Zamknij

Co istotnego stało się w 2019 roku? Nowe programy społeczne podsumował już Zakład Ubezpieczeń Społecznych

17:44, 03.01.2020 . Aktualizacja: 07:58, 04.01.2020
Skomentuj W 2019 roku weszły w życie trzy ważne zmiany w przepisach ubezpieczeniowych. Zdjęcia ilustracyjne. Fot. depositphotos.com W 2019 roku weszły w życie trzy ważne zmiany w przepisach ubezpieczeniowych. Zdjęcia ilustracyjne. Fot. depositphotos.com

W 2019 roku weszły w życie trzy ważne zmiany w przepisach ubezpieczeniowych.  ZUS przypomina, że włocławianie korzystają już z "Małego ZUS-u", programu "Mama+" i "500+ dla niepełnosprawnych". 

Od stycznia 2019 r. drobni przedsiębiorcy mogą opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne uzależnione od przychodu.  Ulga uprawnia do opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy natomiast składki zdrowotnej. Z obniżonych składek skorzystało ponad 8 tysięcy przedsiębiorców z kujawsko-pomorskiego. Każdy z nich zaoszczędził dzięki temu kilkaset złotych.

- Przedsiębiorcy, którzy nie korzystali z „małego ZUS” w 2019, a kontynuują prowadzenie tej działalności, mają czas do 8 stycznia 2020 r. aby zgłosić się do „małego ZUS. Taki sam termin dotyczy przedsiębiorców, którym z końcem grudnia zakończy się okres preferencyjnych składek - informuje Krystyna Michałek, Rzecznik Regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Podstawę wymiaru składek za styczeń 2020 roku pomoże wyliczyć specjalny kalkulator udostępniony na stronie internetowej eSkladka.pl. Od 8 stycznia będzie to możliwe w również na Platformie Usług Elektronicznych ZUS oraz www.zus.pl.

W 2019 roku w życie wszedł też program "Mama 4 plus". Tylko w kujawsko-pomorskim złożono złożono prawie 4,5tys. wniosków o jego przyznanie. Najwięcej wniosków dotyczy grupy wiekowej 60-69 lat, ale wśród wnioskodawców jest też 14 mam w wieku 90-99 lat.  Wnioski o świadczenie złożyło również 10 ojców.

- Rodzicielskie świadczenie uzupełniające może być przyznane matce, która urodziła i wychowała lub wychowała, co najmniej czworo dzieci, a w przypadku jej śmierci albo porzucenia dzieci lub długotrwałego zaprzestania wychowanie dzieci – ojcu. Dzieci nie muszą być biologiczne, mogą być adoptowane bądź współmałżonka - dodaje Krystyna Michałek z ZUS.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające jest przyznawane w takiej wysokości, aby łącznie z pobieraną emeryturą czy rentą nie przekroczyło kwoty minimalnej emerytury, która od 1 marca wynosi  1100 zł brutto. Wnioski można składać w placówkach ZUS lub KRU

Od 1 października Polacy mogą też korzystać ze świadczeń uzupełniających dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. W naszym regionie blisko 27,7 tys. złożyło już wniosek do ZUS o świadczenie 500+ dla niesamodzielnych. To prawie 61% z szacunkowej liczby uprawnionych do tego świadczenia Świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało w wysokości nie wyższej niż 500 złotych.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%