Zamknij
REKLAMA

Materiały budowlane dla ofiar nawałnic z zerową stawką VAT

19:30, 11.09.2017 | .
REKLAMA
Skomentuj
Zerową stawkę procentową stosuje się wtedy, gdy materiały budowlane zostały przekazane na rzecz poszkodowanych tj.osób fizycznych, podmiotów prowadzących działalność edukacyjną, kulturalną, w zakresie ochrony zdrowia, opieki społecznej, opieki nad dziećmi, młodzieżą oraz osobami w podeszłym wieku. Fot. Michał Rytlewski

Minister Rozwoju i Finansów podpisał w ubiegłym tygodniu rozporządzenie, które zezwala na stosowanie 0 proc. stawki VAT dla darowizn materiałów budowlanych na rzecz poszkodowanych w wyniku nawałnic, które miały miejsce w sierpniu 2017 roku.

Rozporządzenie zostało podpisane w poniedziałek, 4 września. Zostało podpisane przez Wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Zawarto  w nim wszystkie szczegóły, dzięki którym można się dowiedzieć, kto będzie objęty zerową stawką VAT i od kiedy ona obowiązuje. W rozporządzeniu mowa o materiałach przekazywanych od 12 sierpnia do 30 listopada br. 

Zerową stawkę procentową stosuje się gdy materiały budowlane zostały przekazane na rzecz poszkodowanych tj.osób fizycznych, podmiotów prowadzących działalność edukacyjną, kulturalną, w zakresie ochrony zdrowia, opieki społecznej, opieki nad dziećmi, młodzieżą oraz osobami w podeszłym wieku, jak również w zakresie zbiorowego zakwaterowania uczniów i studentów i dysponujących nieruchomością, w której powstała szkoda,

Należy jednak pamiętać, że taką stawkę VAT stosuje się tylko wtedy, gdy zostanie zawarta pisemna umowa darowizny między podatnikiem, który dokonuje darowiznę, a poszkodowanym. Niezbędne jest również przekazanie przez poszkodowanego dokumentów potwierdzających powstanie szkody w nieruchomości. W przypadku osób fizycznych, może to być kopia kwestionariusza rodzinnego wywiadu środowiskowego sporządzonego przez ośrodek pomocy społecznej, z którego wynika, że szkody powstały w wyniku sierpniowych nawałnic. 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone | 2018