Zamknij

Synoptycy nie mają dla nas dobrych wiadomości. Nadal będzie zimno [PROGNOZA POGODY]

08:44, 26.02.2018 Rafał Maszewski Aktualizacja: 17:35, 26.02.2018
Skomentuj

Rozpoczęty właśnie tydzień to kontynuacja mroźnej zimy. Szansy na stopione ocieplenie możemy spodziewać się dopiero w samej końcówce tygodnia.

Przez prawie cały najbliższy tydzień we Włocławku pozostaniemy w mroźnych masach powietrza polarno-kontynentalnego lub arktycznego i dopiero do soboty/niedzieli jest spora szansa na stopniowe ocieplenie. Do tego czasu noce i poranki przyniosą nam kilkunastu stopniowy mróz – minimalnie do około -16; -15 stopni. W ciągu dnia mróz będzie łagodniejszy przeważnie 6-8 stopniowy. Od soboty zarówno w nocy jak i w dzień mróz będzie zdecydowanie łagodniejszy. Przez większość tygodnia będzie nam bardzo zimno, a dodatkowo we wtorek i środę dość silny wiatr będzie znacznie obniżał temperaturę odczuwalną – pojawi się silny tzw. stres zimna, który odczują nasze organizmy. Zwracajmy szczególną uwagę na osoby bezdomne i po alkoholu, ponieważ tak silny mróz jest dla nich zabójczy. Warto również podładować akumulator w samochodzie.

Z uwagi na bliskość silnego wyżu atmosferycznego opady nadal będą nas omijać i najbardziej prawdopodobne są około niedzieli. Niegroźne chmury będą się przeplatać z licznymi okresami podczas których zaświeci słońce. Najwyższe ciśnienie atmosferyczne prognozowane jest w środę, po czym zacznie ono stopniowo spadać. 

Aura z uwagi na przewagę pogody bezopadowej będzie w miarę korzystna do wypoczynku na świeżym powietrzu, ale pamiętajmy o zimowym ubiorze, który będzie niezbędny, żeby nie wychłodzić organizmu – nawet podczas godzinnego przebywania na mrozie pojawi się znaczne podrażnienie skóry twarzy. Warunki biometeorologiczne będą w łagodnym stopniu niekorzystne głównie z uwagi na pojawiający się w drugiej połowie tygodnia tzw. stres zimna.  Około niedzieli mogą się one jednak znacznie pogorszyć, co odczują głównie osoby cierpiące na reumatyzm. Wzrośnie również ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych i zachorowań na grypę – wbrew powszechnej opinii niska temperatura korzystnie wpływa na wisusa grypy.

Mimo niskiej temperatury powietrza pamiętajmy o stosunkowo częstym wietrzeniu pomieszczeń w których przebywamy, w celu obniżenia zagrożenia ze strony alergenów wewnątrzdomowych, czyli alergenów zwierząt domowych i roztoczy kurzu domowego. Powietrze na zewnątrz będzie wolne od alergenów środowiskowych, ale musimy uważać żeby podczas wietrzenia nie było zanieczyszczone. 

(Rafał Maszewski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%