wodzie"), było tak zwane czyszczenie chemiczne nazywane także praniem na sucho. Metoda ta stosowana w tradycyjnych pralniach chemicznych, tak naprawdę nie ma nic wspólnego ze zwykłym praniem, które polega na kąpieli wodnej z użyciem detergentów i akcji mechanicznej. 

- Pranie chemiczne polega na umieszczeniu w agregacie chemicznym odzieży, która zalewana jest roztworem rozpuszczalnika chemicznego, najczęściej stosowany jest czterochloroetylen - wyjaśnia Piotr Lewandowski, właściciel pralni Seco. - Bardzo często pracownicy pralni chemicznych twierdzą, że ich metoda jest ekologiczna, ponieważ toksyczny rozpuszczalnik krąży w agregacie w obiegu zamkniętym. Niestety nawet w takim przypadku część użytego rozpuszczalnika pozostaje w tkaninie, sprawiając, że jest on stopniowo wdychany przez posiadacza takiego ubrania.

 Czterochloroetylen należy do... związków o działaniu narkotycznym, silnie toksycznych dla centralnego układu nerwowego. Długotrwałe narażenie na działanie tego związku powoduje zwyrodnienie i uszkodzenie wątroby, nerek i mięśnia sercowego. Na skórę działa drażniąco. Zaliczany jest do substancji rakotwórczych. Czterochloroetylen uwalnia się stopniowo z odzieży, przez długi czas po odebraniu garderoby z pralni. Świadczy o tym charakterystyczny, ostry, słodkawy zapach wydobywający się z wyczyszczonych na sucho ubrań.

W 2004 roku firma Electrolux we współpracy z Woolmark Company, organizacją zrzeszającą największych światowych hodowców wełny, stworzyła system czyszczenia wodnego garderoby o nazwie LAGOON, zastosowany w pralni Seco we Włocławku. Electrolux LAGOON jest w pełni ekologiczną alternatywą dla pralni chemicznych. Dzięki zastosowaniu specjalnie stworzonych na potrzeby systemu, w pełni biodegradowalnych detergentów oraz opracowaniu urządzeń pralniczych i suszących, odpowiednich programów prania, a także całej linii urządzeń wykończeniowych możliwe było stworzenie kompletnego systemu czyszczenia garderoby opartego na wodzie jako naturalnym rozpuszczalniku.

System LAGOON w pralni Seco vs. tradycyjna pralnia chemiczna - porównanie jakości

LAGOON jest ekologiczną alternatywą dla pralni chemicznych, dodatkowo pozwala na osiągnięcie dużo lepszych rezultatów czyszczenia wszelkiego typu garderoby.

- LAGOON jest rozwiązaniem przyjaznym środowisku dla profesjonalnego czyszczenia wełny, jedwabiu, wiskozy i tych tkanin oraz włókien, które uważa się że są domeną czyszczenia chemicznego - przekonuje Piotr Lewandowski z pralni Seco. - Tkaniny czyszczone systemem LAGOON pachną świeżo, są bardziej miękkie w dotyku, kolory ich są wyrazistsze, a biel jaśniejsza. Efektem wprowadzenia tak innowacyjnych rozwiązań jest to, że w wyniku usługi wykonanej w naszej pralni, klienci otrzymują odzież czystą, wolną od kurzu i roztoczy, oraz pozbawioną jakichkolwiek szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych.

Dodatkowo jest idealnym rozwiązaniem do prania strojów z aplikacjami, takich jak np. suknie ślubne. Nie jest to możliwe w agregacie chemicznym, gdyż wszelkie aplikacje z tworzyw sztucznych mogłyby ulec roztopieniu w agresywnym rozpuszczalniku. Systemowi prania Lagoon zaufały również największe sieci hoteli na świecie: Hilton, Marriott, Sheraton. W krajach zachodniej Europy w ostatnim roku powstało ponad 500 pralni systemu prania wodnego wypierając pralnie czyszczące tradycyjną metodą chemiczną.

((Artykuł sponsorowany))
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%