Zamknij
REKLAMA

Co z emeryturami i rentami? ZUS tłumaczy, że może być inaczej niż zwykle

08:00, 17.05.2020 | D.W.
Skomentuj
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. depositphotos.com
REKLAMA

ZUS zabrał głos w sprawie wniosków o emeryturę lub rentę. Okazuje się, że wprowadzono duże zmiany, jeśli chodzi o staranie się o te świadczenia. Jak tłumaczy to zakład ubezpieczeń społecznych?

W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem już w marcu większość urzędów w Polsce została zamknięta.

ZUS jako jeden z pierwszych urzędów w kraju zrezygnował z części obostrzeń związanych z pandemią. 4 maja praca urzędników wróciła do normy. W ciągu dwóch pierwszych dni otwarcia urząd odwiedziło kilka tysięcy klientów.

Klienci, którzy przychodzą do urzędu muszą używać maseczek ochronnych, a przed wejściem na salę zdezynfekować dłonie. 

Wprowadzone obostrzenia obowiązują też osoby, które starają się o emeryturę lub rentę. Okazuje się jednak, że przyszli świadczeniobiorcy nie muszą teraz przychodzić do urzędu. Mogą to zrobić później.

- Co do zasady ZUS przyznaje prawo do emerytury lub renty od miesiąca, w którym zainteresowany spełnił warunki do przyznania świadczenia nie wcześniej niż od początku miesiąca, w którym złoży wniosek. Przepisy, które weszły w życie 18 kwietnia br. umożliwiają złożenie wniosku w późniejszym terminie, nie później jednak niż w ciągu 30 dni po ustaniu obowiązywania stanu zagrożenia związanego z COVID-19

- informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Urząd podkreśla też, że osoby, które złożą dokumenty w ciągu 30 dni po ustaniu epidemii i dołączą do wniosku stosowne oświadczenie nie tracą wypłaty za wcześniejsze miesiące.

Zakład ubezpieczeń społecznych podkreśla również i przypomina, że prawo do emerytury, to nie to samo, co prawo do jej wypłaty.

- Przy wypłacie emerytury, konieczne jest rozwiązanie stosunku pracy. Dopiero po rozwiązaniu stosunku pracy ZUS będzie mógł wypłacić świadczenie razem z wyrównaniem

- tłumaczą przedstawiciele ZUS.

Wydłużony został także termin na zgłoszenie wniosku o świadczenie przedemerytalne. Takie pismo należy złożyć w ciągu 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu, w którym poświadczył m. in. to, że przez 180 dni pobierany był zasiłek dla bezrobotnych.

- Jednak w przypadku, gdy termin ten upływa w okresie, w którym obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii, taki wniosek można złożyć nie później niż w ciągu 30 dni po ustaniu pandemii - kończy rzeczniczka.

(D.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (9)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


KujawiakKujawiak

5 15

Precz z bandyckim pis! 09:40, 17.05.2020

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

:):)

6 4

co za dzban 10:30, 17.05.2020


molomolo

7 3

weż tabletkę imbecylu 10:35, 17.05.2020


AdamskiAdamski

4 3

kodziarsko-powski *%#)!& twojej matki,że takiego matoła ukociła. 11:31, 17.05.2020


777777

5 2

Troll śmieci z Po, pod każdym postem szczeka i kwiczy. 13:01, 17.05.2020


DzbanDzban

5 2

Paweł Tanajno mówi w Radio_TOK_FM, że ma 5 pracowników na umowach zlecenie, którego jego zdaniem nie są śmieciówkami. Żali się, że nie dostał pomocy państwa, bo jej warunkiem są umowy o pracę. A potem mówi, że tej pomocy od Państwa to nie potrzebuje.
Czego nie rozumiecie? :) 12:11, 17.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Uwaga !Uwaga !

0 0

Ludzie, zobaczcie, jak wzmacniam moją odporność na wаlkę z koronawirusem. Piszę o tym na moim blogu ---> yourblogg.info/covid
12:35, 17.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

??????

6 0

Mamy XXI w., dlaczego nic nie można załatwić telefonicznie w ZUS? To ma być udogodnienie dla niepełnosprawnych z dysfunkjcą ruchu, że trzeba jechać na koniec miasta? 13:07, 17.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA