Pracownia Nawozów i Środowiska Naturalnego we Włocławku otrzymała pozytywną ocenę Polskiego Centrum Akredytacji (PCA) w zakresie metod badań wodoru jakości automotive. W poprzednim roku akredytację uzyskała Pracownia Produktów Rafineryjnych w Trzebini. Oznacza to, że ORLEN Laboratorium posiada już dwa laboratoria akredytowane dla paliwa wodorowego mające możliwość badania wszystkich parametrów jakościowych zgodnie z normą ISO 14687.
W rozmowie z Wiolettą Górską-Włodarczyk, Kierownik Działu Rozwoju i Badań, dowiadujemy się, jak nowo powstałe laboratoria wspierają rozwój technologii wodoru i co to oznacza dla przyszłości.
Co zmienia dla rynku paliw wodorowych to, że ORLEN Laboratorium ma już dwa akredytowane laboratoria?
Laboratoria badania jakości wodoru w Trzebini i we Włocławku, które zostały utworzone w ORLEN Laboratorium, są niezbędne z punktu widzenia spełnienia wymagań ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości w odniesieniu do paliwa wodorowego. Wodór jakości automotive, bo o nim jest mowa, przy wprowadzeniu na rynek musi spełniać określone wymagania jakościowe zarówno co do czystości, jak i limitów dopuszczalnych zawartości zanieczyszczeń gazowych, stąd konieczne jest sprawdzenie jego jakości przed wprowadzeniem do obrotu. Wymagane jest aby takie badanie było przeprowadzone już u producenta tego paliwa oraz aby były to badania wykonane w akredytowanym laboratorium tj. takim, które ma potwierdzone kompetencje techniczne i wykwalifikowany personel do wykonywania tego typu analiz, co oznacza, że uzyskane wyniki są rzetelne i wiarygodne. Dodatkowo wymagana jest również akredytacja na pobieranie próbek wodoru do badań, na którą to działalność ORLEN Laboratorium również uzyskało pozytywną ocenę Polskiego Centrum Akredytacji i jest zgodne z przepisami wspomnianej ustawy. Dodam, że jesteśmy trzecią placówką na świecie i pierwszą w naszym kraju, która posiada akredytację na badanie dla tego rodzaju paliwa.
Posiadając dwa akredytowane laboratoria badań paliwa wodorowego jesteśmy w stanie świadczyć pełną usługę dla klientów. Badamy wszystkie parametry jakościowe wodoru automotive, zgodnie z wymaganiami specyfikacji oraz nasz personel pobiera próbki wodoru do badań. Należy podkreślić, że możemy kontrolować jakość zarówno u producentów, ale mamy również możliwości techniczne do tego, aby monitorować ją w całym łańcuchu logistycznym, aż do użytkownika końcowego. Posiadając jedno laboratorium wodorowe w centrum a drugie na południu Polski skróciliśmy czas badania do niezbędnego minimum, co jest istotne przy kontroli tego rodzaju paliwa.
Należy podkreślić, że badania, które są wykonywane w naszych akredytowanych laboratoriach, potwierdzają wysoką jakość produktu dostarczanego przez producentów z różnych technologii jego wytwarzania, co pozwala rozwijać rynek technologii wodorowych.
Jakie są kolejne kroki ORLEN Laboratorium w zakresie badań nad wodorem?
Przede wszystkim staramy się cały czas nadążać za zmianami, które odnoszą się do jakości paliwa wodorowego, tj. pojawiających się nowych specyfikacji dla różnych typów i gatunków wodoru przeznaczonych do różnych zastosowań. Nadmienię, że w tym roku zostało opublikowane nowe wydanie specyfikacji jakościowej dla wodoru uwzględniające bieżący stan wiedzy na temat parametrów jakościowych wodoru. Te nowości będziemy wdrażać w naszych laboratoriach na potrzeby naszych klientów. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że te wymagania będą się cały czas zmieniać, bo poznajemy ten produkt oraz coraz więcej o nim wiemy. Na świecie rozwijają się również nowe technologie dotyczące produkcji wodoru, które są ściśle powiązanie z zapewnieniem odpowiedniej jakości, a co za tym idzie analizą nowych parametrów, które będą istotne z punktu widzenia dalszych zastosowań, stąd będzie to miało istotny wpływ na obszar badań laboratoryjnych paliwa wodorowego.
Na dzień dzisiejszy naszym celem jest utrzymanie wysokiej jakości świadczonych usług analitycznych dla paliwa wodorowego, co zapewniamy poprzez ciągłe porównywanie naszych wyników badań z innymi europejskimi laboratoriami wykonującymi badania wodoru.
Czy wodór rzeczywiście może stać się paliwem przyszłości? Jakie są jego szanse?
Uważam, że tak. Już teraz jest widoczny trend wzrostowy w ilości zarejestrowanych samochodów wodorowych czy też autobusów zasilanych wodorem. Są budowane kolejne stacje paliw tankowania wodoru, co również jest dobrym prognostykiem dla użytkowników, dla których będzie dostępna odpowiednia infrastruktura, co oczywiście będzie sprzyjało rozwojowi elektromobilności opartej na technologiach wodorowych. Zdajemy sobie sprawę, że wymaga to wielu działań, ale ostatnie działania pokazują, że ten rozwój jest możliwy i staje się powoli naszą rzeczywistością.
Natomiast wartym podkreślenia jest fakt, że ORLEN Laboratorium będzie nieodłączną częścią tego procesu i będzie dbało, aby jakość produktu była odpowiednia i zweryfikowana.