Zamknij

Sprawdzili przyrodę wokół rafinerii. Nie uwierzysz, jakie udało im się tam znaleźć zwierzęta!

08:12, 20.03.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:25, 20.03.2019
Skomentuj Fot. Nadesłane Fot. Nadesłane

Biolodzy zlokalizowali na terenie zakładu rafineryjno-petrochemicznego w Płocku wiele gatunków zwierząt objętych prawną ochroną. Okazuje się, że na badanym obszarze zaobserwowano wiele gatunków ptaków znajdujących się pod ochroną ścisłą, ale też ryby, bezkręgowce, płazy, gady i ssaki.

Naukowcy z Biura Badań i Ekspertyz Środowiskowych firmy zewnętrznej sprawdzili ponad 1300 hektarów tereny wewnątrz i na zewnątrz zakładu rafineryjno-petrochemicznego ORLEN w Płocku. Najwięcej najcenniejszych gatunków znajduje się na terenach położonych bezpośrednio przy granicy z zakładem. Zakład poinformował,  że najcenniejsze i z najwyższą bioróżnorodnością gatunki odkryto na terenach południowych, obszarze południowo - wschodnim oraz na wschód od zakładu. Badacze przekonują, że szczególnie wyróżniającym się elementem na tle całego inwentaryzowanego obszaru jest Dolina rzeki Brzeźnicy, która zachowała swój naturalny charakter. W jej pobliżu zaobserwowano między innymi liczne populacje ważek, ptaków (w tym gatunki z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej UE np. zimorodka, gąsiorka), bobra i chociażby wydrę.

Przeprowadzona inwentaryzacja pozwoliła stwierdzić obecność 25 gatunków ssaków. 13 z nich jest objętych ścisłą lub częściową ochroną. Spisano także ponad 100 gatunków ptaków, z których około 80% to zwierzęta lęgowe. Nad rafinerią zaobserwowano też przelatujące ptaki, między innymi łabędzie, mewy, rybołowy, jastrzębie, czy czyże. Badacze stwierdzili ponadto, że najcenniejszych ptaków żyjącym na tym terenie zaliczono błotniaka stawowego, sokoła wędrownego, rybitwę, derkacza, czy zimorodka.

 Podczas badań prowadzonych na terenie zakładu rafineryjno-petrochemicznego ORLEN w Płocku zlokalizowano występowanie dziesięciu gatunków płazów i niemal pół tysiąca ryb należących do 13 gatunków. Wśród nich zauważyli obecność m.in. okoni, szczupaków, sandaczy, słonecznic, a także płoci, karpi, karasi oraz piskorza i śliza, które są gatunkami cennymi i znajdującymi się pod ochroną. Wyniki kontroli pokazują także, że entomologom udało się zidentyfikować prawie 90 gatunków zwierząt bezkręgowych. Wśród nich są trzmiele, ślimaki, ważki, motyle i pszczoły miodne.

- Jak wynika z raportu środowiskowego na terenie zakładu produkcyjnego PKN ORLEN najwyższą bioróżnorodność zaobserwowano na jego obrzeżach, co niewątpliwe ma związek z zachowaniem w naturalnej formie zieleni szczególnie w okolicach ogrodzenia dookoła zakładu, a tym samym obecnością większej liczby roślin, które stanowią bazę pokarmową i schronienie dla wielu bezkręgowców. W opinii przyrodników w obrębie monitorowanego terenu stwierdzono kilka rodzajów siedlisk chronionych, wymienionych w załączniku I dyrektywy siedliskowej UE, który wskazuje typy siedlisk naturalnych ważnych dla Wspólnoty i wymagających ochrony oraz wyznaczenia specjalnych obszarów szczególnie chronionych. Zdaniem botaników najcenniejsze miejsca przyrodniczo znajdują się głównie w części wschodniej i południowej inwentaryzowanego terenu, a więc od strony Doliny rzeki Brzeźnicy oraz jej dopływu wraz z kompleksem żyznych lasów liściastych i zbiorowisk krzewiastych - informuje ORLEN.

Bardzo ciekawy okazał się także zbiornik retencyjny, gdzie zaobserwowano bogatą roślinność przybrzeżną i wodną. Niezwykle interesujące okazały się też między innymi fragmenty łęgu olszowo-jesionowego.

Badanie na terenie płockiej rafinerii przeprowadzili specjaliści z firm zewnętrznych - specjaliści z wielu dziedzin. Na terenie ORLENU pracowali między innymi ornitolodzy, herpatolodzy, teriolodzy, chiropterolodzy, ichtiolodzy, entomolodzy, botanicy, lichenolodzy oraz dendrolodzy. Dzięki takiemu spektrum badaczy przeprowadzono kompleksowe badanie przyrodnicze i sprawdzono teren metr po metrze.

Spis zwierząt żyjących na terenie zakładu rafineryjno-petrochemicznego prowadzony był przez rok na zlecenie Biura Ochrony Środowiska PKN ORLEN dla terenów przemysłowych Zakładu Produkcyjnego oraz terenów przyległych objętych miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego Płocka i Starej Białej. Zwieńczeniem prowadzonych badań był raport, który został przedstawiony spółce przed Światowym Dniem Dzikiej Przyrody, który przypadał na 3 marca.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

ludźludź

8 1

Tylko zdrowiu ludzi mieszkającym w pobliżu zakładu rafineryjno-petrochemicznego w Płocku to sąsiedztwo nie służy. 18:47, 20.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

NodiNodi

1 6

Niestety, trzeba zaorać ten Orlen 22:40, 20.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

qw_qw_

9 1

A szkodliwy muł na dnie zbiornika powyżej zapory to pewnie kosmici zrzucili? 14:57, 21.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ReRe

9 0

To się nzywa eklogia i ekspertyza na zamówienie ! Czy to nie tak jak ze słynną dziurą ozonową ? Jak Traump zabrał pieniądze na badania to ,,naukowcy '' nagle ogłosili że dziura ozonowa zniknęła ....
Ciekawe kiedy w taki sam sposób ,,zniknie '' efekt cieplarniany ogłupający globalnie ziemian . 15:48, 21.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%