Zamknij
REKLAMA

Jesteś na zwolnieniu, a planujesz gdzieś pojechać? Możesz słono zapłacić

15:15, 03.08.2021 | D.W./ZUS
Skomentuj ZUS przypomina też, że kontrolę wykorzystywania zwolnień lekarskich ma prawo przeprowadzić nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale uprawnieni płatnicy składek, którzy wypłacają zasiłki. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. depositphotos.com
REKLAMA

Zwolnienie lekarskie nie oznacza wolnego pozwalającego na aktywny wypoczynek. Mało kto wie, ale będąc na L4 nie powinieneś robić wielu rzeczy. Sprawdź jakich.

Wielu Polaków, w przypadku choroby korzysta ze zwolnienia lekarskiego. Mało kto jednak wie, że będąc chorym, należy przebywać w domu. Po raz kolejny informuje o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

- Wskazanie prawidłowego adresu pobytu w czasie  zwolnienia lekarskiego jest bardzo ważne. Nieusprawiedliwiona nieobecność chorego w domu w trakcie kontroli wykorzystywania zwolnienia lekarskiego może być przyczyną odmowy prawa do zasiłku chorobowego 

- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Co jednak jeśli zachorujemy poza domem, będąc np setki kilometrów od niego?

- Zdarza się, że w trakcie urlopu nad morzem lub w górach ulegniemy wypadkowi, lub zachorujemy i kontuzja, lub choroba zatrzymuje nas na dłużej, w miejscu odległym od stałego miejsca zamieszkania. By uniknąć nieporozumień i ewentualnych konsekwencji  finansowych warto w takim przypadku zadbać, aby lekarz wystawił zwolnienie lekarskie na adres, pod którym będziemy przebywać w trakcie rekonwalescencji - dodaje rzeczniczka.

ZUS przypomina też, że kontrolę wykorzystywania zwolnień lekarskich ma prawo przeprowadzić nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale uprawnieni płatnicy składek, którzy wypłacają zasiłki.

Kontrola polega na sprawdzeniu, czy zwolnienie wykorzystywane jest prawidłowo, tzn. czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem i stosuje się do zaleceń lekarza, a nie np. pracuje, remontuje mieszkanie, czy wykonuje inne prace, które mogłyby wydłużyć powrót do zdrowia.

Tylko w I półroczu 2021 br. w województwie  kujawsko-pomorskim Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził ponad 10,3 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy.

W ich następstwie zakwestionował świadczenia chorobowe na kwotę 319,7 tys. zł. W naszym regionie mowa o 351 osobach, które straciły prawo do świadczenia chorobowego w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

(D.W./ZUS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%