Wakacje niedawno się skończyły, ale jeżeli pomimo urlopu i dużej ilości odpoczynku odczuwasz długotrwałe objawy przemęczenia, może to wskazywać na CFS (Chronic Fatigue Syndrome) - syndrom przewlekłego zmęczenia. Cierpią na niego przede wszystkim aktywne kobiety, pracujące zawodowo i opiekujące się dziećmi oraz domem.
Syndrom chronicznego zmęczenia polega na tym, że uczucie wyczerpania towarzyszy nam przez kilka tygodni, mimo długiego wypoczynku. Chroniczne zmęczenie ogranicza aktywność człowieka i znacząco wpływa na jego funkcjonowanie w sferach zawodowej, społecznej i osobistej.
Objawy przewlekłego zmęczenia występują zarówno u osób zdrowych, jak i cierpiących na choroby somatyczne oraz niektóre zaburzenia psychiczne. Objawami towarzyszącymi CFS mogą być m. in. stany podgorączkowe, ból gardła, czy boleśnie powiększone węzły chłonne, zwłaszcza szyjne i pachowe. Osobom przewlekle zmęczonym doskwierają również bóle mięśni i stawów (bez cech zapalenia i obrzęków) bóle głowy, ale o innych charakterze niż bóle, które pojawiały się przed chorobą.
Złe samopoczucie chorego po wysiłku może utrzymywać się nawet ponad 24 godziny. Do tego możliwe jest wystąpienie zaburzeń pamięci i koncentracji. Wytchnienia przewlekle zmęczeni nie doznają nawet w nocy, ponieważ cierpią na zaburzenia snu, miewają też nocne poty. Są również narażeni na zmianę masy ciała, stany alergiczne i częste infekcje.
Diagnoza CFS nie jest łatwa. Ponieważ obecnie nie istnieją badania pozwalające na bezpośrednie rozpoznanie przewlekłego zmęczenia, proces diagnostyczny polega na wykluczeniu innych schorzeń. Dolegliwości związane z CFS mogą sprawić, że będzie on mylony z innymi schorzeniami, np. niedoczynnością tarczycy, chorobami nowotworowymi, infekcjami, zaburzeniami immunologicznymi, zakażeniem wirusem HIV, chorobami reumatycznymi, a także z chorobami psychicznymi.
Najczęściej zalecane badania laboratoryjne pozwalające wykluczyć te wszystkie choroby to: morfologia krwi, OB, analiza moczu, stężenie Ca i P we krwi, glukoza, kreatyna, mocznik, oraz badanie poziomu hormonów tarczycy. Wszystkie można wykonać w Punkcie pobrań DIAGmed, przy ul. Okrzei 66.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz