Zamknij

00:00, 03.10.2019 materiał Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Publicznego Urzędu Miasta Włocławek Aktualizacja: 09:41, 03.10.2019
Fot. depositphotos.com Fot. depositphotos.com

Jak to właściwie jest z tymi szczepieniami – szczepić, nie szczepić, bać się czy nie? Posłusznie korzystać z kalendarza szczepień obowiązkowych czy, idąc za głosami ruchów antyszczepionkowych, odmawiać i zdać się na los?

Można się bać chorób zakaźnych, a zwłaszcza ich powikłań, natomiast szczepień nie tylko nie trzeba się bać, ale trzeba z nich korzystać, ponieważ jest to najskuteczniejsza metoda zapobiegania chorobom zakaźnym i ich powikłaniom. 

Naukowcy podkreślają – szczepienia ocaliły miliony. W samych tylko Stanach Zjednoczonych, począwszy od 1924 r. zapobiegły ponad 100 milionom przypadków chorób zakaźnych u dzieci. Z dużym prawdopodobieństwem można je uznać za najbardziej dobroczynny rodzaj interwencji medycznej w historii. 

Kolejny rok włocławski samorząd proponuje i zachęca mieszkańców Włocławka do zadbania o własne zdrowie.

Włocławscy seniorzy (osoby w wieku 65+) za darmo mogą zaszczepić się przeciwko grypie sezonowej, której powikłania są poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Do połowy listopada szczepionki będą dostępne we wszystkich przychodniach Miejskiego Zespołu Opieki Zdrowotnej (nie trzeba być zapisanym na listę pacjentów MZOZ).

Ze szczepień może skorzystać 2 400 włocławian. Urząd Miasta na realizację programu przeznaczył 101 400 zł. W poprzednich dwóch latach realizacji programu, zaszczepiło się łącznie 2 328 osób.

Dla seniorów leczących się z przewlekłego nieżytu oskrzeli i astmy oskrzelowej mamy szczepienia przeciwko pneumokokom (bakterii – dwoince zapalenia płuc), które są odpowiedzialne za szereg chorób o ciężkim przebiegu, w tym inwazyjną chorobę pneumokokową – zapalenie opon mózgowych lub sepsę. Szczepienia można wykonać we wszystkich przychodniach Miejskiego Zespołu Opieki Zdrowotnej oraz w Przychodni Pulmonologiczno-Alergologicznej w Zespole Przychodni Specjalistycznych na ul. Wyszyńskiego do 31 grudnia br. Dodatkowym warunkiem jest przedstawienie zaświadczenia lekarskiego o leczeniu.

Ze szczepień przeciwko pneumokokom będzie mogło skorzystać 150 włocławian. Urząd Miasta na realizację programu przeznaczył 22 500 zł.  Szczepienia w 50% są finansowane przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. W poprzednich 2 latach w ramach programu zaszczepiło się 149 osób.

Poza szczepieniami wszyscy mieszkańcy, bez ograniczeń wiekowych mogą wykonać badania wykazujące zakażenie wirusem wirusowego zapalenia wątroby typu B i C odpowiedzialnym za szereg poważnych chorób, w tym raka wątroby. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać w punktach laboratorium Vitalabo przy ul. Chopina 45/2 i Wiejskiej 31. Zapraszamy do 15 grudnia.

Osoby zainteresowane profilaktyką zdrowotną zapraszamy do kontaktu z Wydziałem Polityki Społecznej i Zdrowia Publicznego Urzędu Miasta Włocławek (tel. 54 414 43 87). 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%