Zamknij
REKLAMA

Wkrótce Black Friday. Eksperci kolejny raz przypominają, na co trzeba uważać!

16:00, 23.11.2021 | PAP
Skomentuj Archiwum DDWłocławek Fot. Radosław Chrzanowski
REKLAMA

Co roku w związku z Black Friday do urzędów trafiają skargi dotyczące promocji, wyprzedaży i specjalnych okazji. UOKiK podkreśla, na co przede wszystkim zwracać uwagę, żeby nie zostać oszukanym.

W zgłoszeniach, które trafiają do Urzędu Konkurencji i Konsumentów najczęściej pojawia się problem żonglowania cenami. Chodzi o praktykę, w której przedsiębiorcy podnoszą je tuż przed wyprzedażą po to, żeby po ich obniżce rabat wydawał się niezwykle atrakcyjny. 

Należy więc pamiętać o tym, że nie każdy produkt oferowany jako "okazja" nią jest.

- W tym okresie wyprzedaży i promocji przypominamy osobom polującym na okazje o tym, jakie mają prawa. Podpowiadamy też na co szczególnie warto zwrócić uwagę podczas zakupów. Konsumentom zalecamy ostrożność, zaś przedsiębiorców zachęcamy do rzetelności i uczciwości względem klientów

 - wskazał prezes Urzędu Tomasz Chróstny.

Zarówno sprzedający jak i kupujący powinni też pamiętać, że przecenione towary - jeśli okażą się wadliwe - podlegają reklamacji, a korzystając z e-sklepu sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy.

Chcąc się ustrzec przed fikcyjną promocją UOKiK radzi konsumentom, aby wcześniej zrobili rozeznanie cenowe artykułów, które chcą kupić podczas Black Friday. Dopiero wtedy można ocenić, czy czy zaproponowana cena promocyjna jest okazją, jest niższa niż przed promocją. Urząd przypomina jednak, że jeśli powodem obniżenia ceny produktu jest jego wada, a kupujący wie o tym, to później nie można go reklamować.

- Dlatego warto dobrze przemyśleć zakup i nie działać pod wpływem chwilowego impulsu wywołanego obniżką ceny. Przed transakcją zapytajmy sprzedawcę, jaka jest polityka sklepu w tym zakresie - czy zwroty są możliwe, a jeśli tak, to w jakim terminie i na jakich zasadach - radzą urzędnicy.

Nieco inaczej wyglądają z kolei zakupy przez internet. Trzeba pamiętać, że mamy ustawowe prawo do namysłu - w ciągu 14 dni od otrzymania produktu możemy odstąpić od umowy bez podawania powodów. Po odesłaniu zakupów otrzymamy zwrot pieniędzy, niezależnie od tego, czy zrobiliśmy je po promocyjnej cenie czy po regularnej.

Tegoroczny Black Friday w sklepach odbędzie się 26 listopada. Ze wszystkimi poradami dla kupujących można się zapoznać TUTAJ.

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

Cyganka Cyganka

2 0

Uważajcie na mnie ❤️ 16:45, 23.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośćGość

3 0

wystarczy pamiętać 1 rzecz - Black Friday w Polsce nie istnieje..
to, że sklepy podnoszą ceny pare dni prędzej (1 znajomy obserwował albo w ME albo w Euro suszarkę do ubrań... przez dłuższy czas wisiała po 2999, aktualnie podskoczyła na ~4200... więc pewnie po 3199 będzie w piątek - więc sobie dał spokój) to jedno....

po drugie - na niemieckim amazonie można z okazji BF coś ciekawego i realnie tańszego o 40% jeszcze znaleźć (bo krajowy już kombinuje, mimo, że od niedawna działa - chyba mamy to w genach) - ale to też wyselekcjonowane rzeczy, czego mają za dużo

no a po trzecie - BF w USA to święto czyszczenia magazynów przed zatowarowaniem się sklepów na okres świąteczny.... czyli starsze modele telewizorów czy dowolnie innej elektroniki, którą trzeba wyprzedać, żeby zrobić miejsce na nowe dostawy... - u nas często w elektro marketach starocie są sprzedawane na równi z nowościami (a nuż ktoś się pomyli i sprzedawca większą premię zgarnie) - więc logistycznie nie potrzeba czyścić magazynów na sklepach, bo sklep z samymi nowościami by się nie utrzymał cenowo... muszą być tańsze śmieci w stałej ofercie, bo coś ludzie muszą kupować na prezenty..

i po 4.. jak firmy monitorujące ceny rok temu robiły podsumowania, to REALNEGO rabatu rok temu w BF było średnio 4,3%

no i po 5 - pewnie w serwisach typu ceneo, znów zupełnie przypadkowo na weekend będzie miała awarię funkcja podglądu historii zmiany ceny 18:55, 23.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

11111111

1 0

Dla nie myślących,normalni wiedzą o co chodzi 08:35, 24.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%