Zamknij
REKLAMA

Niedawno miałeś urlop, a wciąż jesteś zmęczony? To może być syndrom przewlekłego zmęczenia

05:36, 06.09.2016 | N.S
REKLAMA
Skomentuj
Na przewlekłe zmęczeniecierpią najczęściej młode, aktywne zawodowo kobiety. Fot. depositphotos

Wakacje niedawno się skończyły, ale jeżeli pomimo urlopu i dużej ilości odpoczynku odczuwasz długotrwałe objawy przemęczenia, może to wskazywać na CFS (Chronic Fatigue Syndrome) - syndrom przewlekłego zmęczenia. Cierpią na niego przede wszystkim aktywne kobiety, pracujące zawodowo i opiekujące się dziećmi oraz domem.

Syndrom chronicznego zmęczenia polega na tym, że uczucie wyczerpania towarzyszy nam przez kilka tygodni, mimo długiego wypoczynku. Chroniczne zmęczenie ogranicza aktywność człowieka i znacząco wpływa na jego funkcjonowanie w sferach zawodowej, społecznej i osobistej.

Objawy przewlekłego zmęczenia występują zarówno u osób zdrowych, jak i cierpiących na choroby somatyczne oraz niektóre zaburzenia psychiczne. Objawami towarzyszącymi CFS mogą być m. in. stany podgorączkowe, ból gardła, czy boleśnie powiększone węzły chłonne, zwłaszcza szyjne i pachowe. Osobom przewlekle zmęczonym doskwierają również bóle mięśni i stawów (bez cech zapalenia i obrzęków) bóle głowy, ale o innych charakterze niż bóle, które pojawiały się przed chorobą.

Złe samopoczucie chorego po wysiłku może utrzymywać się nawet ponad 24 godziny. Do tego możliwe jest wystąpienie zaburzeń pamięci i koncentracji. Wytchnienia przewlekle zmęczeni nie doznają nawet w nocy, ponieważ cierpią na zaburzenia snu, miewają też nocne poty. Są również narażeni na zmianę masy ciała, stany alergiczne i częste infekcje.

Diagnoza CFS nie jest łatwa. Ponieważ obecnie nie istnieją badania pozwalające na bezpośrednie rozpoznanie przewlekłego zmęczenia, proces diagnostyczny polega na wykluczeniu innych schorzeń. Dolegliwości związane z CFS mogą sprawić, że będzie on mylony z innymi schorzeniami, np. niedoczynnością tarczycy, chorobami nowotworowymi, infekcjami, zaburzeniami immunologicznymi, zakażeniem wirusem HIV, chorobami reumatycznymi, a także z chorobami psychicznymi.

Najczęściej zalecane badania laboratoryjne pozwalające wykluczyć te wszystkie choroby to: morfologia krwi, OB, analiza moczu, stężenie Ca i P we krwi, glukoza, kreatyna, mocznik, oraz badanie poziomu hormonów tarczycy. Wszystkie można wykonać w Punkcie pobrań DIAGmed, przy ul. Okrzei 66.

(N.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone