Zamknij
REKLAMA

Marihuana lecznicza dostępna we włocławskich aptekach. Ile będzie kosztować?

14:10, 16.03.2016 | N.CH
Skomentuj fot. depistphotos
REKLAMA

Lecznicza marihuana jest już dostępna legalnie w Polsce. Wszystko dzięki decyzji Ministerstwa Zdrowia. Chorzy nie będą już musieli łamać prawa, aby móc się nią leczyć.

Marihuana lecznicza jest stosowna przede wszystkim w przypadku padaczki lekoopornej oraz stwardnienia rozsianego. Przez brak przepisów prawnych o legalizacji dochodziło do tego, że pacjenci nielegalnie sprowadzali ten lek z zagranicy.

Nie każdy będzie mógł jednak go kupić. Zgodę dla każdego pacjenta indywidualnie wydaje Ministerstwo Zdrowia po zapoznaniu się z wnioskiem od lekarza prowadzącego.

- Każda zgoda wydana w tym trybie jest zindywidualizowana, a kontynuacja terapii zależy od przedstawienia (za każdym razem) szczegółowych informacji dotyczących skuteczności dotychczasowego leczenia. Informacje te będą na bieżąco monitorowane przez ministra zdrowia. W tym celu Ministerstwo prowadzi ewidencję składanych wniosków, wydawanych zgód na refundację i pacjentów objętych leczeniem – czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Minister wydaje zgodę, jeśli lekarz prowadzący leczenie uzna, że są to leki najlepsze z możliwych, przynoszą wyraźną poprawę stanu zdrowia, a jednocześnie nie mają równie dobrej alternatywy w postaci innych produktów leczniczych. 

Do tej pory minister wydał zgody na refundację leków na bazie ziela konopi indyjskich stosowanych w leczeniu padaczki lekoopornej u dzieci. 

Leki objęte zgodą na refundację są dostępne w aptekach na ryczałt. To oznacza, że za opakowanie leku pacjent płaci 3,20 zł. 

- Nie mieliśmy jeszcze przypadków, żeby ktoś pytał o ten lek, bo ma zgodę na jego kupno. Takie sytuacje będą jednostkowe na cały kraj, więc na pewno nie będzie dostępny w aptekach od ręki, ale będziemy w razie potrzeby go sprowadzać – mówi farmaceuta z jednej z włocławskich aptek.

Zmiany obowiązują od 4 marca.

(N.CH)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

Wlocek369Wlocek369

1 1

Czyli "niebieska recepta" nie wystarczy. 15:16, 16.03.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jak to spiewanojak to spiewano

5 10

Nananana nananana eeeeeeeo Marihuana Nananana nananana eeeeeeeo Marihuana 20:05, 16.03.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz