Zamknij
REKLAMA

Dorabiasz do renty lub emerytury? Teraz trzeba to rozliczyć z urzędem

17:00, 24.02.2021 | D.W./ZUS
Skomentuj ZUS jest zawsze zobowiązany do przeprowadzenia rozliczenia przychodów według wariantu korzystniejszego dla świadczeniobiorcy - rocznego lub miesięcznego. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. depositphotos.com
REKLAMA

Z dorabiania do świadczeń emerytalnych i rentowych należy rozliczyć się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Emeryci mają na to coraz mniej czasu.

Informacja o przychodach potrzebna jest do rozliczenia wypłacanego świadczenia. Rozlicza się je na podstawie zaświadczenia z zakładu pracy emeryta lub rencisty.

- Z kolei emeryci i renciści, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą, powinni przedstawić oświadczenie o wysokości przychodu. W ich przypadku za przychód uznaje się deklarowaną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

- informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Emeryci i renciści muszą do końca lutego poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Chodzi między innymi o ubiegłoroczne wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy-zlecenia czy też przychody z prowadzenia działalności gospodarczej.

ZUS jest zawsze zobowiązany do przeprowadzenia rozliczenia przychodów według wariantu korzystniejszego dla świadczeniobiorcy - rocznego lub miesięcznego.

- Aby umożliwić rozliczenie świadczenia w najkorzystniejszy sposób, warto przedłożyć zaświadczenie o kwocie zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach. Jeśli nawet w niektórych miesiącach limit został przekroczony, a w innych nie został osiągnięty, rozliczenie w skali roku może nie rodzić żadnych skutków finansowych - dodaje rzeczniczka.

Rozliczenie jest konieczne, ponieważ wcześniejszych emerytów i rencistów obowiązują limity w dorabianiu do świadczeń. Pierwsza kwota graniczna to 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia krajowego.

(D.W./ZUS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

EmerytEmeryt

2 0

A cmoknijcie wy mnie w żopu !! 01:25, 25.02.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

UTYLIZACJA SZMALUUTYLIZACJA SZMALU

0 0

DOKŁADNIE JE***BAĆ SYSTEM 11:27, 04.03.2021


ZUS ZŁODZIEJE ZUS ZŁODZIEJE

0 0

ZOBACZCIE JAK NAS ZUS ZROBI W WAŁA Z OFE JAKAŚ NOWA POWSTAŁA PODATEK 1.500ZŁ CZYLI KTO MA PIENIĄDZE W OFE STRACI JE JA MAM 20 TYSIECY ZŁ W ZAKŁADZIE UTYLIZACJI SZMALU I WIEM ŻE ONI ZWINĄ TE PIENIADZE JAK W AMBER GOLD !!!! PO 2 MA POWSTAĆ KONFIDENT PLUS SOMSIAD BEDZIE TWOIM KONFIDENTEM DO ZUSU L4 BĘDĄ WAS SPRAWDZAĆ I SZPICLOWAĆ :) 11:20, 04.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZŁODZIEJE !!!ZŁODZIEJE !!!

0 0

KOCHANI O TO MI CHODZIŁO ZOBACZCIE CO WAM SZYKUJĄ !!

https://www.money.pl/emerytury/likwidacja-ofe-kolejna-rewolucja-w-emeryturach-6613757240957504a.html 11:24, 04.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%