Zamknij
REKLAMA

Nie zdążyłeś z tą formalnością? Konieczna będzie wizyta w ZUS-ie

15.00, 15.01.2023 inf. pras./oprac. N.S.
Skomentuj Fot. nadesłane
REKLAMA

Nie zdążyłeś założyć konta na PUE ZUS? ZUS Cię w tym wyręczy i założy konto techniczne. Aby z niego korzystać, musisz jednak udać się do ZUS-u po login i hasło.

Od nowego roku każdy płatnik składek ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS. Dotyczy to nie tylko przedsiębiorców, ale również rodzica zatrudniającego nianię na umowie uaktywniającej, duchownego, czy osoby, które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym lub jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu np. studenta – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

W województwie kujawsko-pomorskim działalność prowadzi 133,6 tys. płatników składek, którzy muszą zrealizować ustawowy obowiązek posiadania i utrzymania aktywnego konta na PUE ZUS. Dotychczas obowiązku  nie dopełniło 5 proc., czyli 7,3 tys. płatników.

Płatnikom, którzy nie założyli konta na PUE do końca roku, ZUS utworzy konto techniczne, ale to sam płatnik będzie musiał dokończyć proces rejestracji. Aby klient mógł zalogować się na swoje konto, musi uzyskać dane do logowania. Login i jednorazowe hasło otrzyma podczas e-wizyty lub w Sali Obsługi Klienta w dowolnej placówce ZUS-u.

- Jeżeli pracodawca nie założył profilu na PUE, a profil techniczny założył za niego ZUS i nie został jeszcze on aktywowany, to lekarz wystawi e-ZLA dla jego chorego pracownika tylko elektronicznie. Medyk nie wręczy już pracownikowi wydruku zwolnienia, tak jak to było dotychczas, gdy płatnik nie miał PUE. O tym zwolnieniu taki pracodawca nie dowie się, póki nie aktywuje swojego konta. Tym bardziej zachęcamy do odwiedzenia placówki ZUS po dane do logowania. Wizytę w placówce ZUS można wcześniej umówić na konkretny dzień i godzinę. Wystarczy zadzwonić pod nr tel. 54 23 07 376 (dotyczy placówek ZUS w Toruniu, Włocławku, Grudziądzu, Lipnie, Aleksandrowie Kujawskim, Brodnicy, Rypinie oraz Golubiu-Dobrzyniu)

– wyjaśnia Krystyna Michałek

Jeśli nie chcemy obsługiwać swojego profilu samodzielnie, możemy kogoś upoważnić do dostępu do profilu płatnika poprzez formularz pełnomocnictwa (ZUS PEL). Osoba, której klient udzieli upoważnienia musi najpierw zarejestrować swoje konto na PUE, a potem na podstawie pełnomocnictwa otrzyma dostęp do profilu jako płatnik.

(inf. pras./oprac. N.S.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

ChoreChore

9 0

Chore to
Nie mysa o ludziach starszych ktorzy ni epotrafia obslugiwac internetu albo niepelnosprawnych itd...
Czy dzisiejszy swiat jest tworzony jedynie pod ludzi sprawnych i czynnych oraz zdrowych.
Przypomina mi to miniona epoke faszystowska.
Czy unia europejska to tylko przykrywka dla podobnych praktyk?
Wszystko na to wskazuje poniewaz na kazdum kroku wyklucza sie ludzi troche innych . 15:08, 15.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

????????????????????????????

6 0

a skąd wynika że wszyscy mają komputery i potrafią je obsługiwać ? 15:40, 15.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

michumichu

5 0

I żeby się później zalogować ,trzeba będzie udać się do ZUS i złożyć wniosek o hasło .ot cyfryzacja wg PiS 16:26, 15.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%