Fundacja Instytutu Przeciwdziałania Wykluczeniom pochodzi z Torunia. Od ponad roku prowadzi telefon zaufania dla mężczyzn. Mogą z niego skorzystać także włocławianie.
Telefon zaufania prowadzony przez Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom jest pierwszym takim przedsięwzięciem w Polsce skierowanym do mężczyzn. Czterech psychologów dyżuruje przez cztery dni w tygodniu i oferuje pomoc oraz porady psychologiczne dla osób z trudnościami.
Jak zaznacza włocławska radna Agnieszka Jura-Walczak, która zaprosiła do naszego miasta aktywistów z Instytutu, działalność takiego telefonu jest bardzo istotna.
Depresja dotyka w większości mężczyzn. Ponad 80% samobójców to właśnie mężczyźni. Panowie, którzy mają depresję, często się do niej nie przyznają, bo niestety, patriarchat dotyka również mężczyzn
- mówi radna.
Prezes Instytutu Przeciwdziałania Wykluczeniom wyjaśnił, że telefon zaufania powstał ze względu na normy społeczno-kulturowe, które są przytłaczającej dla mężczyzn.
Zależało nam na tym, aby utworzyć taką przestrzeń typowo dla mężczyzn, żeby mogli mówić w bezpiecznej i otwartej przestrzeni o swoich problemach. Jest to miejsce anonimowe, w którym można opowiedzieć o trudnościach, o zdrowiu psychicznym. Zależy nam na tym, aby nie demonizować tego problemu. Telefon nie służy tylko mężczyznom, którzy mają depresję, ale też osobom chcącym, po prostu, porozmawiać o swoim życiu. Po drugiej stronie zawsze siedzi psycholog
- mówi Michał Bomastyk, prezes Instytutu Przeciwdziałania Wykluczeniom.
Telefon zaufania dla mężczyzn został założony w grudniu 2021 roku.
- Widzimy, że ta inicjatywa jest bardzo potrzebna. Mężczyźni dzwonią w przeróżnych tematach, najczęściej są to te dotyczące pracy, rodziny, dzieci. To są tematy, które leżą im na sercu - wyjaśnia Prezes Instytutu Przeciwdziałania Wykluczeniom.
Michał Bomastyk będzie gościem jutrzejszego (14.01) II Kongresu Kobiet. Aktywista, razem z Kingą Mickiewicz-Schlesinger oraz Laurą Żurowską, weźmie udział w panelu pt. "Twarze depresji. Nie oceniam, słucham, akceptuje".
Osoby, które potrzebują rozmowy z psychologiem mogą skontaktować się pod numerem telefonu 608 271 402. Można także napisać wiadomość na adres mailowy [email protected].
Dyżury psychologów odbywają się zgodnie z harmonogramem:
Według specjalistów, myśli samobójcze mogą się pojawiać, kiedy osobie wydaje się, że znajduje się w tak trudnej sytuacji życiowej i jest tak nieszczęśliwa, że nie ma ochoty dłużej żyć. Zwykle osoby, które próbują się zabić, robią to, by zakończyć swój ból. Nie chcą umierać. Dlatego pomoc jest możliwa. Samobójstwo to najgorsze wyjście, dlatego powinno się zrobić wszystko, żeby mu zapobiec.
Masz myśli samobójcze? Na portalu samobojstwo.pl można znaleźć numery telefonów zaufania, adresy instytucji pomocowych i konkretne rady, jak postępować w trudnych sytuacjach. Polecamy także ten tekst.
Młodzi ludzie mogą uzyskać pomoc, dzwoniąc pod numer telefonu zaufania Fundacji "Dajemy dzieciom siłę" - 116 111.
Więcej o telefonie zaufania dla mężczyzn w materiale wideo na początku artykułu.
10 3
Znakomita inicjatywa. Gratuluję!!!!!!
3 1
PSYCHIATRA NA NFZ ??? KTOŚ COŚ WIE ???
11 1
Niestety degradacja ekonomiczna i ciągłe szczucie na heterosekualnych mężczyzn przynosi ponure żniwo samotności, depresji i samobójstw. Dobrze, że taki telefon powstał ale on nie rozwiąże problemu.
4 0
Czy geje w śednim wieku ze srudmieścia mogom dzfonic?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz