Zamknij
REKLAMA

Oświadczenie Zarządu ANWIL S.A. w sprawie protestu rolników

12:16, 11.10.2021 | ANWIL S.A.
Skomentuj Fot. ANWIL S.A.
REKLAMA

Oświadczenie Zarządu ANWIL S.A. w sprawie blokady zakładu przez związki rolnicze [PEŁNY TEKST]

Dzisiejsza blokada zakładu produkcyjnego ANWIL S.A. zorganizowana przez organizacje rolnicze jest działaniem bez precedensu i niesie ze sobą wiele ryzyk i konsekwencji. Stoimy przed brakiem możliwości odbioru wytwarzanych w spółce produktów oraz zakłóceniem normalnego trybu funkcjonowania zakładu.

Firma pracuje w tzw. ruchu ciągłym – produkujemy przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa istnieje określona maksymalna ilość nawozów, które mogą być przechowywane w magazynach, dlatego na bieżąco są one wywożone z zakładu i trafiają do naszych klientów. W przypadku braku możliwości odbioru produktów wytwarzanych w zakładzie produkcyjnym, ich aktualna pojemność zostanie wyczerpana po ok. 12 godzinach. Takie działanie może doprowadzić do zatrzymania produkcji, co ograniczy dostępność nawozów na rynku detalicznym i spowoduje powstanie wielomilionowych strat każdego dnia. Zatrzymanie produkcji to również ogromne ryzyko dla 1600 pracowników spółki, którzy dbają o ciągłość produkcji i bezpieczeństwo procesowe każdego dnia. ANWIL jest firmą odpowiedzialną, dbamy również o bezpieczeństwo mieszkańców Włocławka i okolic – jesteśmy spółką sektora ciężkiej chemii.

Ale to co najważniejsze – tak naprawdę blokada uderza bezpośrednio w samych polskich rolników, którzy nie otrzymają produktu niezbędnego w codziennej pracy.

Zarzuca się nam, że nie dostarczamy produktów na krajowy rynek, a tymczasem nieustannie powtarzamy, że w obecnej sytuacji makroekonomicznej, gdy coraz więcej międzynarodowych firm z branży nawozowej jest zmuszonych ograniczać lub nawet zatrzymywać swoje linie produkcyjne, my realizujemy 100% swoich zobowiązań kontraktowych i nie ograniczamy produkcji. O tym, ile procentowo sprzedajemy na rynek krajowy, a ile na tzw. eksport, mówiliśmy już podczas spotkania z organizacjami związkowymi w dniu 7 października w siedzibie ANWILU – jest to 70% na rynek krajowy, 30% to rynki zagraniczne. Dla nas bezpieczeństwo żywnościowe jest najważniejsze, w sytuacji dzisiejszej blokady widzimy duże zagrożenie dla niego.

Rozumiemy sytuację rolników, ale obecny stan rzeczy jest również i dla nas, jako producenta nawozów bardzo niekorzystny. Ceny nawozów niezmiennie kształtują się przede wszystkim w oparciu o ciągle rosnące na międzynarodowym rynku ceny gazu ziemnego, który stanowi ponad 70% kosztów produkcji, szczególnie nawozów azotowych. Na przestrzeni ostatnich miesięcy cena gazu w taryfach dla odbiorców przemysłowych, co warto podkreślić, że nie mówimy tu o stawkach Włocławek, 11.10.2021 r. dla klientów indywidualnych, ale dla sektora przemysłowego, zmieniała się kilkukrotnie. Od stycznia do połowy września 2021 roku notowania surowca wzrosły dla nas o ponad 200 procent. Z kolei porównując ceny z września tego roku z analogicznym okresem w 2020 roku, gaz podrożał aż 6-krotnie. Bezpośrednio przełożyło się to na wzrost kosztów produkcji i notowań m.in. amoniaku oraz saletry i saletrzaku. Obecna sytuacja na międzynarodowym rynku nawozowym, jest bez precedensu, gdyż pod znakiem zapytania stanęła opłacalność produkcji, cała branża nawozowa stanęła przed dylematem – podnosić ceny nawozów, czy ograniczać ich produkcję.

Przedstawiciele organizacji związkowych domagają się od nas m.in. ujawnienia danych, tj. cen zawartych w kontraktach sprzedażowych pomiędzy ANWILem a punktami dystrybucji nawozów oraz kosztów wytworzenia jednej tony nawozów. Są to informacje stanowiące tajemnicę handlową spółki ANWIL, nie możemy ich ujawnić, działamy transparentnie w oparciu o przepisy prawa, w ramach którego spółka funkcjonuje. Tym samym stanowczo zaprzeczamy wszelkim insynuacjom dotyczącym rzekomych spekulacji cenowych przy współpracy z podmiotami odpowiedzialnymi za dystrybucję nawozów azotowych.

Jesteśmy zaskoczeni, że dialog, który prowadziliśmy z organizacjami związkowymi sektora rolnego został przerwany, dążyliśmy do tego żeby wypracować wspólne rozwiązanie.

Pragniemy zapewnić i jeszcze raz powtórzyć, że na dzień dzisiejszy w ANWILU proces produkcji przebiega bez zakłóceń i nie ma ograniczeń w zakresie dostępności nawozów azotowych. Spółka niezmiennie prowadzi sprzedaż na rynek krajowy i wywiązuje się w 100% ze swoich zobowiązań kontraktowych. Polscy rolnicy są dla nas najważniejsi, to do nich trafia 70% naszych produktów.

(ANWIL S.A.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

ciekawekciekawek

4 1

Jak to, przecież kupujemy tańszy amerykański gaz zamiast drogiego ruskiego ? 17:52, 11.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KlapsKlaps

0 1

Nie tańszy, tylko lepszy, bo nie ruski. A Putin siedzi na Kremlu i ma ubaw po pachy. 18:55, 11.10.2021


Zawiślok.Zawiślok.

2 1

Rolnicy, niech założa spóldzielnie i kupuja nawozy po cenie producenta. Gaz będzie drożał i tego nikt nie zmieni narazie, prad ma zdrożeć o 40% . Gaz butlowy z 70 zł przebije 100 zł do końca roku. Pisałem że odsuwanie od węgla to złe posunięcie no i macie. Wielu rolników i tak trzyma zborze bo liczy na większe kasę. Ci co protestowali powinni protestować nie pod bram ale we Warszawie. 20:46, 11.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2 1

Przecież rolnicy mogą uprawiać EKOLOGICZNIE bez nawozów sztucznych tak jak chce Bruselski kołchoz ? 21:05, 11.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Zawiślok.Zawiślok.

2 0

To jest zwykła nagonka na Anwil, wszędzie nawozy drożeja trwa rozbudowa nawzów sztucznych więc jest teraz hejt bo komuś jest nie halo. Oni doprowadza do rozwalenia zakładów i wtedy Włocławek naprawdę będzie wioska bez przyszłości. Nie dziwie się że wieloma Osobami nie chcę się prowadzić biznesu i inwestować Polsce bo się tak traktuje przedsiębiorców. Rolnicy też trzymaja zborze bo wiedza ze jego brakuje i ceny rosna i tym samym robia sztuczna inflacje miała być na Święta Bożego Narodzenia na poziomie 6% A będzie na poziomie 8% Ceny kredytów wzrosna o do tego poziomu z 1998 roku. 22:06, 11.10.2021


0%