Zamknij
REKLAMA

W MPEC otwarto EkoSzkołę! Odwiedziło już ją mnóstwo uczniów

00:00, 30.09.2019 | .
Fot. DDWłocławek

We wrześniu w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej we Włocławku otwarto Salą Edukacji Ekologicznej „EkoSzkoła”. Do tej pory to pracownicy MPEC odwiedzali włocławskie szkoły. Teraz to uczniowie są stałymi gośćmi miejskiej ciepłowni, a „EkoSzkoła” bije rekordy popularności.

Centrum Edukacji zostało umieszczone w budynku biurowym MPEC, który do tej pory był nieużywany. Inwestycja kosztowała 50 tys. zł, została sfinansowana z pieniędzy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Z nowej sali mogą korzystać uczniowie włocławskich szkół i starsze przedszkolaki.

 - Edukacja ekologiczna to wyzwanie, które podjęliśmy kilka miesięcy temu przygotowując wniosek o dofinansowanie do WFOŚi W – mówi Andrzej Walczak, prezes MPEC. – Aplikacja została wysoko oceniona i uzyskaliśmy wsparcie zarówno na wyposażenie Centrum, jak i dofinansowanie na zajęcia do włocławskich uczniów. Jesteśmy na etapie wyposażania Sali i szkolenia pracowników, którzy zajmą się edukację w praktyce. Chwilę po rozpoczęciu roku szkolnego rozpoczęliśmy zapisy na zajęcia.

Centrum Edukacji Ekologicznej przy MPEC ma na celu upowszechnienie wiedzy z zakresu ochrony środowiska, a w szczególności ochrony powietrza oraz podnoszenia poziomu świadomości ekologicznej. Jest to oferta dla uczniów włocławskich szkół podstawowych, którzy w ramach zajęć warsztatowych otrzymają podaną w ciekawy niezbędną wiedzę dotyczącą powstawania ciepła, oszczędzania, zagadnień związanych ze smogiem, ochroną środowiska itp. W Sali Edukacji Ekologicznej uczniowie dowiedzą się, w jaki sposób grzejniki stają się gorące, a z kranu płynie ciepła woda. Prześledzą drogę ciepła od ciepłowni MPEC do swoich domów. Poznają zasadę funkcjonowania węzłów cieplnych oraz wymiennika ciepła. Dowiedzą się również, jak oszczędzić ciepło? Prowadzący opowiedzą o specyfice funkcjonowania MPEC, o zadaniach, jakie stoją przed spółką, czyli dostarczaniu ekologicznego ciepła do budynków. Uczniowie zapoznają się z takimi zagadnieniami, jak „ekologiczne ciepło bez smogu" oraz praktycznymi radami, jak ekologicznie i mądrze korzystać z ciepła w pomieszczeniach.

Sala Edukacji Ekologicznej jest świetnie zlokalizowana, tuż obok parkingu. Po zajęciach teoretycznych korzystający z zajęć mają niepowtarzalną okazję przyjrzeć się z bliska pracy włocławskich ciepłowników.  MPEC wytyczył ścieżkę edukacyjną na kotłownię. Dzieci, wyposażone w kamizelki i kaski, mogą udać się na wycieczkę, podczas której zobaczą proces nawęglania, spalania oraz odżużlania. Największą atrakcją jest jednak możliwość zajrzenia do najwyższego w mieście, 160-metrowego komina. Przez pierwsze pięć dni na zajęcia zapisało sie 1140 uczniów.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA