Cykliczny konkurs "Lodołamacze" jest dedykowany dla pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami. 15 września w Bydgoszczy ogłoszono laureatów regionalnego etapu. Na liście pracodawców wrażliwych społecznie znalazły się też dwie instytucje z Włocławka.
W tym roku odbywa się już siedemnasta edycja tego konkursu. Organizatorem akcji jest Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych FAZON.
Kampania prowadzona przez fundację koncentruje się na przełamywaniu stereotypów związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych.
Statuetki "Lodołamaczy" przyznawane są w siedmiu dziedzinach. Pracodawcy są wyróżniani m.in. w kategoriach: otwarty rynek, rehabilitacja społeczno-zawodowa czy zdrowa firma.
Przedsiębiorcy, którzy otrzymują te wyróżnienia stawiają na rozwój i integrację niepełnosprawnych pracowników.
Podczas regionalnej gali "Lodołamaczy" w Bydgoszczy wyróżniono kilkanaście firm i instytucji z województwa.
Wśród docenionych były też dwa podmioty z Włocławka. Na tej liście znalazły się WIKA oraz Zakład Aktywności Zawodowej.
Firma WIKA zajęła drugie miejsce w kategorii "Otwarty rynek". Przedsiębiorstwo produkujące urządzenia pomiarowe od lat zatrudnia również osoby z niepełnosprawnościami.
Zakład Aktywności Zawodowej we Włocławku zajął trzecią pozycję w kategorii "Rehabilitacja Społeczno-Zawodowa". Jednostka zatrudnia dziś już 52 niepełnosprawnych pracowników. Załoga zajmuje się tam m.in. usługami pralniczymi czy krawiectwem. Misją ZAZ-u jest przygotowanie ich do podjęcia pracy na otwartym rynku.
Firm zatrudniających osoby niepełnosprawne stopniowo przybywa, ale nadal odsetek aktywnych zawodowo w tej grupie jest niski.
W Polsce według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynosi on około 30%.
13 2
A czy za najniższą krajową płacę te firmy też dostaną nagrody ?
10 1
Firma która jest ZNANA głównie z tego, że płaci najniższą krajową. Wyzysk siły roboczej i nic więcej
9 0
Urzędy również powinny zatrudniać osoby niepełnosprawne. Przepisy mówią, że każdy urząd jest zobligowany do zatrudnienia 6% osób niepełnosprawnych, ale urzędy tego nie robią. ,,Tajemnicą poliszynela" jest kto dostaje prace w takich instytucjach, a za niewywiązywanie się z tego przepisu urzędy wolą zapłacić tzw. ,, karę " na rzecz PEFRON i z głowy, a etat zostaje wiadomo dla kogo.....
9 1
Napiszcie w końcu o zasiłku pielęgnacyjnym dla osób niepełnosprawnych, że przez 12 lat wynosił 153 zł miesięcznie i wzrósł, aż do 215, 84 zł miesięcznie. Przed wyborami to każdy polityk mówi, że tak jest zatroskany sytuacją osób niepełnosprawnych w Polsce, a jak przychodzi co do czego to każdy ma gdzieś chorych ludzi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz