Zamknij

Dbamy o zrównoważony rozwój regionu

00:00, 24.05.2019 artykuł sponsorowany
Fot. PSSE. Fot. PSSE.

Coraz wyższa atrakcyjność regionu przekłada się na większe zainteresowanie inwestorów. Także nowe przepisy o wspieraniu inwestycji otworzyły nowe możliwości przed lokalnymi firmami. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna udziela im wsparcia i tworzy warunki do inwestowania w regionie.

Nowe możliwości dla firm, zwłaszcza małych i średnich, otworzyły się wraz z ustawą o wspieraniu inwestycji. Dzięki niej cała Polska stała się specjalną strefą ekonomiczną. Nowe zasady stworzyły przedsiębiorcom szersze perspektywy, umożliwiając uzyskanie zwolnienia z podatku dochodowego na projekt inwestycyjny niezależnie od miejsca inwestycji. Skróciły też maksymalnie czas oczekiwania na wydanie decyzji (do 30 dni), wprowadzając prostą i przyjazną procedurę. Z wydanych w ciągu ostatnich 9 miesięcy przez PSSE 16 decyzji o wsparciu inwestycji ponad połowa z nich zlokalizowana będzie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Jedną z największych będzie nowoczesna fabryka rowerów portugalskiej firmy RTE Poland w powiecie włocławskim, w gminie Brześć Kujawski. Szacowana na 80 mln zł inwestycja przyczyni się do rozwoju gospodarczego regionu i stworzy nowe miejsca pracy.

- Wybór lokalizacji fabryki przez portugalską firmę dowodzi, że nowe zasady wspierania inwestycji faktycznie wyrównują szanse regionów i tworzą warunki do rozwoju miejscowości o wyższym bezrobociu. Wcześniej zainteresowaniem biznesu cieszyły się głównie regiony dobrze rozwinięte gospodarczo, zaś tereny biedniejsze przyciągały mniej inwestorów, przez co rozwijały się wolniej. Dzisiaj widzimy, że dzięki nowemu systemowi zachęt, ten trend zaczyna się odwracać – podkreśla wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Paweł Lulewicz.

Ale nowa ustawa stwarza przede wszystkim większe szanse rozwoju rodzimym firmom. Ideą tej zmiany było to, aby polskie małe i średnie przedsiębiorstwa mogły korzystać z narzędzi i udogodnień, które do niedawna były dostępne w praktyce dużym inwestorom. Do tej pory sektor MŚP rzadko korzystał ze wsparcia strefowego ze względu na zbyt wysokie progi wejścia i ograniczenia terytorialne. Zniesienie tych barier pozwala im teraz przyspieszyć i zdynamizować swój rozwój, inwestować w nowe urządzenia, technologie, tworzyć jeszcze lepsze produkty, bardziej konkurencyjne na rynkach międzynarodowych.

Mat. PSSE.

Pomorska Strefa pomaga też przedsiębiorcom w pozyskaniu odpowiednich kadr. Wspiera ich w kontaktach ze szkołami branżowymi i technicznymi oraz inicjuje tworzenie klas patronackich i organizację praktyk zawodowych. PSSE objęła współpatronem dwie klasy w Zespole Szkół Technicznych we Włocławku – technik mechanik i mechatronik oraz operator obrabiarek skrawających CNC. Strefa doposażyła również, wraz z firma WIKA Polska, pracownię szkolną praktycznej nauki zawodu. W pracowniach uczniowie zdobywają praktyczne umiejętności na nowoczesnym sprzęcie podobnym do tego, którego będą używać w przyszłej pracy. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna organizuje także wycieczki studyjne uczniów szkół do firm, m.in. z branży chemicznej i mechanicznej, włącza się w również w inicjatywy promujące szkolnictwo branżowe – targi, warsztaty edukacyjne i konkursy zawodowe.

Wzmożona aktywność PSSE na terenie województwa kujawsko-pomorskiego skłoniła Pomorską Strefę do otwarcia swojego drugiego po Toruniu biura terenowego - we Włocławku. Zainteresowane firmy otrzymują tam kompleksową wiedzę na temat zasad wspierania inwestycji przez PSSE. Włocławskie biuro organizuje też spotkania z lokalnymi firmami i samorządami na temat nowych przepisów o wspieraniu inwestycji. W ramach akcji „Cała Polska Strefą” szkoli pracowników urzędów miast i gmin. Dzięki temu przedsiębiorca może teraz w swojej gminie uzyskać kompleksową informację o dostępnych ulgach.

Pomorska Specjalna strefa Ekonomiczna zaprasza do Biura Terenowego we Włocławku. ul. Brzeska 6, pok. 37, Delegatura Urzędu Wojewódzkiego we Włocławku, tel. 601-975 -570, mail: [email protected]

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%