Samorząd Włocławka od lat podejmuje działania na rzecz wspierania terapii uzależnień od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych. Mieszkańcy mogą zgłaszać się do instytucji, w których uzyskają fachowe doradztwo i pomoc.
W uzupełnieniu świadczeń finansowanych ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, Gmina Miasta Włocławek zawarła umowy z funkcjonującymi na terenie miasta podmiotami leczniczymi na udzielanie mieszkańcom Włocławka świadczeń z zakresu terapii uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.
Poniżej prezentujemy dane kontaktowe placówek wraz z charakterystyką świadczonych usług.
Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej - Poradnia Leczenia Uzależnień
ul. Kaliskiej 104a
87-800 Włocławek
tel. 54 231-04-87
w godz. 7.00-18.00 od poniedziałku do piątku.
W poradni można skorzystać z następujących świadczeń zdrowotnych z zakresu terapii uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych:
W Poradni realizowany jest program terapeutyczny skierowany do osób pijących ryzykownie i szkodliwie, celem takiej terapii nie jest pełna abstynencja. Terapia prowadzona w poradni opiera sią na psychologicznych metodach oddziaływania z aktywnym udziałem pacjenta. Program terapeutyczny jest realizowany w formie zajęć grupowych i w kontakcie indywidualnym.
Samodzielny Publiczny Zespół Przychodni Specjalistycznych - Przychodnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia
ul. Stodólna 70
tel. 54 /412-53-34
przyjęcia pacjentów: od poniedziałku do środy w godz. 12.00-19.00
od czwartku do piątku w godz. 8.00-14.00
W poradni można skorzystać z następujących świadczeń zdrowotnych z zakresu terapii uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych:
Terapia prowadzona w poradni opiera się na psychologicznych metodach oddziaływania z aktywnym udziałem pacjenta. Program terapeutyczny jest realizowany w formie zajęć grupowych i w kontakcie indywidualnym.
Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
ul. T. Kościuszki 12,
87-800 Włocławek
tel. 54 414-43-53
MKRPA inicjuje i prowadzi działania wynikające z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz z ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Podejmuje czynności zmierzające do zastosowania leczenia odwykowego wobec osób nadużywających alkoholu. Udziela rodzinom, w których występują problemy alkoholowe pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie. Opiniuje zgodność lokalizacji punktów sprzedaży napojów alkoholowych z uchwałą rady miasta. Monitoruje punkty sprzedaży napojów alkoholowych w zakresie przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleń.
W rozpoczynającym się sezonie wakacyjnym warto pamiętać o zagrożeniach wynikających z pływania pod wpływem alkoholu. Ze statystyk wynika, że jest to najczęstszą przyczyną utonięć w Polsce. Alkohol, nawet w niewielkiej ilości może powodować ogromne zmiany w funkcjonowaniu organizmu – zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Zwiększa on zagrożenie utraty równowagi, szoku termicznego, utraty sił, a jednocześnie znacznie ogranicza umiejętności rozpoznania i oceny stopnia niebezpieczeństwa.
Każdego lata w wyniku skoku do wody kręgosłup łamią setki młodych ludzi. Najczęściej są to kilkunastoletni chłopcy i młodzi mężczyźni. Co ich skłania do wykonania często tragicznego w skutkach skoku? Są to alkohol, narkotyki, dopalacze, brawura, chęć popisania się przed kolegami, przecenienie własnych umiejętności, uleganie namowom, kąpiel w miejscach niestrzeżonych, oznaczonych czerwoną flagą albo znakiem zakazującym kąpieli czy skoku do wody.
W części przypadków skok do wody kończy się urazem kręgosłupa bez uszkodzenia rdzenia kręgowego. Wtedy poszkodowany ma czucie, może poruszać kończynami.
Alkohol jest groźny także podczas kierowania pojazdami, bo wydłuża czas reakcji kierowcy. Przyjmuje się, że przeciętny czas reakcji kierowcy wynosi około 1 sekundy. Nawet niewielka ilość alkoholu wydłuży czas reakcji o około 0,5 sekundy. Czas reakcji przekłada się na metry, które pokonuje samochód zanim kierowca zacznie wykonywać manewr. Ponadto ogranicza pole widzenia. Pod wpływem alkoholu pole widzenia zawęża się tak, że można je porównać do widzenia w tunelu. Powoduje również błędną ocenę odległości. Kierowca widzi przedmioty dalej niż są w rzeczywistości.
Pijąc alkohol należy zachować zdrowy rozsądek i wcześniej zadbać i nie ulegać autosugestii "czuję się dobrze, więc z pewnością mogę już wsiąść za kółko". Oprócz możliwości otrzymania wysokiego mandatu, a nawet utraty uprawnień do kierowania pojazdami, takie zachowanie może doprowadzić do groźnych, a nawet śmiertelnych, zdarzeń drogowych.
INTERWENCJA KRYZYSOWA MOPR
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
ul. T. Kościuszki 26,
87-800 Włocławek
tel. 54/ 411-63-11
Główne zadanie MOPR to wsparcie osób i rodzin w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych oraz pomoc w wypełnianiu podstawowych funkcji opiekuńczych wobec dzieci. Instytucja ta podejmuje działania mające na celu zapobieganie występowaniu lub pogłębianiu się dysfunkcji, marginalizacji i wykluczeniu społecznemu w zakresie sposobu postepowania z rodziną i osobami zagrożonymi uzależnieniom od alkoholu. Udziela pomocy i wsparcia osobom doznającym przemocy w rodzinie, bądź znajdującym się w innych sytuacjach kryzysowych powstałych w wyniku zdarzenia losowego.
Sekcja Interwencji Kryzysowej i Wspierania Rodziny
ul. Żytnia 58,
87-800 Włocławek
tel. 54/ 413-50-96
od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-18.00
Zadaniem sekcji jest poradnictwo i świadczenia specjalistyczne: pomoc psychologiczna, pomoc pedagogiczna, pomoc prawna, pomoc socjoterapeutyczna , pomoc socjalna, grupa wsparcia dla osób doznających przemocy w rodzinie, edukacja i popularyzacja wiedzy na temat przemocy w rodzinie oraz radzenia sobie w sytuacjach trudnych, prowadzenie warsztatów dla rodziców z problemami opiekuńczo-wychowawczymi.
Klub Integracji Społecznej MOPR
ul. Okrzei 61
tel. 54 411-04-37
poniedziałek, środa, czwartek od 7:30 do 15:30
wtorek od 7:30 do 17:00
piątek od 7:30 do 15:00
Zadaniem klubu jest wsparcie psychologiczne osób uzależnionych i współuzależnionych od alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających po zakończeniu programu psychoterapii. Wsparcie tu mogą również znaleźć osoby bezrobotne, dorosłe dzieci alkoholików, osoby z problemami psychologicznymi i rodzinnymi.
„Kujawsko - Pomorska NIEBIESKA LINIA”
czynne codziennie w godz. 17:00-21:00
0 800-154-030 lub (056) 659-13-99
Jest to telefoniczne pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie. Porad udzielają współpracujący z Rzecznikiem Praw Ofiar przy Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu prawnicy i psycholodzy. Organizowane są dyżury prawnika w największych miastach regionu, tj. we Włocławku, Bydgoszczy, Grudziądzu, Inowrocławiu. „Kujawsko-Pomorska NIEBIESKA LINIA” stanowi uzupełnienie ogólnopolskiej niebieskiej linii 0 801-12-00-02. Osoby dzwoniące pod ogólnopolski numer telefonu mogą uzyskać wsparcie, pomoc psychologiczną i prawną, otrzymują informację o możliwości otrzymania bezpośredniej pomocy najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Informacje na temat telefonu ogólnopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego są zamieszczone na stronie internetowej Urzędu Miasta Włocławek.