Zamknij
REKLAMA

Zabili, upiekli i zjedli ofiarę? Proces zakończony, co z wyrokiem?

09:40, 14.09.2021 | Źródło: Wirtualna Polska / PAP
Skomentuj fot. PAP
REKLAMA

W Sądzie Okręgowym w Szczecinie zakończył się w poniedziałek proces czterech mężczyzn, którzy przed blisko 20 laty mieli zabić i częściowo zjeść mężczyznę we wsi pod Choszcznem (Zachodniopomorskie). Ogłoszenie wyroku zostało odroczone.

Oskarżeni to Robert M., Sylwester B., Rafał O. i Janusz S. W sprawę miał być także zamieszany piąty mężczyzna, Zbigniew B., który zmarł w 2017 r.

Wszyscy czterej mężczyźni są oskarżeni o pobicie i uwięzienie "ze szczególnym udręczeniem" mężczyzny o nieznanej tożsamości, a następnie zabicie go "ze szczególnym okrucieństwem" przez ucięcie mu głowy. Jak wskazała prokuratura, zrobili to w wyniku motywacji "zasługującej na szczególne potępienie".

Jak donosi Wirtualna Polska mężczyźni mieli rozczłonkować ciało, upiec je częściowo i zjeść - jako swoisty "pakt", mający zapewnić milczenie uczestników zbrodni. Miało do tego dojść w 2002 r. – między lipcem a październikiem, w okolicach wsi Łasko pod Choszcznem i w Strzelcach Krajeńskich.

Pozostałych oskarżonych obciążały przede wszystkim zeznania Rafała O. Ten jednak podczas pierwszej rozprawy odmówił odpowiedzi na pytanie, czy potwierdza wcześniejsze wyjaśnienia i nie chciał odpowiadać na pytania stron.

Wcześniej opowiadał, że w 2002 r. we wsi Kołki spotkał "ekipę" Roberta M., a więc oprócz głównego oskarżonego również Zbigniewa B., Janusza S. i mężczyznę "z Zielonej Góry" i pojechał z nimi do wsi Łasko, do jednego z lokali, gdzie m.in. pili alkohol.

Siedzieli tam też inni mężczyźni – M. miał zawołać jednego z nich, około 30- lub 40-letniego, uderzyć go w twarz i zaprowadzić do samochodu, którym przyjechali, a następnie wywieźć nad jezioro we wsi Ługi (Lubuskie). Tam M., po wypiciu alkoholu, miał się kłócić z mężczyzną, po czym – według Rafała O. – powiedział do Zbigniewa B. "wiesz, co masz robić", a ten przeciął mężczyźnie szyję nożem, niemal oddzielając głowę od tułowia. Jak opowiadał O., rozpalono ognisko, B. odciął części ciała zabitego człowieka, upiekł i nakazał je zjeść świadkom.

W poniedziałek sąd wysłuchał mów końcowych oskarżenia i obrońców.

- Przeprowadzone postępowanie przygotowawcze, jak i postępowanie jurysdykcyjne potwierdza w moim przekonaniu (…) winę wszystkich oskarżonych – mówił prokurator Hubert Kołtuniak.

Wskazywał, że wśród dowodów znajdują się nagrania z mieszkania Rafała O., o których oskarżony nie wiedział, a na których zarejestrowane zostały rozmowy z sąsiadami podczas "zakrapianych" imprez. Rafał O. mówił w nich o szczegółach zbrodni. Prokurator zaznaczył, że dowodem są także zeznania O. złożone na etapie postępowania przygotowawczego, które uszczegółowił w czasie eksperymentów procesowych.

Prok. Kołtuniak zaznaczył też, że według jednego ze świadków identyczną historię miał opowiadać Janusz S.

Odmiennego zdania są obrońcy.

- To nawet nie jest proces poszlakowy. Bo tu nie tylko brak dowodów, ale tu nie ma nawet poszlak - powiedział w mowie końcowej obrońca Roberta M. mec. Jan Widacki.

Jak dodał, mimo zaangażowania "ogromnych sił", wykonania wielkiej pracy i wykorzystania najnowszych technik sądowych, "nie udało się ustalić, że taki fakt, jak uprowadzenie i zabójstwo, nie mówiąc już o kanibalizmie, w ogóle miał miejsce".

Prokurator wniósł o dożywotnie więzienie dla Roberta M., po 25 lat dla Janusza S. i Sylwestra B. oraz 14 lat dla Rafała O. Obrońcy wnioskowali o uniewinnienie oskarżonych.

Wyrok ma zostać ogłoszony jeszcze w tym miesiącu, 27 września.

(Źródło: Wirtualna Polska / PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (11)

LgbtLgbt

3 2

Oczywiście nie znamy szczegułowyh zeznań do sprawy jednak jako szanowany ekspert prawa karnego oras pszedefszyskim miłośnik kuhni śmiem domienywać że sond pszy ustalaniu wyroku powinien wziońść pod uwage zeznania dotyczonce gamy pszypraw urzytyh do pszyprawienia miensa
Zbierzność tyh zeznań albo jej brak powinny mieć tutaj decydujoncy wpływ na wyrok 10:07, 14.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AdekAdek

4 3

Ale tak na czysto, prosto upieczone zjedli, czy wysmarowany marynatą jak kurczaka i z kartoflami i surówką? Tak szczerze... zjadłbym takie duże udo, ze złocistą skórką ❤️ 10:18, 14.09.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

:):)

0 0

ADKU CIEBIE NIKT NIE RUSZY BO ZATRUTY JESTEŚ PAMPĄ :) 20:47, 15.09.2021


oXoX

5 2

Panowie popili, pojedli, było i nie ma. Dziennie tyle świniaków i kurczaków ludzie zjadają, a tutaj jakieś problemy, bo jednego chłopa zjedli... I to 20 lat temu. 10:21, 14.09.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

:):)

0 0

LUDZIE JUŻ DAWNO JECIE MIĘSO LUDZKIE TO SIE NAZYWA NEOKALIBALIZM ^^ SMACZNEGO :) 20:43, 15.09.2021


KanibalasKanibalas

3 2

Pewnie chłop był żylasty to całego nie zjedli, to powinni mieć o połowę mniejszą karę. 10:41, 14.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kanibal LepperKanibal Lepper

4 1

Szukam dominującego kanibala. Tucze się 2 mmiesiące na plant burgerach 19:01, 15.09.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ZAINTERESOWANA ZAINTERESOWANA

1 0

ILE Z CIEBIE SCHABÓW BEDZIE ???????? 20:42, 15.09.2021


Kanibal LepperKanibal Lepper

1 0

GG 69670691 ;* 21:38, 15.09.2021


:):)

0 1

NEOAKNIABLIZM JUŻ DAWNO JEST MIESO Z LUDZI JEMY :) 20:40, 15.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OUDSIDERKAOUDSIDERKA

0 1

PO MC DONALDACH TO BEDZIE CO JEŚĆ JAK WŁADZA ZABLKOKUJE TRANSPORT Z ŻYWNOŚCIĄ MUSZĘ WIDŁY W OBI KUPIĆ :) 20:45, 15.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%