Zamknij
REKLAMA

Piwo może zdecydowanie podrożeć? Chodzi o grube miliony dla budżetu

15:18, 13.09.2021 | Źródło: Radio Zet, Bankier.pl / Money.pll
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Producenci mocnych alkoholi uważają, że rząd powinien zmienić sposób naliczania akcyzy za piwo. Ich zdaniem, piwo traktowane jest w sposób preferencyjny. Czy ceny tego alkoholu wzrosną? 

Trwa walka między między producentami alkoholi mocnych a producentami piwa. W tym przypadku chodzi o akcyzę. 

Branża spirytusowa czuje się poszkodowana. Tłumaczy, że akcyza na wódkę czy inne mocne trunki jest zbyt wysoka w stosunku do tego co dotyka browary. 

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu dosadnie wskazano, że akcyza na piwo powinna być wyższa. 

Producenci tłumaczą, że w przypadku mocnych trunków akcyza to 6257 zł od 1 hektolitra czystego alkoholu etylowego zużytego w produkcji. Tyle właśnie wpływu do budżetu. W przypadku browarów kwota ta wyliczana jest inaczej.

Stawka akcyzy w przypadku piwa wynosi 8 złotych i 57 groszy od 1 hl za każdy stopień Plato, który opisuje zawartość ekstraktu w beczce. Najpopularniejsze piwa sięgają 12 stopnia skali Plato, a to oznacza akcyzę 102,84 zł za 1 hl.

Przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych, Henryk Kowalczyk zgadza się z argumentami branży. 

- Wyroby alkoholowe według ustawy, która obowiązuje w tym kształcie od 2001 roku, są opodatkowane nierówno co do ilości alkoholu zawartego w napojach różnego typu. Tu uprzywilejowane jest piwo, dlatego że np. cydr - niskoprocentowy napój alkoholowy - jest obłożony taką akcyzą jak napoje spirytusowe - informuje cytowany przez Radio Zet Henryk Kowalczyk. 

Gdyby te różnice zostały zniwelowane wiązałoby się to ze wzrostami cen.

Eksperci są jednak przeciwni takiemu rozwiązaniu.

Wyliczenia wskazują, że podniesienie akcyzy za piwo nie przyniesie "proporcjonalnie większych wpływów do budżetu". Sam podatek natomiast, zdaniem ekspertów, jest skonstruowany prawidłowo i nie wymaga zmian. 

- Zwłaszcza po pandemii nie są wskazane istotne zmiany, ponieważ rynek i producenci oczekują przede wszystkim stabilizacji i pewności - cytuje bankier.pl  prof. Paweł Wojciechowski.

Jak informuje portal Bankier.pl w 2020 roku w Polsce wyprodukowano ok. 38,4 mln hl piwa. To o 4,1 proc. mniej niż w 2019 roku. Z kolei produkcja czystej wódki w 2020 roku zanotowała spadek o 7,7 proc. Z kolei dane NielsenIQ dotyczące sprzedaży detalicznej wykazały w przypadku piwa spadek o 1,7 proc. oraz wzrost całego segmentu napojów spirytusowych o 2,4 proc.

(Źródło: Radio Zet, Bankier.pl / Money.pll)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (14)

KujawiakKujawiak

7 2

To bezalkoholowe też?To pisowska banda jest.Wykończą nas. 18:08, 13.09.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

LeninLenin

2 5

Towarzyszu z Prus wracaj do ojczyzny dziadka swolocza co w 1945 r.ubogacil twa babkę onuce gwarantowanei????!!!! 18:19, 13.09.2021


Piwo ?Piwo ?

3 6

Czy chodzi o tą lurę przywożoną z Niemiec w cysternach po benzynie (tak twierdzi znajomy kierowca TIR) 20:36, 13.09.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

??????

0 0

TO SAMO PISZĘ ZOBACZ JAK PO ALKOHOLU ZACHOWUJĄ SIE TERAZ LUDZIE ??? TO NIE JEST ALKOHOL TYLKO JAKIŚ ŚRODEK KTÓRY NISZCZY UKŁAD NERWOWY ! 13:41, 15.09.2021


michumichu

4 2

Akcyza na piwo???? To byłby chyba pierwszy taki przypadek na świecie...jeszcze tylko akcyza na chleb,papier toaletowy i wodę z kranu 22:55, 13.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dojna ZmianaDojna Zmiana

6 3

Pis zrobił drożyzne i rozdaje nasze pieniądze tym samym powiększa dług publiczny ludziom się żyje gorzej należy ten rząd podać do dymisji a najgorsze zło to 500+ !!!!!!!!!! PIS podzielił ludzi i rodziny jednym daje 14ke tym daje co nie chciało się robić a teraz podatek nieroby nie będą płacić podatku a ci co całe życie *%#)!& dalej będą płacić podatek taki podział robi PIS a w dodatku daje 500+ dzieciorobom z naszych podatków a oni chlają za te pieniądze i nie muszą pracować jest wiele przykładów udokumentowanych ludzie co się słyszy mają już dość tego rządu nikt już na PIS nie zagłosuje bo to druga komuna drożyzna goni drożyzne non stop podwyżki na 500+ dość tego my was niedługo rozliczymy ! To koniec PISowców . W tym kraju tylko dobrze żyją celebryci księża piłkarze i ci w rządzie podwyżki sobie robią po 10tys a większość ma zarobki milionowe a ludziom pracy lub emerytom po 50zł podwyżki a w sklepach co tydzień podwyżki ludzie musimy wyjść na ulice i to zmienić !!!!!! 00:36, 14.09.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

assass

1 5

ŚMIECIU! 06:09, 14.09.2021


PolexitPolexit

5 2

Tak będzie wyglądać Polexit - BARTOSZ WĘGLARCZYK, dziennikarz 3 sie 2017r, a więc 4 lata temu napisał jak się okazuje proroczy tekst pt: Tak będzie wyglądać Polexit
"Pierwszy raz po 1989 r. boję się. Boję się, że na własne życzenie stracimy dar niebios, jakim było dla Polski spokojne 20 lat, w których czasie weszliśmy do NATO i UE, zapewniając Polsce po raz pierwszy od rozbiorów bezpieczne miejsce na mapie świata.
Jak może przebiegać Polexit? Ano tak:
Polski rząd na potrzeby zaostrzania walki wewnętrznej będzie nadal po wakacjach nakręcać histerię antyniemiecką. Okaże się, że wojna z III Rzeszą skończyła się dopiero teraz, bo przecież dopiero teraz Polska stała się naprawdę niepodległa, a Polacy dzielą się na tych, którzy Niemców AD 2017 nienawidzą, czyli żołnierzy niezłomnych oraz kolaborantów, czyli tych, którzy uważają dzisiejszych Niemców po prostu za sąsiadów we wspólnym domu.
Będziemy więc domagać się od Berlina odszkodowania za straty wojenne. Oczywiście go nie dostaniemy, bo nikt w Europie – od Berlina po Lizbonę – nie zrozumie, jak można się domagać odszkodowań wojennych w 2017 roku od członków wspólnoty, do której się weszło na własne życzenie i od której dostało się tyle miliardów wsparcia (nie mówiąc o wsparciu, jakim jest przynależność do największego rynku gospodarczego na świecie).Jednocześnie powstała z kolan Polska będzie nadal odrzucać żądania okupantów z Brukseli, domagających się przestrzegania reguł klubu, do którego nikt nam nie kazał wchodzić. Europejczycy nie zrozumieją, jak ktoś, kto tak bardzo chciał wejść do ekskluzywnego klubu golfowego, teraz upiera się, żeby grać w niego przy użyciu kija baseballowego.
Nasze wpływy w Brukseli będą maleć, im bardziej będziemy do siebie zrażać sojuszników w UE i im bardziej będziemy wyrażać brak zainteresowania wspólnymi wartościami i wspólną przyszłością.Im bardziej napięte będą nasze stosunki z Berlinem, tym bardziej ucierpi nasza gospodarka, ściśle powiązana z gospodarką niemiecką (i ani gospodarka chińska, ani chilijska, ani żadna inna z powodów geograficznych gospodarki niemieckiej nam nie zastąpi).Im mniej będziemy znaczyć w Brukseli, tym mniej z niej dostaniemy i mniej w niej osiągniemy, bo krewny chuligan niespecjalnie może liczyć na ogromną pomoc swej rodziny. Im gorzej będzie się miała nasza gospodarka (z powodu awantur z Niemcami, z powodu spadającej pomocy Brukseli, z powodu spadającego zaufania europejskich inwestorów do nas), tym bardziej rząd w swej bezradności będzie zwalać winę za całe zło właśnie na UE.
Już dziś mnóstwo ludzi uważa, że świetnie damy sobie radę bez UE. Jest przecież – mówią – jeszcze NATO. I w NATO pozostaniemy, tyle że członkostwo w NATO nie oznacza automatycznie, że gospodarka ma się świetnie (patrz: Grecja), ani że kraj ma dobre i mocne relacje z Europą (patrz: Turcja). Z roku na rok spadać więc będzie u nas poparcie dla UE, bo ludzie bombardowani antyunijną i antyniemiecką propagandą w mediach rządowych i prorządowych będą coraz bardziej przekonani, że Bruksela żyje dzień i noc wymyślaniem kolejnych zamachów na polską niepodległość.
Będą wierzyć zapewnieniom propagandystów, że nasze kolejne przegrane zabiegi w UE o pomoc ekonomiczną, wsparcie polityczne i dyplomatyczne, czy np. zgodę na przeniesienie do nas siedzib agend UE nie wynika z naszej arogancji, utraty wpływów i zmęczenia polskim naburmuszaniem się przez kolejne kraje Unii, lecz są bezpośrednim skutkiem osobistej nienawiści Angeli Merkel oraz "dzieci i wnuków zwyrodnialców" do rosnącego w siłę i dumę polskiego imperium.A kiedy już sondaże pokażą, że większość Polaków chce wyjścia z UE, wówczas rząd, powołując się oczywiście na wolę Suwerena, ogłosi referendum, które zbiegnie się przypadkowo z wyborem nowej konstytucji albo kolejnymi wyborami. I na fali wzmożenia patriotycznego i obrony Ojczyzny przez Krzyżakami referendum przejdzie. Polexit stanie się faktem. I gdy już okaże się, że na granicy niemieckiej znowu trzeba stać godzinę do kontroli, gdy cła do UE zabiją naszych eksporterów na rzecz tańszego eksportu z Chin i Indii, gdy nikt nie stanie już w obronie Puszczy Białowieskiej, gdy NATO powie, że sankcje ekonomiczne Rosji to nie jego sprawa, gdy Polacy zorientują się, że spadek produkcji i rosnące bezrobocie (bo Polacy nie będą gdzie mieli jechać do pracy, a od Ukraińców roboty za 500 zł nie wezmą) mogą mieć coś wspólnego z wyjściem z Europy, wówczas będzie już za późno. Polexitu nie da się bowiem cofnąć. Europa umęczona polskimi fobiami i pychą Warszawy przekonanej, że patriotą jest ten, kto wali butem w stół, a nie ten, kto spokojnie przekonuje innych do swoich racji, a wartości to coś, co przywołuje się wyłącznie w celach propagandowych, ta Europa nie będzie nawet chciała słyszeć o naszym powrocie. Pierwszy raz po 1989 r. boję się. Boję się, że na własne życzenie stracimy dar niebios, jakim było dla Polski spokojne 20 lat, w których czasie weszliśmy do NATO i UE, zapewniając Polsce po raz pierwszy od rozbiorów bezpieczne miejsce na mapie świata. Jeśli mielibyśmy na własne życzenie z tego miejsca zrezygnować, to znaczy, że na nie nie zasługujemy. A ci, którzy do tego doprowadzą, skandując hasła o niepodległości i wolności, mam nadzieję, trafią za to do piekła. 00:38, 14.09.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ASAS

2 2

SMIECIU! GRANICE OTWARTE! ŻEGNAM! 06:11, 14.09.2021


komuna biskomuna bis

4 3

Węglarczyk pisze o ewentualnym referendum w sprawie wyjścia z Unii. Nie wziął jednak pod uwagę podłości na jaką stać tą partię...Pisze się i mówi o tym coraz częściej: "Uspokajacie się, że Polacy w referendum nie zgodzą się na wyjście z Unii Europejskiej? Mam dla was złą wiadomość: Polaków nikt o to nawet nie zapyta. PiS załatwi to sam w jedną noc, ustawą uchwaloną zwykłą większością głosów, tak samo jak załatwił Trybunał Konstytucyjny." 00:39, 14.09.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

amenamen

1 0

O ile im na to pozwolimy. 16:57, 14.09.2021


ProtezaProteza

2 1

I dobrze bo śmierdzi z buzi po tym 09:35, 14.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

amenamen

2 0

Dobra zmiana się rozkręca. To na pewno nie będzie koniec jej pomysłów, jak skutecznie okradać Polaków. Winnymi są ci, którzy wybrali tych oszołomów. Będą siedzieć razem z pisowcami. 16:56, 14.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GDZIE SANEPIDGDZIE SANEPID

0 0

KIEDYŚ PIWO TO BYŁO PIWO DZIŚ JAK PIJESZ PIWO WŁĄCZA SIE KUR***WICA KIEDYŚ JAK WYPIŁEŚ ŚMIAŁEŚ SIE POD HUMOREK DZIŚ PO PIWACH NAWET OBNAŻYŁO PROKURATORA ŻE DO SKLEPU POSZEDŁ JAK GO BÓG STWORZYŁ . KTOŚ TO KONTROLUJE CO JEST DODAWANE DO ALKOHOLU ???? 13:37, 15.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%