Biznes Włocławek - praca, firmy, podatki, ZUS

Zamknij
Ważne

Zdecydują, na co pójdą pieniądze z urzędu pracy. Rada Rynku Pracy już wybrana

Grażyna Sobczak Grażyna Sobczak 14:50, 12.01.2026 Aktualizacja: 14:54, 12.01.2026
1 Zdecydują, na co pójdą pieniądze z PUP. Rada Rynku Pracy już wybrana Fot. DD.

W Starostwie Powiatowym we Włocławku odbyło się dziś pierwsze posiedzenie nowo powołanej Powiatowej Rady Rynku Pracy. Choć nazwa brzmi urzędowo, a samo wydarzenie mogłoby umknąć uwadze mieszkańców, w praktyce to gremium, które ma realny wpływ na to, jak w powiecie wydawane są pieniądze na walkę z bezrobociem, szkolenia i wsparcie dla osób szukających pracy.

Kto tworzy Radę? W skład Powiatowej Rady Rynku Pracy weszli: Waldemar Andrzejewski, Krzysztof Czarniak, Agnieszka Dereszewska, Jakub Girczyc, Monika Jabłońska, Przemysław Janakowski, Anna Kozłowska, Kamila Kubiak, Adam Maciejewski, Zdzisław Maciejewski, Zbigniew Pietrzak-Stocki, Zbigniew Polatowski, Przemysław Stelmasik, Sławomir Szablewski, Roman Tomaszewski, Mirosław Waga oraz Ireneusz Wieczorkiewicz.

Podczas pierwszego posiedzenia wybrano przewodniczącego Rady. Funkcję tę objął Jakub Girczyc.

W spotkaniu uczestniczyli także Krzysztof Kukucki, prezydent Włocławka, starosta włocławskim Roman Gołębiewski oraz Anna Jackowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy we Włocławku.

Po co w ogóle jest taka rada? Powiatowa Rada Rynku Pracy to ciało doradcze, które działa przy staroście i Powiatowym Urzędzie Pracy. Nie jest to organ „od papierów”, lecz miejsce, gdzie spotykają się przedstawiciele różnych środowisk, by opiniować decyzje dotyczące lokalnego rynku pracy.

W praktyce Rada zajmuje się m.in.: opiniowaniem, na co przeznaczyć środki Funduszu Pracy, oceną programów staży, szkoleń i dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej, wskazywaniem, jakich zawodów brakuje na lokalnym rynku, a gdzie miejsc pracy jest za mało, analizą działań Powiatowego Urzędu Pracy.

Choć Rada sama nie rozdaje pieniędzy, jej opinie mają wpływ na to, kto i w jaki sposób otrzymuje wsparcie.

Dlaczego to ważne dla zwykłych mieszkańców? Dla wielu osób Powiatowy Urząd Pracy kojarzy się głównie z rejestracją bezrobotnych. Tymczasem to także staże dla młodych, szkolenia zawodowe, dotacje na otwarcie firmy czy programy aktywizujące osoby po 50. roku życia.To właśnie Powiatowa Rada Rynku Pracy opiniuje, czy pieniądze pójdą na realne potrzeby rynku, czy na rozwiązania, które niewiele zmieniają.

Od aktywności i zaangażowania członków Rady zależy więc, czy wsparcie trafi tam, gdzie jest naprawdę potrzebne – do osób szukających pracy i do pracodawców, którzy chcą zatrudniać.

Nowy skład, nowy początek Dzisiejsze posiedzenie było formalnym startem pracy nowej Rady. Przed jej członkami stoi zadanie nie tylko analizowania statystyk, ale przede wszystkim patrzenia na rynek pracy oczami mieszkańców powiatu włocławskiego – ich problemów, potrzeb i oczekiwań.

Choć to temat, który rzadko trafia na pierwsze strony, decyzje zapadające przy tym stole mogą w najbliższych latach realnie wpłynąć na to, czy w powiecie łatwiej będzie znaleźć pracę, zmienić zawód albo postawić na własny biznes.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

uuuuuu

9 0

Psl w natarciu. Rządowy program o nazwie pieniądze dla swoich.

17:46, 16.01.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%