Zamknij

Wróciłeś z zagranicy i siedzisz w domu na okres kwarantanny? Zobacz, jak dostać zasiłek chorobowy

10:24, 28.03.2020 D.W.
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. depositphotos.com Zdjęcie ilustracyjne. Fot. depositphotos.com

Osoby, które przekroczyły granicę i odbywają 14-dniową kwarantannę mogą ubiegać się o świadczenia chorobowe. "Aby je uzyskać należy złożyć specjalne oświadczenie" - informują Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wszyscy, którzy wrócili z zagranicy mają obowiązek odbycia obowiązkowej kwarantanny, która trwa 14 dni. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia taka osoba może ubiegać się o świadczenia z tytułu choroby, jeśli jest objęta ubezpieczeniem chorobowym.

- W przypadku osób pracujących na umowę o pracę ubezpieczenie chorobowe jest zawsze obowiązkowe. Natomiast osoby pracujące na umowie zlecenie bądź prowadzące własną działalność gospodarczą do takiego ubezpieczenia mogą przystąpić dobrowolnie - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS, województwa kujawsko-pomorskiego.

Aby uzyskać świadczenie z tytułu choroby, wystarczy, że osoba objęta kwarantanną złoży "oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy". Trzeba je dostarczyć w ciągu trzech dni od zakończenia obowiązkowej kwarantanny. Wzór jest dostępny na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

[ZT]38147[/ZT]

Oświadczenie pracownik lub zleceniobiorca składa do swojego płatnika składek, np. pracodawcy lub do ZUS jeśli zasiłek ma wypłacić Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Można to zrobić za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. 

- Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i osoby z nimi współpracujące składają oświadczenie w ZUS. Do wniosku należy dołączyć skan lub zdjęcie podpisanego oświadczenia. Płatnik składek, który wypłaca zasiłki lub ZUS może wystąpić do właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej w celu weryfikacji danych zawartych w oświadczeniu - dodaje rzecznik ZUS.

Należy pamiętać, że jeśli państwowy inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu osoby, która odbywa kwarantannę z obowiązku jej odbywania, osoba ta powinna o tym poinformować wypłacającego świadczenie chorobowe (np. pracodawcę, zleceniodawcę albo ZUS).

(D.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

hallohallo

10 0

Jeżeli osoba powracająca z zagranicy przebywa na kwarantannie to pozostałych członków rodziny, mieszkających pod jednym dachem również ta kwarantanna obowiązuje. Czy służby tłumaczą to i jakoś sprawdzają? Rodzina z 3 Maja lata po mieście.... 10:38, 28.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

JoviJovi

8 0

Na Mielęcinie to samo. Przyjechali z zagranicy a latają gdzie tylko się da. I to ma być ta kwarantanna? A jeśli są chorzy bezobjawowo zarażą setki osób. Ktoś ze służb powinien sprawdzać takich, zwłaszcza tych skrajnie nieodpowiedzialnych. 11:36, 28.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

..........................

0 0

Jeśli wiesz, że ktoś łamie zasady kwarantanny i naraża innych na zarażenie a nie zgłosiłeś/aś tego nikomu to jesteś tak samo skrajnie nieodpowiedzialny/a jak ci ludzie. 20:33, 29.03.2020


lollol

17 2

Podstawowe pytanie powinno być inne, a w jakim celu nagle taka duża rzesza ludzi wraca do Polski, przecież spora część z was twierdziła że trzeba być chorym żeby pracować i żyć w Polsce.
A teraz jeszcze jakieś zasiłki, przecież w tym luksusie i dobrobycie zapewne dużo kasy odłożyli. 11:52, 28.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BischiBischi

0 1

Bo nadchodzi Wielkanoc, więc wracają!, jak co roku!
Tyko tyle! 22:39, 31.03.2020


0%