Zamknij

MPWiK realizuje kolejny projekt. Na realizację przedsięwzięcia mają pieniądze

00:00, 31.07.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:39, 06.08.2020
Fot. MPWiK Fot. MPWiK

Modernizacja i rozbudowa infrastruktury wod-kan w ramach Projektu POIiŚ 2014-2020 pn. „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracji Włocławek III etap”

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. we Włocławku realizuje obecnie projekt unijny pn. „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracji Włocławek III etap” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Na realizację przedsięwzięcia uzyskane zostało współfinansowanie ze środków Funduszu Spójności w kwocie około 39,3 mln zł, przy planowanym całkowitym koszcie brutto (z podatkiem VAT) w wysokości 75,7 mln zł (w tym kwota netto około 62,1 mln zł).

Zakres rzeczowy Projektu obejmuje:

- rozbudowę sieci kanalizacyjnej w ulicach Lisia, Jelonkowa, Żytnia, Żurawia, Słodowska oraz Noakowskiego,

- renowację i przebudowę około 32,5 km sieci kanalizacyjnej na terenie aglomeracjim. Włocławek wraz z renowacją i wymianą studni rewizyjnych,

- modernizację i przebudowę infrastruktury kanalizacyjnej w rejonie Al. Jana Pawła II oraz ul. Skrajnej;

- modernizację 9 przepompowni ścieków w ulicach Łabędzia, Łosia, Brzezinowa, Bluszczowa, Cisowa, Mielęcińska, Żwirowa, Bobrownicka oraz Płocka wraz z rurociągami o długości około 1,5 km,

- modernizację magistral wodociągowych w ulicy Leśnej, Plac Wolności, Dojazdowej, Dziewińskiej, Nowomiejskiej oraz Wyszyńskiego,

- wymianę i przebudowę istniejącej magistrali wodociągowej pod Mostem im. Edwarda Śmigłego-Rydza,

- modernizację i wymianę sieci wodociągowych z przyłączami i połączeniami wraz z wymianą węzłów zasuw i hydrantów w 13 ulicach: Grodzka, Papieżka, Wojska Polskiego, Weselna, Św. Antoniego, Bojańczyka, Kilińskiego, Jesionowa, Chopina/Warszawska, Orla, Reymonta, Polskiej Organizacji Wojskowej i Kościuszki,

- rozbudowę monitoringu sieci wodociągowej na terenie m. Włocławek, w tym wdrożenie systemu do modelowania hydraulicznego oraz zarządzania siecią wodociągową

- zakup i dostawę dwóch samochodów specjalistycznych do czyszczenia i konserwacji kanalizacyjnej oraz systemu do telewizyjnej inspekcji sieci kanalizacyjnej.

 

Część zakresu rzeczowego projektu została już zrealizowana, w tym:

Rozbudowano sieć kanalizacyjną w ulicach Lisia, Jelonkowa, Żytnia, Żurawia, Słodowska i Noakowskiego wraz z budową trzech nowych tłoczni ścieków. Wybudowano około 2,2 km sieci kanalizacji sanitarnej, co pozwoliło skanalizować całe odcinki bądź fragmenty 6 wymienionych ulic. W wyniku realizacji zadania zwiększyła się dostępność mieszkańców do sieci kanalizacji sanitarnej, tym samym poprawił się stan sanitarny miasta, szczególnie na terenach dotychczas nieskanalizowanych, wpływając korzystnie na prawidłową pracę systemu odbioru ścieków z terenu aglomeracji Włocławek.

Zmodernizowano 7 istniejących przepompowni ścieków z rurociągami tłocznymiw ulicach: Łabędzia, Łosia, Brzezinowa, Bluszczowa, Cisowa, Mielęcińska oraz Żwirowa. Prace modernizacyjne polegały na wymianie istniejących pompowni ścieków tzw. „mokrych” na tłocznie ścieków typu „suchego” i przebudowie rurociągów o łącznej długości ponad 0,9 km.

Przeprowadzono modernizację sieci kanalizacyjnej o łącznej długości około 23 kmw kilkudziesięciu ulicach na terenie czterech włocławskich dzielnic: Kazimierza Wielkiego, Południe, Śródmieście oraz Zazamcze.

W ramach zadania pn. „Modernizacja i przebudowa infrastruktury kanalizacyjnej w rejonie Al. Jana Pawła II we Włocławku”, m.in. zmodernizowano sieć kanalizacyjną o długości około 2 km wraz ze studniami i komorami oraz odbudową odwodnień i odpowietrzeń, na terenie obiektu przy ul. Skrajnej powstał budynek krat z systemem gospodarki skratkami (z kratą schodkową i prasopłuczką), przeprowadzono renowację przepompowni ścieków wraz z wyposażeniem technologicznym. Realizacja zadania ograniczy problemy eksploatacyjne wynikające z zalegania ścieków, powstawania odorów oraz wydzielania substancji degradujących kolektory sanitarne, w szczególności w rejonie Al. Jana Pawła II oraz w ul. Kaliskiej.

W ulicach Leśna, Polskiej Organizacji Wojskowej, Kościuszki, Wojska Polskiego, Grodzka, Papieżka, Weselna oraz pod Mostem im. Edwarda Śmigłego-Rydza przeprowadzona została wymiana i przebudowa przewodów wodociągowych o łącznej długości około 10 km wraz z przepięciami oraz przebudową i wymianą armatury oraz węzłów wodociągowych.

W 2019 r. zrealizowane zostało zadanie obejmujące rozbudowę monitoringu sieci wodociągowej na terenie m. Włocławek. Wdrożony model hydrauliczny stanowi element systemu zarządzania siecią wodociągową, opisujący parametry i warunki pracy sieci wodociągowej. Model hydrauliczny służy do odwzorowywania zjawisk hydraulicznych i jakościowych zachodzących w sieci wodociągowej, kontroli pracy systemu wodociągowego, przeprowadzenia analiz hydraulicznych (w tym analiz zmian ciśnień i przepływów), symulacji i scenariuszy stanów pracy sieci wodociągowej, wyznaczania stref oraz wykrywania i określania obszarów występowania wycieków wody.

W grudniu 2019 r. zakupiony został samochód specjalistyczny z zabudową przystosowaną do ciśnieniowego czyszczenia i konserwacji sieci kanalizacji sanitarnej, pracujący w systemie ssąco-płuczącym z odzyskiem wody roboczej. Pojazd umożliwia okresowe czyszczenie i konserwację sieci kanalizacji sanitarnej, a także usuwanie, metodą hydrodynamiczną, zatorów, tłuszczy, osadów, korzeni, itp. z kanałów, studni, przepompowni itp., co pozwoli na utrzymanie poprawnego funkcjonowania oraz efektywności zarządzania infrastrukturą kanalizacyjną.

W czerwcu 2020 r. zrealizowane zostało zadanie obejmujące dostawę systemu do telewizyjnej inspekcji sieci kanalizacyjnej, który stanowi zestaw do inspekcji TV (z samojezdną kamerą przemysłową, wózkiem jezdnym, windą kablową i jednostką sterująco-archiwizującą) zamontowany w nowym samochodzie wraz z zabudową wnętrza pojazdu - części operatorskiej oraz sprzętowej. System inspekcji telewizyjnej, dzięki możliwości optycznego sprawdzenia aktualnego stanu technicznego kanałów, umożliwia prawidłowe zarządzanie siecią kanalizacyjną, w tym m.in. właściwe przeprowadzenie czynności eksploatacyjnych oraz typowanie kanałów sanitarnych do modernizacji, remontów, napraw oraz doboru odpowiedniej technologii ich modernizacji.

Natomiast obecnie realizowane są następujące zadania:

- zadanie pn. „Renowacja i przebudowa sieci kanalizacyjnej w aglomeracji m. Włocławek – cz. 4”, które obejmuje renowację i modernizację sieci kanalizacyjnej zlokalizowanej we Włocławku na 24 odcinkach realizacyjnych o łącznej długości około 9,6 km, w następujących ulicach: Stodólna, Al. Kazimierza Wielkiego, Zielna, Polna, Płocka, Kilińskiego, Plac Wolności, Kościuszki, Okrężna, Żwirki i Wigury, Borowska, Przedmiejska, Ogniowa, Ruciana, Bławatkowa, Jemiołowa, Willowa, Zawilcowa, Tarninowa, Kwiatowa, Długa i Malinowa. Zakończenie realizacji zadania planowane jest w 2021 r.,

- zadanie pn. „Modernizacja magistrali wodociągowych w aglomeracji m. Włocławek w ul. POW, Plac Wolności i Dziewińska”, które obejmuje zaprojektowanie i wykonanie modernizacji magistral wodociągowych z odcinkami sieci rozdzielczej, przyłączami i połączeniami o łącznej długości około 2 km wraz z przebudową i wymianą armatury i węzłów wodociągowych. Obecnie roboty budowlano-montażowe realizowane są w ul. Dziewińskiej. Zakończenie realizacji całego zakresu rzeczowego zadania planowane jest do końca 2020 r.,

- zadanie pn. „Modernizacja i wymiana sieci wodociągowych z przyłączami w aglomeracji m. Włocławek (ul. Świętego Antoniego, Bojańczyka, Kilińskiego, Jesionowa, Chopina/Warszawska, Orla i Reymonta)”. Zakres rzeczowy zadania obejmuje przeprowadzenie modernizacji, wymiany i przebudowy około 5,6 km sieci wodociągowych z przyłączami i połączeniami wraz z przebudową i wymianą armatury oraz węzłów wodociągowych, w tym kształtek, zasuw, hydrantów, zaworów odcinających i zaworów antyskażeniowych. Zakończenie realizacji zadania planowane jest do listopada 2021 r.

 

Ponadto w planach na obecny i przyszły rok jest modernizacja przepompowni ścieków w ulicach Bobrownicka i Płocka, modernizacja magistral wodociągowych w ulicy Dojazdowej, Nowomiejskiej i Wyszyńskiego oraz zakup drugiego samochodu specjalistycznego do czyszczenia i konserwacji sieci kanalizacyjnej.

 

Zrealizowanie ww. zadań w zakresie infrastruktury kanalizacyjnej i wodociągowej zapewni poprawę stanu technicznego sieci wod-kan, funkcjonalności systemu, zmniejszenia strat wody na sieci oraz poziomu bezawaryjności, co przyczyni się do zoptymalizowania pracy systemu oraz zmniejszenia kosztów eksploatacji. W związku z tym, zrealizowanie projektu POIiŚ do 2022 r. przyczyni się do osiągnięcia głównego celu przedsięwzięcia jakim jest poprawa jakości systemu wodno-kanalizacyjnego na terenie aglomeracji Włocławek.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%