Od kilku lat Gmina Włocławek boryka się z problemem jakości wody we wschodniej części Gminy. Problem polega na znacznym przekroczeniu poziomu manganu i żelaza, pierwiastków, które są szkodliwe dla zdrowia ludzi. Woda z powodu metalicznego smaku, zapachu oraz żółtobrązowej barwie nie nadaje się do spożycia. Szansą na jej poprawę jest rozbudowa i modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Smólniku. Poczyniono w tej sprawie już pierwsze kroki.
W gminie Włocławek spory problem stanowi zarastanie rur osadem powstałym z wytrącania się żelaza i manganu z wody. Skutecznie zapycha to rury, znacznie zmniejsza ich światło, co z kolei prowadzi do sporych spadków wydajności całej instalacji. W dodatku w takim osadzie chętnie rozwijają się bakterie, a te powodują już bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia.
- Bardzo ważne jest dla nas zdrowie mieszkańców. Mamy na uwadze to, że nad pewnymi kwestiami musimy popracować. Tak jest w przypadku Stacji Uzdatniania Wody w Smólniku. Osad pozostaje na kranach, bateriach, zlewach. Bardzo ciężko jest je odpowiednio doczyścić. Rdzawe plamy mogą pojawiać się na świeżo upranych tkaninach. Tym, na co narzekają mieszkańcy domów zmagających się z tym problemem jest bardzo kiepski stan pralek, zmywarek i innych urządzeń mających styczność z wodą - mówi Magdalena Korpolak-Komorowska, wójt gminy Włocławek.
Stacja Uzdatniania Wody w Smólniku pracuje obecnie w układzie jednostopniowego pompowania, woda surowa ze studni głębinowych pompowana jest do sieci wodociągowej poprzez układ technologiczny. Obecnie w studniach głębinowych są zamontowane pompy o wydajności 40 m3/h oraz wysokości podnoszenia 67 m sł. wody. Woda podawana jest uzdatnianiu na trzech filtrach ciśnieniowych o średnicy 1200 mm.
Pracujący układ technologiczny jest już jednak mocno wyeksploatowany. Zamontowane filtry przy wydajności układu 40 m3/h pracują z prędkością filtracji >10m/h co nie sprzyja procesowi usuwania manganu. Dodatkowo mocno wyeksploatowane są złoża filtracyjne i nawet montaż nowego układu płukania powietrzem nie spełnia swoich zadań.
- W związku z powyższym podjęłam już kroki niezbędne do poprawy jakości spożywanej przez mieszkańców wody. W dniu 13 lutego 2020 r. została zawarta umowa na opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej i operatu wodnoprawnego. Termin realizacji operatu wodnoprawnego wraz z uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego planowany jest do dnia 30 czerwca 2020 r. Natomiast opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej wraz z uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego do dnia 30 sierpnia 2020 r. Wykonawcą dokumentacji jest: Pracownia Projektowo – Inwestycyjna INEKO Jerzy Kujawski z siedzibą w Iławie na kwotę 38 130,00 zł brutto - dodaje wójt gminy Włocławek.
Zakres prac przedmiotowej inwestycji obejmował będzie: demontaż istniejącego układu technologicznego, montaż nowego układu technologicznego o wydajności 40 m3/h, wykonanie nowej instalacji elektroenergetycznej i sterowniczej, demontaż i montaż nowego układu dezynfekcji wody i montaż nowego układu pompowania wody. Zbudowany zostanie nowy zbiornik retencyjny, a modernizacje przejdzie odstojnik wód popłucznych. Budynek Stacji Uzdatniania Wody przejdzie także niezbędny remont.
Inwestycja zwiększy produkcję wody, ustabilizuje ją i poprawi jej jakość. Ponadto celem projektu jest poprawa istniejącej infrastruktury technicznej związanej z zaopatrzeniem mieszkańców gminy Włocławek w wodę pitną. Umożliwi to zapewnienie warunków do dalszego rozwoju gminy, poprzez wykorzystanie korzystnych uwarunkowań, zdolności otoczenia, a także zapewnienie utrzymania i sukcesywnego wzrostu poziomu życia ludności gminy, poprzez rozwój sieci wodociągowej (SUW).