W niedzielę, 8 czerwca e Włocławku odbyły się uroczystości z okazji Święta Województwa. Obchody z udziałem samorządowych władz regionu rozpoczęła msza święta w intencji województwa, po niej odbyły się koncert upamiętniający setną rocznicę urodzin papieża Polaka i sesja sejmiku województwa.
W specjalnie przygotowanym namiocie, przed budynkiem przedstawicielstwa Urzędu Marszałkowskiego we Włocławku przy ulicy Bechiego 2, odbyła się uroczysta sesja sejmiku województwa. Wśród gości znaleźli się radni województwa, parlamentarzyści z regionu, władze miast prezydenckich, samorządowcy z powiatów i gmin, radni minionych kadencji, rektorzy uniwersytetów i uczelni wyższych, dyrektorzy wojewódzkich jednostek organizacyjnych, szefowie służb mundurowych oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, w tym kół gospodyń wiejskich.
Obrady poprowadziła przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska.
Marszałek województwa Piotr Całbecki mówił do zebranych:
- 30 lat temu, również na naszych ziemiach rozpoczęła się nowa era w kształtowaniu polskiej państwowości. Od walki o wolność przeszliśmy do jej zagospodarowywania. Pierwszym przejawem tego procesu były w pełni wolne demokratyczne wybory samorządowe. Dzięki samorządom Polska zmieniła się na lepsze. To zasługa wielkiej odpowiedzialności Polaków a także samorządowców, angażujących się często bez reszty, kosztem życia prywatnego, na rzecz spraw wspólnych. Jestem przekonany, że idea samorządności się obroni i rozwinie. Nic nie jest bowiem w stanie powstrzymać marszu ku wolności. Niech zatem kolejne lata staną się czasem rozwoju samorządów, jako najskuteczniejszego narzędzia budowy wspólnego dobra. Niech nasz Patron, święty Jan Paweł II, wspiera nas w tych staraniach, a my wsłuchując się w jego nauczanie, abyśmy na nowo umieli wyznaczać drogi naszej wędrówki.
- Byłem radnym w okresie, kiedy budowaliśmy samorząd obecnego regionu. Wielu nie wierzyło w to, że mieszkańcy trzech mniejszych ówczesnych województw mogą sami się rządzić, tworzyć samorząd, a jednak się udało. Dziś już nikt nie kwestionuje istnienia województwa. Różne kulturowo i historycznie krainy tworzą wspólnotę, która jest siłą i bogactwem tego samorządu
- mówił w swoim wystąpieniu Jan Krzysztof Ardanowski, minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
- Samorząd terytorialny jest jednym z najważniejszych organów naszego państwa. Ojciec Święty niezwykle cenił samorządy i ich niezależność. Zalecał, by tę samorządność pielęgnować i rozwijać. Tę ideę chcemy wcielać w życie. Reformy, które dokonały się w ostatnich trzydziestu latach są niewątpliwym sukcesem. Jesteśmy blisko obywateli i tylko silny wspólny głos pozwala nam budować silne państwo
- podkreślał Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka.
- Naszym wspólnym zadaniem jest umacnianie i rozwój samorządności wojewódzkiej, powiatowej i gminnej przy dwustronnym współdziałaniu z rządem. Warunkiem dynamicznego oraz społecznie odpowiedzialnego rozwoju samorządu każdego szczebla jest kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego. Ważna jest współodpowiedzialność za wdrożoną trzydzieści lat temu reformę
- podkreślał Stanisław Pawlak, nestor samorządności wojewódzkiej, obecnie radny województwa kujawsko-pomorskiego najdłużej sprawujący mandat.
Na zakończenie sesji wykład „Droga do samorządu – od pierwszych koncepcji do ich wdrożenia” wygłosił Robert Musiałkiewicz, rektor Państwowej Uczelni Zawodowej we Włocławku.
Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego, ustanowione w 2008 roku, obchodzimy 7 czerwca, w rocznicę papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze. Oficjalne papież dwukrotnie odwiedzał region: 6 i 7 czerwca 1991 roku był we Włocławku, również 7 czerwca, ale 1999 roku przybył z pielgrzymką do Bydgoszczy i Torunia. Tego samego dnia przypada wojewódzki dzień patronalny św. Jana Pawła II.
W 2017 roku województwo kujawsko-pomorskie, jako jedyny region na świecie zostało objęte patronatem Jana Pawła II. Stanowisko będące odpowiedzią na papieską decyzję zatwierdzającą patronat sejmik przyjął w marcu 2017 roku.
7 2
Chciałbym przeczytać czy usłyszeć w mediach, że wszyscy uczestnicy tego spędu zostali słono ukarani za brak masek. Jak do licha społeczeństwo ma respektować ograniczenia i zasady, skoro ci którzy je ustalają sami mają te ustalenia za nic. Pięknie BRAWO BRAWO. Potem idziecie między ludzi i dziwicie się że jest wzrost zachorowań. Widocznie dyplomy nie czynią niektórych mądrymi.
4 0
jaranek wojciuch ten który się sprzedał za grajkowanie z hupalcem w kwartecie bożonarodzeniowym, a fe tfu - sprzedawczyk
2 0
a Lucek też tam był