REKLAMA

Jeszcze łatwiej złożysz PIT. Słyszałeś o tym sposobie?

09:15, 20.03.2017 | N.CH
REKLAMA
Skomentuj
Zeznanie podatkowe wypełnią za nas urzędnicy. Trzeba tylko złożyć wniosek. Fot. depositphotos

Teraz PIT można złożyć w zaledwie kilka minut, w dodatku bez liczenia i związanych z nim błędów rachunkowych. Od połowy marca funkcjonuje nowa forma składania zeznań podatkowych. Można z niej skorzystać w dogodnym czasie, omijając przy tym kolejki w Urzędzie Skarbowym. 

Wypełnianie poszczególnych rubryk w formularzu rocznego rozliczenia może niektórym podatnikom sprawiać trudność. Jak uwzględnić ulgę podatkową? Jaka jest kwota wolna od podatku? Takie pytania rodzą się w głowach wielu osób, które ostatecznie przy wypełnianiu druku korzystają z pomocy innych. To z myślą o nich Ministerstwo Finansów uruchomiło system składania wniosków online PIT-WZ.

W PIT-WZ podatnik przekazuje informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, np. z tytułu przysługującej ulgi na dzieci, wydatków na cele rehabilitacyjne, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów czy przekazaniu 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Wniosek trafia do Ministerstwa Finansów, a system informatyczny na podstawie pobranych danych generuje wypełnione zeznanie. Takie rozwiązanie pozwala nie angażować pracowników poszczególnych urzędów. 

W ciągu 5 dni od przekazania PIT-a do rozliczenia na adres e-mail podatnika wpłynie gotowy dokument. Można go zaakceptować lub odrzucić (do 2 maja). Jeżeli nie podejmie się żadnych czynności, zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowany. Dopiero wtedy trafi do urzędu wskazanego przez podatnika. 

- Dziś zmieniamy filozofię działania. To nie podatnik wypełnia formularz, który jest sprawdzany przez urząd, tylko odwrotnie. Podatnik sprawdzi to, co przygotował urząd skarbowy. Wygoda, mniej formalności, uproszczenie i większa przyjazność urzędów – takie cele przyświecają nam przy tej zmianie – wyjaśniał wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Wniosek PIT-WZ można złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Portalu Podatkowego lub systemu e-Deklaracje lub za pomocą bankowości elektronicznej. Jest na to czas do 18 kwietnia.

(N.CH)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone | 2017