Zamknij
REKLAMA

Zasłużona dla miasta lekarka "Włocławianką stulecia"!

15:46, 15.11.2018 | Ł.D.
Skomentuj Na dr Brandt oddano 15% głosów. Źródło: Włocławek, jak pamiętamy
REKLAMA

Ludwika Zdana Brandt, zasłużona dla Włocławka lekarka, wygrała plebiscyt na "Włocławiankę Stulecia". Akcję zorganizowała facebookowa grupa "Włocławek, jaki pamiętamy".

Związana z Włocławkiem od 1936 r., dr Brandt od 1938 r. pracowała jako lekarz na oddziale położniczo-ginekologicznym i chirurgicznym we włocławskim szpitalu. 

[ZT]24172[/ZT]

Jak czytamy na stronie plebiscytu, dr Brandt podczas II wojny światowej była jedynym we Włocławku lekarzem opiekującym się Polakami. Po wyzwoleniu Włocławka p.o. dyrektora szpitala, do lipca 1946 r. nadzorowała oddział położniczo-ginekologiczny, a do 1948 r. oddział zakaźny. Na oddziale położniczym zorganizowała pododdział, a z czasem oddział dla noworodków. Przez 18 lat pracowała jako ordynator oddziału pediatrycznego szpitala we Włocławku, wykładała w szkole pielęgniarskiej. W 1945 r. zorganizowała punkt krwiodawstwa, którym kierowała do 1964 r. Współpracowała z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci i włocławskim Domem Dziecka. Wyszukiwała rodziny zastępcze dla dzieci porzuconych, propagowała świadome macierzyństwo. Dr Brandt była wielokrotnie odznaczana.

W plebiscycie zorganizowanym przez grupę "Włocławek, jaki pamiętamy" zdobyła 15 %. Organizatorzy pod głosowanie poddali sylwetki 100 pań.

Drugie miejsce zajęła działaczka społeczna Izabela Zbiegniewska, trzecie - Sabina Oleradzka, nauczycielka i organizatorka tajnego nauczania podczas okupacji niemieckiej.

- Cieszymy się, że nasz plebiscyt spotkał się z dużym odzewem internautów.  Siedmioro z nich nagrodziliśmy albumami ufundowanymi przez firmę Bakalland, Stowarzyszenie Ładowarka i Urząd Miasta. Losowanie nagród i ogłoszenie wyników nastąpiło 11 listopada w święto odzyskania niepodległości przez Polskę - mówi Robert Feter, współorganizator akcji.

"Włocławek, jaki pamiętamy" to jedna z najaktywniejszych włocławskich grup na Facebooku. Obecnie liczy blisko 18,5 tys. członków Jej celem jest popularyzacja wiedzy na temat przeszłości naszego miasta. Grupę wyróżniają ciekawostki z historii Włocławka, a także duża liczba archiwalnych zdjęć.

(Ł.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

StulecieStulecie

1 3

A nie została tą "stulecia" tak gloryfikowana przez dra Dzikiego i panie (sorry: kobiety) z SLD - Degen-Ślósarska? Coś niesamowitego. No to teraz szan. Grupo należy wybrać mężczyznę "Stulecia". A potem - z pełnym szacunkiem - parę Stulecia. 16:13, 15.11.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

XXXX

2 0

żal czy zawiść ? 16:29, 15.11.2018


WilejkaWilejka

1 0

Gdy członkowie grupy będą potrzebowali rady Pana (Pani) Stulecie, to nie omieszkamy wezwać. Tymczasem Stulecie może zająć się swoimi sprawami i projektami.


16:36, 15.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Cw wójtCw wójt

1 3

Zbyt szybko i na małej populacji ogłaszacie wyniki.Historia nie lubi pośpiechu.Czekam na informacje wloclawskich historyków i Andrzeja W. 17:20, 15.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%