Zamknij
REKLAMA

Coraz więcej Ukraińców podejmuje pracę we Włocławku

18:11, 30.06.2016 | N.CH
REKLAMA
Skomentuj
Gdy włocławianie wybrzydzają w ofertach pracy, podejmują ją Ukraińcy. Fot. depositphotos

Coraz więcej obywateli Ukrainy podejmuje pracę we Włocławku lub okolicznych miejscowościach. Pracodawcy, którzy się na to decydują, są przez niektórych negatywnie oceniani. Ci jednak odpierają zarzuty twierdząc, że tutejszym bezrobotnym nie chce się pracować, z kolei Ukraińcy mają zapał.

W I połowie 2016 roku pracodawcy zgłosili do rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy we Włocławku 396 oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom, z czego tylko dwa dotyczyły mieszkańców Mołdawii, pozostałe zaś obywateli Ukrainy. Dla porównania w całym ubiegłym roku było 416 rejestracji oświadczeń, a w 2014 zaledwie 104. 

- U nas ta skala nie jest aż tak rażąca, bo dużo więcej przypadków zatrudniania Ukraińców jest np. w Bydgoszczy i sięga już kilku tysięcy. Wybierają też Warszawę, Szczecin, Gdańsk czy miasta położone bliżej wschodniej granicy – wymienia Jarosław Hofman, pośrednik pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy we Włocławku.

Najwięcej Ukraińców pracuje w branży budowlanej. Odnotowano tu ok. 250 rejestracji, gdzie znaczna część spośród rejestrowanych dotyczyła agencji pracy tymczasowych (zarejestrowano 200 oświadczeń). Spora grupa osób podjęła zatrudnienie w rolnictwie i sadownictwie (40 osób). 11 z nich znalazło pracę przy produkcji wyrobów stolarskich, 10 w transporcie oraz 7 przy wykonywaniu instalacji elektrycznych.

Dlaczego przedsiębiorcy zatrudniają Ukraińców, skoro we Włocławku bezrobocie utrzymuje się na wysokim poziomie?

- Taki zarzut usłyszałam w urzędzie pracy, gdy przyszłam zgłosić fakt zatrudnienia Ukraińców. Powiedziałam, że bardzo chętnie zatrudnię Polaków, tylko niech podeślą mi 10 osób. Wtedy dyskusja się zakończyła – zdradza przedstawiciel jednej z podwłocławskich firm.  - Jeśli chodzi o tutejszych pracowników, to lepiej z podejściem jest u ludzi pochodzących z małych miejscowości i wsi, bo oni nauczeni są pracy. Dużo gorzej jest z tymi mieszkającymi w mieście.

Co pokazuje rzeczywistość? Na 20 mężczyzn odpowiadających na ogłoszenia, na rozmowę przychodzi dwóch, spośród których żaden ostatecznie nie podejmuje pracy. 

- Ukraińcy są solidni i chce im się pracować. Początkowo mieliśmy dwóch, którzy ze względu na większe zapotrzebowanie firmy sprowadzili tutaj swoich znajomych – opowiada jeden z pracodawców.

W jednej z firm działających na terenie Włocławka usłyszeliśmy, że od ponad roku ich ogłoszenie o poszukiwaniu pracowników wisi na tablicy w urzędzie pracy. Firma ogłasza się także w lokalnych mediach. Mimo to chętnych brakuje. Efekt jest taki, że w ciągu kilku miesięcy naboru zgłosiły się zaledwie 3 osoby, które ostatecznie pracy nie podjęły.

- Obserwujemy, że bezrobotnym z Włocławka i okolic nie chce się po prostu pracować. Narzekają, że za ciepło, za zimno, za ciężko. Od Ukraińców takiego stękania nie słychać, a można zarobić całkiem nieźle, jak na Włocławek. Ja gdybym potrzebowała pieniędzy, to podjęłabym każda pracę, a tymczasem młodym ludziom nie chce się pracować, bo państwo rozdaje pieniądze na prawo i lewo – mówi osoba odpowiedzialna za nabór w tej firmie.

Z danych PUP wynika, że proponowane wynagrodzenie wskazane w rejestrowanych oświadczeniach zawiera się w przedziale od 600 do 3700 złotych miesięcznie. Jeśli chodzi o rodzaj umowy, to w tej grupie podpisano 278 umów zleceń, 48 umów o dzieło oraz 64 umowy o pracę. Czas zatrudnienia cudzoziemców pracodawcy deklarowali na okres od 1 do 6 miesięcy.

Żeby obywatel Ukrainy mógł podjąć pracę w Polsce musi posiadać wizę. Gdy firma chce go zatrudnić, zwraca się do urzędu pracy, a ten wystawia specjalne oświadczenie potwierdzające legalność zatrudnienia.

(N.CH)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (39)

parobasyparobasy

37 11

Robią za miskę ryżu q R wy tak jak polaczki w Anglii i na całym świecie 18:33, 30.06.2016

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Ja1Ja1

3 1

3700 to dla ciebie miska ryzu?widocznie masz wiecej z 500+ jako patologiczny dzieciorob oraz z doenia Opieki 08:17, 01.07.2016


do Ja 1do Ja 1

2 0

Dlaczego 3700 a może za 600 (od600do3700) popaprańcu 18:02, 01.07.2016


bobobobo

26 22

"nasi" wolą przesiadywać na ławeczkach na 3go Maja... 18:34, 30.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

malarz mostumalarz mostu

24 8

Co znaczy można zarobić całkiem niezle konkretnie ,od 1991 jestem obecny na rynku pracy we Włocławku a przez miejscowych pracodawców zatrudniony byłem przez 9 m-cy , znam ich sporo i nie mam o nich zbyt dobrej opinii. Jestem przedstawicielem handlowym. Tendencja jest taka że szybciej we Włocławku dają zarobić obcym nawet z Torunia i Bydgoszczy nie swojemu żebym tylko nie miał lepiej od nich. 18:38, 30.06.2016

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

wloclawiakwloclawiak

7 1

chłodnia na wysokiej daje taką cenę za pracę że aż śmiać się chce 18:42, 30.06.2016


Moby22Moby22

39 4

Polacy sie budza i nie chca pracowac za 5zl/h na umowie zlecenie bez zadnych skladek w okropnych warunkach!! Ludzie z Ukrainy nie maja wyboru i dlatego sie na to godza 18:38, 30.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wloclawiakwloclawiak

16 2

W dniu dzisiejszym tj.29 czerwca 2016 roku, będąc na giełdzie pracy organizowanej w PUP we Włocławku przez pracodawce RUN-CHŁODNIA. Jednak zostałem źle potraktowany w tej kwestii. Czy pracodawca szuka nowych pracowników, czy też nie?! Po wejściu do pomieszczenia były 3 stanowiska pracowników tejże chłodni(2xkobieta,1xmężczyzna).Mi przypadło stanowisko, gdzie obsługiwał pracownik w postaci mężczyzny. Po krótkiej wymianie kilku słów o sobie, mężczyzna spojrzał się na swoje koleżanki, które odparły ruchem głowy na "nie". Miałem nadzieje, że dostanę te pracę, jednakże siła kobiet w RUN-CHŁODNI jest wyższa niż moje wykształcenie czy nawet doświadczenie+ 18:39, 30.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

25 4

Pracować za godziwe pieniądze a być wyzyskiwanym za grosze to jest różnica.Tacy wyzyskiwacze jak gozdzialski i inni to mają teraz żniwa.Zatrudni ukraińca za 4zł na godzinę i nowe porsche można kupować.Osobiście znam tylko dwóch prywaciarzy z Włocławka którzy potrafią naprawdę godziwie wynagrodzić za pracę.Reszta nie chce albo nie umie.Oto dzisiejsza Polska.Tyrać za grosze u prywaciarza-wyzyskiwacza albo emigracja.Polski już nie ma. 18:41, 30.06.2016

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SellSell

1 0

No to jest Polska czy jej już nie ma?
Twój przekaz jest sprzeczny. 19:04, 30.06.2016


Konto usunięteKonto usunięte

19 6

Przyjdzie czas ,że tych wyzyskiwaczy powiesimy za jaja. 18:43, 30.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

19 7

Dla poszerzenia wiedzy młodych otumanionych warto powiedzieć, że wyśmiewany na co dzień w mendiach PRL zelektryfikował, skanalizował i "zwodociągował" ten średniowieczny kraj jakim była przedwojenna Polska, w dodatku rozwalona przez 2 wojny światowe. Woda była dostarczana do mieszkań w miastach za darmo do końca "komuny" a na wsiach czerpano wody gruntowa za darmo.
Od 27 lat wolności wolny wolak musi płacić za wodę, odbiór ścieków i wywóz śmieci - przez 50 lat po wojnie nie było takich pozycji w domowym budżecie. Teraz narzucą jeszcze indywidualne oznakowanie śmieci, żeby już nikt nie mógł niczego ukryć i nie był nawet na śmietniku anonimowy. Wody gruntowe i z rzek mają także być obłożone opłatami, bo w kapitalizmie wszystko musi być skomercjalizowane, żeby kosztem niewolników zarabiała garstka plutokratów.
W PRL także rachunki za prąd i gaz, węgiel nie stanowiły uszczerbku w budżecie - dziś miliony wolnych wolaków oszczędzają nie dogrzewając i nie doświetlając swoich mieszkań a setki tysięcy nie stać na takie luksusy i mają odcięte media a faktury w windykacji.
Nie stać też większości na *%#)!& dzięki któremu cena przejazdu np. z Warszawy do Krakowa potroiła się (z 54 zł wzrasta od 14.12.15 do minimum 180 zł). Nie stać ich na paliwo i utrzymanie auta,a nawet na parkingi w centrum miasta. W ten sposób Pislandia - Meksyk Europy pozbędzie się biedoty i plebsu z przestrzeni publicznej, w której zostanie tylko zadowolona z siebie i swojego sukcesu elyta. 18:54, 30.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

15 6

Przez 45 lat prawie 40-milionowy naród, dwa pełne pokolenia, przeżyły, odbudowały kraj z kilkusetletniej zapaści, stworzyły nowe miasta, przemysł, szkoły, uczelnie, porty, szpitale, wybudowały miliony mieszkań (300 tys. rocznie, to wielokrotnie więcej niż dziś) - i wszystko to o głodzie, chłodzie, przy nagich hakach..... a świstak siedzi i zawija te sreberka. Spożycie wołowiny było 5-krotnie większe w systemie reglamentacji kartkowej niż dziś. 18:54, 30.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

11 8

PiS u władzy miały być zmiany ! A tym czasem kolejne 4 000 000 Polaków chce się z krajem żegnać na zawsze !!
No i jak widać po ilości spakowanych na walizkach to co zmienia PiS uznając że to ważne , dla Polaków jest nie ważne zatem znów rząd swoje a naród swoje , skutek kolejne 4 miliony chce pryskać bo chęcią wyjazdu tego nazwać nie można jak zwykłą ucieczką przed zdegenerowaniem siebie i rodziny poprzez trwanie na POSTERUNKU , REWOLUCJI NIE BĘDZIE ZATEM ZMIAN TEŻ NIE BĘDZIE...
LUDZIE TO POJMUJĄ DZIŚ O WIELE SZYBCIEJ I PODEJMUJĄ DECYZJE O ZERWANIU CHOMĄTA JAKIM JEST TWÓR ZWANY III R.P... OMYŁKOWO NAZYWANYM POLSKĄ ?. I EWAKUACJI !
ZATEM GOODBYE ! I POWODZENIA !!
4 mln Polaków rozważa emigrację za pracą na Zachód, a blisko 1,5 mln jest na to gotowych ? wskazuje najnowszy, ogłoszony we wtorek raport firmy Work Service pt. ?Migracje zarobkowe Polaków?. Dziś wyjeżdżać chcą głównie ludzie młodzi, ze wschodu kraju, z mniejszych miast i gorzej wykształceni.
Emigrację zarobkową rozważa 19,1 proc. aktywnych lub potencjalnych uczestników rynku pracy w Polsce; jest to o 4 punkty proc. więcej, niż przed rokiem ? podkreślają autorzy badania. Jednocześnie zwracają uwagę, że to grupa niemal 4 mln ludzi, czyli 13 proc. całej dorosłej populacji kraju.
7,1 proc. (ok. 1,5 mln osób) na wyjazd z Polski za pracą jest zdecydowanych i planuje to w ciągu najbliższego roku ? zaznaczono.
Według raportu dla 78,8 proc. respondentów najważniejszą motywacją do wyjazdu za granicę są zarobki wyższe niż w Polsce. Natomiast 58,9 proc. za powód do emigracji uznaje wyższy standard życia na Zachodzie.
Na trzecim miejscu (44 proc.) ankietowani wskazali możliwość podróżowania i zwiedzania świata; ten wynik zdaniem ekspertów Work Service może świadczyć o zmianie pokoleniowej, która dokonała się w kraju i wejściu na rynek młodych ludzi, dla których ważne są doświadczenia życiowe, a nie stabilizacja zawodowa.
Najważniejszym kierunkiem emigracji pozostają inne kraje UE; Polacy najchętniej wyjechaliby do Niemiec (34 proc.), Wielkiej Brytanii (18 proc.), Holandii (6 proc.), czy Hiszpanii (5 proc.). 18:55, 30.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Polak nie musiPolak nie musi

11 9

Pięciokrotnie wzrosła liczba interwencji domowych od czasów wprowadzenia 500+. To są dane policji, które nie są ujawnione. Nie chodzi o to, żeby dziecko nie miało pięciuset złotych, ale o to, żeby tatuś tego nie przepił ? przekonywał Paweł Kukiz w Radiu ZET.

Kukiz: - Chciałbym, żeby każde biedne dziecko miało o te pięćset złotych więcej, ale forma przyznawania tych pieniędzy jest dramatyczna. Nie twierdzę, że wszystkie rodziny przepijają. Porządnym rodzinom, które żyją na krawędzi ubóstwa, to pięćset złotych daje poczucie godności. Ale nawet te rodziny nie powinny mieć świadomości, że [500 zł - red.] dostają. Nie powinno się zabierać w podatku dochodowym. Obniżyć podatki, a nie rozdawnictwo.
--------------
No i po gwinta Polakowi pracować, skoro państwo da pieniądze za nic?! 18:56, 30.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

13 5

Ćwierć wieku tzw "wolnej" Polski zafundował nam powrót do czasów niewolniczej pracy...jeśli ktoś ją w ogóle ma.
NARODZIE POLSKI JAK DŁUGO JESZCZE POZWOLISZ OKUPANTOWI BANDZIE OKRĄGŁOSTOŁOWEJ PIS, PO , PSL , SLD NISZCZYĆ OJCZYZNĘ , JAK DŁUGO JESZCZE POZWOLISZ NA CIERPIENIE TWOICH RODAKÓW.??
POLACY CODZIENNIE WIESZAJĄ SIĘ Z BIEDY!!! A krew tych ludzi mają na rękach niszczyciele naszego narodu po 89 roku, razem z Watykańczykami. Zgraja oprawców. 18:56, 30.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

10 6

Słuchajcie no...chanukowy dudo i chazarski kaczorze...MAFIO OKRĄGŁOSTOŁOWA - PRZESTAŃCIE OPOWIADAĆ *%#)!& O WOLNOŚCI, SUWERENNOŚCI, GODNOŚCI I DOBROBYCIE...jak ostatnio w Poznaniu
ODPOWIADAM WAM DANYMI Z GUS O POLSCE I PODPIERAM EUROSTATEM I ONZ
POLSKA
300 000 OSÓB BEZDOMNYCH
12 000 ANALFABETÓW ? NOWOŚĆ !!
4 200 000 BEZROBOTNYCH W TYM 2 700 000 BEZ PRAWA DO ZASIŁKU
1 000 000 DZIECI JEDZĄCYCH TYLKO RAZ DZIENNIE
PRZYKŁADOWE MIASTO
ŁÓDŹ ? 100 000 MIESZKAŃCÓW BEZ WODY I KIBLA W DOMU
60 000 BEZ WODY GAZU PRĄDU !!!
MAMY XXI WIEK
ŚREDNIA PRAWDZIWA PŁACA MIESIĘCZNA
270 EURO
ŚREDNIA REALNA EMERYTURA ? 210 EURO
I DANE EUROSTAT I ONZ
OKOŁO 12 000 000 LUDZI ŻYJĄCYCH ZA MNIEJ NIŻ 1 DOLARA USA !! DZIENNIE
DYREKTYWA ONZ MÓWI ŻE KRAJ W KTÓRYM SĄ OBSZARY GDZIE LUDZIE ŻYJĄ ZA MNIEJ NIŻ 1 DOLARA
KWALIFIKUJE SIĘ DO POMOCY ŻYWNOŚCIOWEJ ? CZYLI ZRZUTY SAMOLOTOWE RYŻ MĄKA , KOZY W KLATKACH
TO JEST PRAWDA. 18:56, 30.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

9 4

Lata 1989-2016....MUSIAŁO WYJECHAĆ 8 000 000 POLAKÓW ZA CHLEBEM !!!....? WYGONILI OJCÓW WYGONILI SYNÓW -SZUBIENICA CZEKA TAKICH SUKINSYNÓ... ?
DO POSŁÓW SENATORÓW MINISTRÓW I WSZYSTKICH ŁAJDAKÓW Z RODOWODEM OKRĄGŁOSTOŁOWYM
JA WAS OSTRZEGAM .. JEŚLI MACIE JESZCZE RESZTKI PRZYZWOITOŚCI I INSTYNKTU SAMOZACHOWAWCZEGO
ODEJDŹCIE !!! NIE PROWOKUJCIE GNIEWU LUDZI !!! 18:57, 30.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WK....WYBORCA WK....WYBORCA

26 2

M A N I P U L A C J A !!!!!!!!!!! Dlaczego nie napisano na mjaqkich stawkach ci biznesmeni złodzieje zatrudniaja następnych niewolników bo polscy niewolnicy juz za te feudalne BEZSKŁADKOWE stawki nie chcą pracować !!!!
Wystarczy zasięgnąć informacji na temat stawek oferowanych przez ,,miejscowego dobrodzieja'' z Wieńca i już wszystko jasne !!! 16 godzin dziennie za 1600 zł bez ZUS iNFZ !!!

Tylko wprowadzenie minimum socjalnego może ukrócić te złodziejskie praktyki !!! 18:57, 30.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

16 2

To już wiecie kto stoi za sprowadzaniem imigrantów do Polski-WIELKI BIZNES!Polska już nie jest Polską.To neokolonia tanich mobilnych niewolników którzy tyrają na luksusy dla nielicznej grupy bogaczy! 19:01, 30.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

milymily

4 5

ja pracuje sezonowo za najnizsza i ciesze sie ze to mam umowa o prace a na reszte mam *%#)!& 19:04, 30.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kolans1812Kolans1812

16 0

Jak ukrainiec za marne grosze *%#)!& od rana do wieczora to co się dziwić, że ich zatrudniają? 19:06, 30.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xzyxzy

10 14

Chcą pracować niech pracują ,bo nasi lenie wolą MOPR .A teraz 500plus co dostają i wszystkie dodatki to na wszystko mają to po co im pracować .Nie płacą za mieszkanie miasto umorzy dług albo bedzię go spłacał po 50zł lub 100zł .Raj na ziemi dla cwaniaków .Sorry taki klimat tym mieście . 19:16, 30.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

5 3

ANEKS SPECJALNY II.
Lista kolejnych rządów "prywatyzujących" polską gospodarkę:
Rząd Mazowieckiego UW od 12.09.1989r. rządził 16 m-cy, Przygotował ustawę o restrukturyzacji i prywatyzacji.
Rząd Bieleckiego KLD od 12.01.1991 rządził 11 m-cy i 11dni. Sprzedał 1208 zakładów.
Rząd Olszewskiego ROP od 23.XII.1991 rządził 6 miesięcy i 18 dni Sprzedał 1 zakład. Zatrzymał prywatyzacje.
Rząd Suchockiej UD od 11.07.1993 rządził 15 m-cy i 14 dni. Sprzedała obcym 21 zakładów.
Rząd Pawlaka PSL od 26X.1993r rządził 16 m-cy i 12 dni. Sprzedał obcym 2269 zakładów.
Rząd Oleksego SLD od 7.03.1995r. rządził 14 miesięcy. Sprzedał 598 zakładów.
Rząd Cimoszewicza SLD 7II.96 rządził 20 m-cy,18 dni. Sprzedał 992 zakładów.
Rząd Buzka AWS od 31.X.1997 rządził 47 m-cy 19 dni. Sprzedał 1311 zakładów.
Rząd Milera SLD od 19X.2001r. rządził 30 m-cy 15 dni. Sprzedał 548 zakładów.
Rząd Belki SLD od 2 V 2004r. rządził 17 m-cy 29 dni. Sprzedał obcym 477 zakładów.
Rząd Marcinkiewicza PIS 31X05r rządził 8 m-cy 15 dni. Sprzedał 271 zakładów.
Rząd Kaczyńskiego PIS od 14.07.2006 rządził 15 m-cy 24 dni. Sprzedał 18 zakładów.
Rząd Tuska PO rządzi od 7.XI.2007r. Sprzedał 724 zakłady do 31.12.2010.
Państwo Polskie w roku 1990 było właścicielem około 8,5 tysiąca zakładów. W latach 1990-2010, według raportu Ministerstwa Skarbu Państwa, przekształceniami objęto 5 tys. 992 państwowe przedsiębiorstwa. Władza postkomunistyczna, zaczęła od uwłaszczenia siebie samej, w latach 1988 ? 1989 powstało ok. 12 tys. spółek, które były zakładane na bazie państwowego majątku przez dyrektorów zakładów. Proceder ten odbywał się przy współudziale działaczy partyjnych, urzędników czy członków rodzin. Wiele fortun ludzi, którzy są dziś na listach najbogatszych Polaków, wyrosło ze spółek nomenklaturowych. Często postkomunistyczne służby specjalne wysysały aktywa z państwowych firm poprzez firmy zagraniczne lub polonijne.
Pierwsze skrzypce przy wyprzedaży za bezcen majątku polskiego grał Leszek Balcerowicz, wicepremier i minister finansów w rządach Tadeusza Mazowieckiego/ AWS. Kolejnymi przodownikami wyprzedaży byli Jan Krzysztof Bielecki, Jerzy Buzek, wdrażający na gruncie polskim pomysły amerykańskiego spekulanta George?a Sorosa i ekonomisty Jeffreya Sachsa jak i Międzynarodowego Funduszu Walutowego czy Banku Światowego. Balcerowicz naciskał na jak najszybszą prywatyzację, zaś osoby, które krytykowały wyprzedaż majątku, czy pokazywały oszustwa przy prywatyzacji, nazywał populistami i szkodnikami.
Pierwszy minister przekształceń własnościowych Waldemar Kuczyński (UW) dość szybko odszedł, wraz z premierem Tadeuszem Mazowieckim (grudzień 1990), ale przygotował grunt dla Janusza Lewandowskiego (KLD, potem UW, teraz PO) ? ministra w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego (1991) i Hanny Suchockiej (1992-1993). Lewandowskiemu zarzucano wielokrotnie łamanie prawa przy przekształceniach własnościowych i zaniżanie wartości sprzedawanych zakładów.
W lipcu 1990 r. parlament przyjął ustawę o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, otwierając drogę także sprzedaży majątku narodowego w zagraniczne ręce. Inwestorzy domagali się, aby przy procesie prywatyzacji pracowały firmy doradcze. W Polsce na początku nie było takich firm i wynajmowano zagraniczne, które kazały sobie słono płacić za usługi. Zdarzało się też nieraz, że więcej zapłacono doradcy, niż uzyskano ze sprzedaży. Powodem tego była praktyka zaniżania wartości sprzedawanego przedsiębiorstwa. Urzędnicy zaniżali wartość gruntów lub całkowicie pomijali je przy wycenie.
Z kolei Elektrownia Połaniec, o mocy 1800 MW, została sprzedana przez ministra Emila Wąsacza z AWS Belgom z Electrabela w dwóch transzach (2000-2003) za blisko 250 mln dolarów. Tymczasem na Zachodzie przyjmowano, że nabywca powinien zapłacić przynajmniej 1 mln dolarów za 1 MW mocy, czyli w przypadku Połańca powinno to być 1,8 mld dolarów (!).
W latach 90. Niemcy, Francuzi, Irlandczycy, Belgowie wykupili za kilkaset milionów złotych nasze cementownie, co stanowiło ułamek ich wartości.
Polskie huty nie stanowiły osobno większej wartości, więc przeprowadzono ich konsolidację (Huta Katowice, Sendzimira, Cedler i Florian). Szybko jednak PHS zostały sprzedane przez ministra Wiesława Kaczmarka (SLD) hinduskiemu koncernowi Mittal, który zapłacił za niego zaledwie 6 mln zł (dług PHS wynosił 3 mld, lecz został zredukowany wobec wierzycieli), przejmując 70 proc. rynku. Jednak w kolejnych latach Mittal dostał jednak aż 2,5 mld zł pomocy publicznej, więc w praktyce państwo polskie jeszcze zapłaciło inwestorowi za to, że przejął kontrolę nad hutami.
Wiesław Kaczmarek w 2002 r. sprzedał za 1,5 mld zł STOEN niemieckiemu RWE, co przez większość ekspertów zgodnie zostało uznane za cenę kilkakrotnie zaniżoną.
Niewiele brakowało, a za symboliczne pieniądze kontrolę nad polskim rynkiem cukru przejęliby za rządów Buzka Niemcy i Francuzi. Tylko determinacji części posłów AWS, w tym posła Gabriela Janowskiego (oblegał sejm jak przysłowiowy Rejtan), zawdzięczamy powstanie Polskiego Cukru, który zdążył jeszcze zachować około 40 proc. rynku.
Już w 1998 r. prof. Andrzej Karpiński z PAN alarmował, że Polska straciła przemysł elektrotechniczny, bo nasze firmy zostały przez nowych właścicieli zlikwidowane.
Także prywatyzacja sektora bankowego odbyła się za półdarmo. Zagraniczny sektor bankowy opanował około 80% rynku.
Natomiast w Niemczech, Francji czy Włoszech udział zagranicznych banków w rynku jest dość mały, wynosi co najwyżej około 10 procent. 6,5 mld zł, jakie Włosi z UniCredit zapłacili za Pekao SA, albo ponad 2 mld zł, które za BZ WBK zapłacili Irlandczycy z AIB były niewielkimi sumami, wartość tych banków była kilka razy wyższa.
Zaś 30% akcji PZU Eureko i BiG Bank Gdański zapłaciły ponad 3 mld zł, choć grupa była warta wtedy co najmniej 30-50 mld złotych. Minister Wąsacz wybrał wówczas inwestora bez zgody rządu, za co został zdymisjonowany.
W roku 1990 stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 6,5%, a bez pracy było 1,1 mln Polaków. Rok później ten wskaźnik wzrósł do 12,2% (2,1 mln), a w 1994 ? 16,4% (2,9 mln). W pierwszych latach prywatyzacji drastycznie spadł wskaźnik PKB ? w 1994 r. był on niższy o kilkadziesiąt procent niż w 1989 roku.
W ostatnich latach, dużym skandalem okazała się prywatyzacja przemysłu stoczniowego. Rząd nie bronił stoczni polskich przed decyzjami Komisji Europejskiej o zwrocie pomocy publicznej, co skutkowało ich upadkiem. Jednocześnie niemieckie stocznie dotowały poważnie swoje stocznie i nie zważały na UE. Zastanawiająca kwestią jest, że upadek polskich stoczni, które produkowały taniej niż niemieckie, a przy tym solidnie, przyczynił się do zniknięcia konkurencji dla niemieckich stoczni. Zaś słowa ministra z rządu Tuska, tuż przed wyborami o tajemniczym inwestorze z Kataru, były tylko mydleniem oczu przy destrukcji przemysłu stoczniowego. Symbole ?Solidarności?, jako zwycięstwa, jedności narodowej i oporu społecznego za Komuny i w III RP raz na zawsze zniszczono, zaś tysiące ludzi zostało bez pracy. Zniknęło też możliwe zorganizowane ognisko oporu na Wybrzeżu. Wcześniej, za rządów premiera Buzka zniszczono przemysł na Śląsku, zamykając (i zamrażając) kopalnie i huty.
Wspomnienie prywatyzacji w oczach społeczeństwa, to afery i masowe złodziejstwo. Wyprzedaż polskiego majątku narodowego po 1989 r. przypominała celowe niszczenie dobra wspólnego, które mogło służyć ludziom, a przywiodło ich do bezrobocia i biedy. Z dnia na dzień tracili pracę i środki utrzymania rodzin, w zamian nie zapewniono im niczego oraz pozostawiono samym sobie, po tym jak wystąpili przeciw Komunie i głosowali za Solidarnością. 19:32, 30.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Konto usunięteKonto usunięte

6 4

Tzw.Ruskie trole są Polakami i piszą prawdę o wyzysku i zgnojeniu Polski.Naród Polski cierpi coraz bardziej wyzysk i poniżenie i te bajki o ruskich trolach możecie sobie wsadzić.Pochodzę z chłopsko-rolniczo-robotniczej rodziny i mieszkam na ziemiach najstarszej polskiej(słowianskiej) osady.Centrum Polski.Kolebka Polski i Polaków(okolice Włocławka-Brześć Kujawski).Ja i moja rodzina mieszkamy tutaj od setek lat.Moi pradziadowie tłukli niemca,szweda,turka, ruska i kogo tam jeszcze trzeba było.GINĘLI ZA NAS I DLA NAS!!!!.A teraz mi wstyd.Wstyd,że przelewali krew za tę kochaną polską ziemię.Przelewali krew po to abyśmy mieli swój majątek,swój kawałek wolnej ziemi(gospodarki jako naród).A teraz odwieczni wrogowie pomiatają naszym losem jak chcą.Zero dumy,honoru,patriotyzmu,godności,tożsamości,miłości do ziemi i ojczyzny.Odwieczni wrogowie przejęli nasz majatek i nasza ziemię(gospodarkę) oraz majątek narodowy.Polska-teoretyczna i kupa kamieni.Jak byś myślał ty i twoi koledzy, to od rusków byście mnie nie wyzywali.A może i myślicie tylko najzwyklej w świecie nie jesteście Polakami.Nie wiecie co to miłość do ojczyzny i miłość do ziemi.Nie wiecie że wyprzedaż majątku narodowego to nic innego jak neokolonializm,poddaństwo,utrata tożsamości.Nie wiecie że prowadzenie dzikiego wyzysku Polski i Polaków to szybka droga do ruiny i niewoli dla narodu.A więc albo nie jesteście Polakami i nie kochacie zapachu tej nadwiślańskiej ziemi albo jesteście pustakami-niewolnikami ktorym zależy tylko na sobie.Ja wiem ,że wyzyskiwacze Polski i polskiego narodu mnie nie lubią.Ja was trochę rozumiem.Dobrze sie wam żyje z pracy innych ludzi."polski rząd" sam stworzył "ruskich troli".Pozwalając na dziki niekontrolowany wyzysk społeczeństwa i ludu pracującego.Robotnikowi zabrano wszystko a obiecano wszystko.Naród Polski wprowadzono w błąd po to aby wyzyskiwacze mogli się nachapać.Robotnikowi zabrano Dume,godziwe zarobki,godziwe życie.Pracowałem w różnych prywatnych firmach i widziałem wyzysk i poniżenie.Widziałem jak prezes milioner,pomiata nami jak bydłem roboczym za 7 zl na h (monter-spawacz) umowa o dzieło.Gdy robota skończona to na wolne ,oczywiście bezpłatne.Szef jeździ porsche a ty bracie wegetuj.O taką Polskę walczył ten Pan z Gdańska?Wyzysk i poniżenie.Kodeks pracy i przywileje robotnicze przyprawiają tych wyzyskiwaczy o łzy ze śmiechu.Godność robotnika Polaka została zdeptana.Tak jest zdeptana i zgwałcona została cała Polska przez grupę sachssoros.Pod pozorem nieopłacalności zniszczono całe sektory naszej gospodarki.Te które przynoszą duże zyski zostawiono do kontrolowanego dojenia.Generalną zasadą inwestycji obcego kapitału jest jak największy zysk z wyzysku lokalnej siły roboczej.Wyzyskiwany i upodlony Polak to kacap?Mogę być i nawet kacapem ale chcę życ w Polsce silnej,niezależnej ,z własna silną narodową gospodarką i z własnym niezależnym majątkiem narodowym.Chcę w pracy być szanowany,godziwie wynagradzany,życ w spokoju i rozwijać sie.Nie chcę pałętac się po świecie za chlebem jak żyd po pustym sklepie tak jak moi znajomi.A zresztą i tak nie wyjadę.Za bardzo kocham moją kujawską ziemię i zginę za nią jeśli będzie potrzeba.Powinniśmy życ,pracować i rozwijać się dla dobra naszej gospodarki i naszego majątku narodowego a nie tyrać jak bydło robocze na bogactwo obcych państw,obcych korporacji i luksusy lokalnych wyzyskiwaczy.Co nam dało te ostatnie 25 lat?Wyzysk i poniżenie państwa polskiego oraz narodu polskiego.Ktoś mi powie- to wyjedź-to po to nasi RYCERSCY pradziadowie przelewali krew za tą ziemię abym ja teraz musiał wyjeżdżać i szukać chleba?Nie zgadzam się.A co do Rosji.Z Rosją musimy mieć dobrosąsiedzkie stosunki ze wzajemnym szacunkiem.To nie Rosja jest teraz największym wrogiem.Włocławek,06-01-2015. 19:34, 30.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xxxxxx

20 4

dokładnie co to za bzdury znów są tutaj pisane ..... Włocławianom nie chce się pracować?? hahaha
no bo Polacy już nie są tępi i *%#)!& tyrać po 12godzin za 5zł. !!! koniec wyzysku przez tych wszystkich pseudo pracodawców !!!!! wzięli ukraińców co pracują za miskę ryżu i śmią gadać takie brednie ..... znam wiele osób m.in.którzy pracowali w fabryce cukierków w kuj.....ce i byli pracowici a zostali zwolnieni bo wzięli tańszych ukraińców !!!!
Swoich zwalniają a zatrudniają obcych, wstyd !!!!!!!! i hańba,brak słów !!!!!!
Po co płacić więcej Polakom,lepiej wziąć ukraińców a sobie walić do kieszeni i wozcić się furami za 500 000 zł.
KONIEC WYZYSKU POLAKÓW, KONIEC ROBIENIA Z NAS ŚMIECI !!!!! 19:50, 30.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PSLPSL

9 0

Rozwiązanie jest bardzo proste, w Urzędzie Pracy zlikwidować składkę zdrowotną i wszystko się wyjaśni. Skończy się praca na czarno lub zasiłek + praca na czarno. zarobki są zróżnicowane, wystarczy wziąć pod uwagę emerytkę Horonziak, która odbiera pracę młodym. Wszystkim emerytom podziękować i wysłać na łąkę. Firmy, które wyzyskują ludzi sami będą prosić o pracowników. Zasiłki socjalne zamienić na prace publiczne- ludzie nauczą się najpierw pracować a potem pobierać wynagrodzenie a nie odwrotnie. I tak na koniec - wszystkich zbędnych urzędasów wysłać do PUP. 22:35, 30.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do PSLdo PSL

9 0

Pani Horonziak jest sztandarowym przykładem politycznej obłudy - co innego myśli , co innego mówi , a jeszcze co innego robi ...tak jak w przypadku systemu najdroższych w Polsce centralnej opłat cmentarnych jej autorstwa !!! 06:21, 01.07.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WK...WYBORCAWK...WYBORCA

8 0

Polak okrada Polaka , a terz zaczyna okradać Ukraińców !!!
A co na to miejscowa PIP-a ? Nadal uprawia pozorowane ,,niezapowiedziane'' kontrole i zmienia co rok samochody prywatne ? Nadal za nasze podatki chroni pracodawców a nie pracowników ? 06:25, 01.07.2016

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

BravoBravo

0 0

Podobno z opłat cmentarnych łatane są dziury budżetowe w innych miejscach. Płacisz za dzierżawę grobu na cmentarzu , a część z tych pośród uśmiechówprezydenta Wojtkowskiego pieniędzy ląduje w KKWłocławek Anwil. 08:43, 01.07.2016


Do BravoDo Bravo

0 0

WAZELINA!!! 09:34, 01.07.2016


BravoBravo

3 0

To celowe działanie , by doprowadzić do zaniedbań i ogólnego niezadowolenia . Później- tylko patrzeć jak ktoś rzuci hasło prywatyzacji cmentarzy , 1 ruch i z Komunalnych przestoczą się w tak naprawdę w wyznaniowe zarządzane przez kurię. Każdy hektar cmentarza to potężne pieniądze- żaden rolnik tego nie przebije- nawet wspierany dolatami od bankrutującej" Łunii. " 08:34, 01.07.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

krzywy żonkilkrzywy żonkil

7 2

I tu popieram pracodawców, to prawda, że włocławskim bezrobotnym nie chce się pracować. Za takie pieniądze też by mi się nie chciało. A Ukraińcy mają zapał bo u nich miesięczna pensja wynosi ok.70dolarów. Na "zachodzie" Polacy też mają zapał, ale mają również pensje po 1200-1800euro, do tego życie kosztuje ich połowę tego co w Polsce więc starcza jeszcze na zwykłe przyjemności i korzystanie z życia. 14:03, 01.07.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do krzywy żonkildo krzywy żonkil

6 0

Jak można popierać biznesmenów-złodziei którzy w dniu wypłaty przyjeżdżają do pracy terenówkami po 300 tysięcy złotych i zaczynają płacz przed pracownikami że NIE MAJĄ DLA NICH NA PENSJE !!! A tymczasem ta żydowska lichwa jeździ 4 razy w roku z rodziną do Egiptu ,do Hiszpanii , na Kanary buduje TRZECIĄ wille na wsi a wszystko dzięki pejsatym z BCC i ustawom ryżego oszusta który wprowadził w Polsce unijnej gospodarkę feudalno-niewolniczą a sam wy...ł na stołek za 300 tysięcy zł miesięcznie do pejsatych w Brukseli !!! 07:07, 02.07.2016

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

krzywy żonkilkrzywy żonkil

0 0

Przeczytałeś cały post czy tylko początek i się pienisz? Nie wystarczy umieć czytać, trzeba jeszcze wiedzieć o co chodzi w czytanym tekście, podpowiem ci - drugie zdanie mojego postu... 10:36, 02.07.2016


krzywy żonkilkrzywy żonkil

3 0

Do wszystkich miłościwych pracodawców i doktorów ekonomii mam jedno pytanie: Jeśli chcecie płacić ludziom 1850 albo nawet 2000 brutto, to myślicie, że ile z tego wydadzą na dobra konsumpcyjne, czyli towary/usługi, które WY oferujecie??? 07:15, 02.07.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KIMDZONGTUSKKIMDZONGTUSK

7 0

Islandia pozbyła się międzynarodowej lichwy i proszę
http://www.rp.pl/Gospodarka/307019925-RZECZoBIZNESIE-Michal-Sikorski-Islandczycy-po-mistrzowsku-wyszli-z-kryzysu.html
Oprócz sukcesów piłkarskich, Islandia może poszczycić się również najszybszym wzrostem gospodarczym w Europie po Irlandii. Tempo wzrostu PKB na wyspie wynosi ponad 4 proc. rocznie. Sukces ten udało się osiągnąć pomimo głębokiego kryzysu, w jakim jeszcze niedawno znajdowała się gospodarka.

- Straszono Islandczyków, że po kryzysie z 2008 r. cofną się gospodarczo o kilkadziesiąt lat do tyłu. Nic takiego się nie stało ? mówi Michał Sikorski. - Islandczycy po mistrzowsku rozegrali sprawę.
Bez żadnych sachsów, sorosów, banków światowych czy funduszy walutowych 07:35, 02.07.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

do KIMDZONGTUSKdo KIMDZONGTUSK

2 0

Pisząc prawdę o Islandii ryzykujesz kociokwik i minusowanie przez zagorzałych zwolenników lewactwa i brukselskiej żydokomuny oraz kumitetu łobruny defrałdacji . To właśnie ich idole przepowiadali że jak żydowska lichwa wyjedzie z Islandii to wyspa zapadnie się w ocean .... a naród zginie z głodu , teraz ci pejsaci oszuści czekają aż zacznie zapadać się Anglia .... mogą niedożyć tego kataklizmu . 16:53, 04.07.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

qw_qw_

0 0

Mnie tam nie grozi na szczęście zastąpienie - ani przez Ukraińca, ani przez jakiegokolwiek Włocławiaka. 20:19, 14.07.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma VMEDIA Marcin Nowak 87-800 Włocławek ul.Długa 10 D, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez VMEDIA Marcin Nowak 87-800 Włocławek ul.Długa 10 D i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone