Zamknij
REKLAMA

"Mały ZUS" wszedł w życie z początkiem roku. Zobacz, jakie warunki trzeba spełnić, aby z niego skorzystać

19:01, 03.01.2019 | D.W.
Skomentuj Aby płacić mniejsze składki należy zgłosić się do 8 stycznia. Można zrobić to składając formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA z odpowiednim kodem ubezpieczenia. Zdjęcia ilustracyjne. Fot. depositphotos.com

Z początkiem roku osoby, które prowadzą działalność gospodarczą na niewielką skalę, będą mogły skorzystać z tak zwanego "małego ZUS-u". Wysokość opłacanego ubezpieczenia społecznego będzie od teraz uzależnione od uzyskiwanych przychodów. Przedsiębiorcy mają jednak mało czasu na podjęcie decyzji.

Decyzja o chęci skorzystania z "małego ZUS-u" musi zapaść do 8 stycznia. Tylko do tego czasu przedsiębiorcy mogą złożyć zawiadomienie do odpowiedniego oddziału Zakładów Ubezpieczeń Społecznych. Nowe kody ubezpieczeń zawarte są w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Z "małego ZUS-u" nie mogą jednak skorzystać wszyscy. To oferta między innymi dla tych, którzy prowadzili działalność gospodarczą w poprzednim roku, przez minimum 60 dni. Ich przychody za ubiegły rok kalendarzowy nie mogą jednak przekroczyć 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. W 2018 roku była to kwota 63 tys. złotych.

- Jeśli przedsiębiorca prowadził firmę krócej niż rok, to limit przychodów należy wyliczyć proporcjonalnie do czasu prowadzonej działalności. Aby go ustalić, należy podzielić 30-krotność minimalnego wynagrodzenia w poprzednim roku przez liczbę dni w poprzednim roku i pomnożyć przez liczbę dni prowadzenia działalności - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Ulga nie będzie jednak dotyczyć między innymi przedsiębiorców, którzy w poprzednim roku prowadzili działalność gospodarczą krócej niż 60 dni, tj. podlegały ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzenia tej działalności krócej niż 60 dni, rozliczały się w formie karty podatkowej i korzystały ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT. Z "małego ZUS-u" nie skorzystają też osoby, które w 2018 roku podlegały ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu także z tytułu innej pozarolniczej działalności i spełniają warunki do opłacania preferencyjnych składek.

Aby płacić mniejsze składki należy zgłosić się do 8 stycznia. Można zrobić to składając formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA z odpowiednim kodem ubezpieczenia. Ustalona najniższa podstawa wymiaru składek będzie obowiązywała przez cały rok kalendarzowy i musi mieścić się w wyznaczonych progach. Nie może być ona niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ani przekraczać 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

 

(D.W.)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (2)

KatKat

4 0

Znowu kara dla każdego, kto próbuje cokolwiek robić. Ulgi tylko dla nierobów. 08:12, 04.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OkszaOksza

0 0

Kolejna fikcja w wykonaniu ''Dojnej zmiany''.Odejmijcie od przychodu koszty, ZUZ,to zostana grosze.Firma ktora ma dobrego ksiegowego konczy rok z malym dochodem i oszczedza przynajmniej na podatku.Glosujcie dalej na PIS . 17:36, 10.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz