Zamknij
REKLAMA

Pierwsze dni elektronicznych zwolnień lekarskich we Włocławku: "Lekarze mieli dużo problemów"

18:15, 04.12.2018 | J.J/N.S
REKLAMA
Skomentuj
Lekarze we Włocławku mieli sporo problemów z wystawianiem elektronicznych zwolnień. Fot. depositohotos

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) miały ułatwić życie zarówno pacjentom, jak i lekarzom. W pierwszy weekend ich obowiązywania wywołały jednak spore zamieszanie. Podobnie było w poniedziałek (03.12.). - Przez cały dzień lekarze mieli bardzo dużo problemów – mówi jeden z włocławskich lekarzy.

Od 1 grudnia lekarze mogą wystawiać zwolnienia lekarskie tylko w wersji elektronicznej. Papierowe dokumenty odchodzą do lamusa i będą wykorzystywane tylko w przypadku awarii systemu lub sieci. Elektroniczne zwolnienia mogą wystawiać nie tylko lekarze, ale również asystenci medyczni, co powinno odciążyć nieco lekarzy, którzy nie zawsze mają czas na dopełnienie formalności. Zalet lekarze widzą zresztą więcej.

- Pacjent nie musi "latać" z papierkiem, pracodawca wie od razu, czy pracownik jest na zwolnieniu, czy nie – ocenia Łukasz Kanderski z oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii włocławskiego szpitala, który jako jeden z pierwszych w mieście zaczął wystawiać e-ZLA. Lekarz wymienia jednak również wady zmian: – (...) organizacja sprzętowa, szkolenia, wyposażenie gabinetów, przepustowość łącz ZUS-u, co w poniedziałek bardzo kulało.

Jeszcze przed weekendem lekarze mieli wybór, więc wielu z nich korzystało z tradycyjnej, papierowej formy wystawienia dokumentu. Dopiero w ostatnim tygodniu przed wprowadzeniem zmian zarejestrowano dużo więcej zwolnień elektronicznych. Lekarze zostali przeszkoleni z obsługi nowego systemu i swoich profili na Platformie Usług Elektronicznych. Mimo tego w poniedziałek (04.12.) rzeczywiście pojawiło się sporo informacji o problemach z systemem.

- ZUS twierdził, że problemów nie było lub były chwilowe, ale przez cały dzień lekarze mieli ich bardzo dużo. Na portalach społecznościowych wrzucali zdjęcia z przeciążeniami serwerów. ZUS jednak nie był na to przygotowany. Jeżeli lekarz wystawia kilka zwolnień dziennie to rzeczywiście takie problemy to dla niego duże utrudnienie – mówi Kanderski.

Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyznaje, że faktycznie pojawiły się chwilowe problemy z działaniem systemu. Przyczyną mogło być duże obciążenie. Tylko 1 i 2 grudnia lekarze wystawili ponad 10,7 tys. elektronicznych zwolnień.

- Wczoraj (04.12.) pojawiły się przejściowe problemy z samym logowaniem do PUE. Sytuacja szybko została opanowana. Liczby mówią same za siebie, w całym kraju zostało wystawionych okolo 150 tys. elektronicznych zwolnień lekarskich, w naszym regionie ponad 7,6 tys. Staramy się, by lekarze i pracodawcy bezproblemowo przeszli od zwolnień papierowych do zwolnień elektronicznych. Dlatego systematycznie prowadzimy szkolenia z obsługi elektronicznych zwolnień lekarskich – wyjaśnia Krystyna Michałek.

W sobotę wszystkie Oddziały ZUS-u zorganizowały tzw. Białą Sobotę, czyli dzień otwarty dla lekarzy i asystentów medycznych. Do placówek Zakładu w całej Polsce przyszło 756 lekarzy, w naszym regionie – 25. W ramach akcji mogli skorzystać z konsultacji w zakresie wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich, założyć profil na PUE ZUS, uzyskać certyfikat ZUS do podpisywania e-ZLA oraz przeszkolić się z wystawiania e-zwolnień.

(J.J/N.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

ZUSZUS

6 1

Zakład Utylizacji Składek nie miał problemów , niemożliwe ? To chyba jedyna na świecie organizacja która zamiast służebnie dbać o zdrowie swoich pracodawców -płatników oferuje im ,,oprawców-orzeczników'' i ,,ścieżki zdrowia '' pod postacią bandyckich komisji lekarskich !
,,Oprawca - orzecznik '' tak nazywała ich babcia która przeżyła wojnę i okupację niemiecką a oprawcy-orzecznicy nie chcieli jej przyznać niepełnosprawności po odłamku w kolanie bo ,,drugie kolano jest zdrowe ''. 18:45, 04.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Chory na wory..Chory na wory..

1 6

Hakerzy działają żeby się tylko rządowi nie udało. System się zawiesza choć wcześniej działał. 21:53, 04.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObiektywnieObiektywnie

4 1

Niby fajny koncept. Tylko bez elektronicznych Kart Pacjenta to i tak ułamek w morzu potrzeb.
Co z firmami typu "leśne usługi" (wycinka) kto tam korzysta np z komputera. Nakaz elektronicznych zwolnień powinien uwzględniać również firmy, które w swojej działalności nie muszą mieć komputera. 22:12, 04.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone