Zamknij
REKLAMA

Dla urodzonych w tym roku to świetna informacja. Zobaczy, czy też skorzystasz

14:30, 11.08.2020 | D.W.
Skomentuj ZUS przeliczy świadczenia po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy tj. po 11 stycznia 2021 r. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. depositphotos.com
REKLAMA

Część emerytów może liczyć na wyższe świadczenia. To pokłosie nowej ustawy wykonującej wyrok Trybunał Konstytucyjnego.

Z nowych, korzystniejszych zmian w przepisach mogą skorzystać osoby urodzone w 1953 roku.

Regulacje obejmą te osoby, które prawo do wcześniejszej emerytury mają ustalone na podstawie wniosku złożonego przed 1 stycznia 1953 roku.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że nie każdy zainteresowany musi składać wniosek.

- ZUS z urzędu dokona ponownego ustalenia wysokości emerytury osobom, którym wcześniej już ustalił wysokość emerytury powszechnej z pomniejszeniem o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych. Przeliczeniu z urzędu będą również podlegały renty rodzinne przyznane uprawnionym członkom rodziny po tych osobach

- informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Co to oznacza? ZUS przeliczy świadczenia po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy tj. po 11 stycznia 2021 r. Ewentualne złożenie wniosku nie przyspieszy więc załatwienia sprawy.

Jak informuje ZUS, nowa wysokość emerytury zostanie ustalona bez pomniejszenia o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych, a świadczenie w ponownie ustalonej wysokości przysługuje od dnia nabycia prawa do emerytury w wieku powszechnym lub od dnia, od którego podjęta została wpłata zawieszonej emerytury. 

Wyjątek stanowią jednak osoby, które są co prawda na wcześniejszej emeryturze, ale nie składały jeszcze wniosku o emeryturę powszechną. Aby skorzystać z korzystnych zmian dla rocznika 1953 muszą one złożyć wniosek o emeryturę powszechną nie później niż do 11 stycznia 2021 r.

(D.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

rtrrtr

0 0

z tego co ja wiem to chodzi tylko o kobiety.... 23:15, 16.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz