Zamknij
REKLAMA

To może być już ostatnia szansa na pieniądze. Sprawdź, jak je dostać

19:00, 20.01.2021 | D.W./ZUS
Skomentuj Zasiłek nie będzie przysługiwał, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Zdjęcia ilustracyjne. Fot. depositphotos.com
REKLAMA

Do końca miesiąca został przedłużony okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego. ZUS poinformował, kiedy można z niego w ogóle skorzystać.

Ze wsparcia można skorzystać w razie zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły, klubu dziecięcego lub innej placówki oświatowej, do której uczęszcza dziecko lub dorosła osoba niepełnosprawna.

Podobnie jak wcześniej, dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą pobrać ubezpieczeni rodzice dzieci do lat ośmiu.

Otrzymają go również osoby wychowujące dzieci z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje on rodzicom na dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat, na te, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz do 24 lat, w przypadku orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Do zasiłku uprawnieni są też opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych.

- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje także w przypadku braku możliwości z powodu COVID-19 sprawowania opieki przez nianię, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą, lub braku możliwości sprawowania opieki przez dziennego opiekuna

- informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Pieniędzy nie otrzymamy jednak zawsze. Zasiłek nie będzie przysługiwał, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego).

Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy należy złożyć u swojego płatnika składek oświadczenie o sprawowaniu opieki.

Wzór oświadczenia można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl. Natomiast osoby prowadzące własną firmę, takie oświadczenie składają w ZUS. Mogą je wysłać przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Taki dokument jest niezbędny do wypłaty zasiłku - dodaje rzeczniczka.

ZUS przypomina też, że zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

(D.W./ZUS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%