Zamknij
REKLAMA

Zarabiają już więcej, a teraz będzie jeszcze lepiej. Ile mogą dorobić?

15:21, 02.06.2019 | .
REKLAMA
Skomentuj
ZUS informuje, że limity dorabiania dla emerytów, rencistów ustala się na podstawie wysokości przeciętnego wynagrodzenia, które oblicza GUS. Zdjęcia ilustracyjne. Fot. depositphotos.com

W ostatnich latach liczba pracujących emerytów i rencistów wzrosła o około 30%. Wynika to przede wszystkim z korzystnych zasad łączenia pracy z pobieraniem świadczenia. Sprawdziliśmy, ile można teraz dorobić bez obaw o zawieszenie emerytury.

Każdy emeryt, rencista ma prawo dorobić do swojego świadczenia. Musi jednak pamiętać, że dodatkowe zarobki mogą wpłynąć na to czy ZUS zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni) mogą dorabiać do swojej emerytury bez ograniczeń. Bez ograniczeń mogą również dorabiać niektórzy renciści.

- Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową, oraz renty rodzinne przysługujące po uprawnionych do tych świadczeń. Natomiast o limitach w dorabianiu muszą pamiętać wcześniejsi emeryci i pozostali renciści, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego - mówi Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Wpływ na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia ma przede wszystkim przychód z działalności. ZUS może zawiesić lub zmniejszyć świadczenie także wtedy, gdy uprawniony osiąga przychód z dodatkowej pracy i jest wyłączony z obowiązku ubezpieczeń społecznych, ponieważ pobiera emeryturę lub rentę lub wykonuje dodatkową pracę, od której nie trzeba opłacać składek na ubezpieczenia społeczne, bo opłaca już składki na te ubezpieczenia z innego tytułu.

ZUS informuje, że limity dorabiania dla emerytów, rencistów ustala się na podstawie wysokości przeciętnego wynagrodzenia, które oblicza GUS. Od 1 czerwca 2019 r. limity są wyższe, więc będzie można więcej dorobić bez ryzyka zmniejszenia czy zawieszenia świadczenia. Kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie emerytury lub renty wynoszą odpowiednio: 70% przeciętego miesięcznego wynagrodzenia, tj. 3465,70zł i 130% tego wynagrodzenia, tj. 6436,30zł.

- Nowe progi będą obowiązywać od 1 czerwca 2019 r. do 31 sierpnia 2019. W tym okresie emeryci, którzy pobierają wcześniejsze emerytury oraz renciści mogą dorobić bez ryzyka zmniejszenia świadczenia do kwoty 3465,70zł. Jeśli osiągną przychód przekraczający 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie wyższy aniżeli 130 proc. tego wynagrodzenia to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia, która od 1 marca 2019 roku wynosi: 599,04 zł - dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 449,31 zł - dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy, 509,22 zł - dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba - informuje Krystyna Michałek.

Od 1 czerwca wzrośnie też kwota przychodu, jaką mogą uzyskać osoby pobierające rentę socjalną. Wynosi ona 3465,70zł, ale po jej przekroczeniu świadczenie będzie zawieszone, a nie zmniejszone.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone