Zamknij
REKLAMA

System kaucyjny za butelki coraz bliżej! Minister uchyla rąbka tajemnicy

06:00, 18.10.2021 | Źródło: Wirtualna Polska
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl
REKLAMA

Jeszcze w tym roku ma zostać przedstawiony projekt ustawy w myśl, której klienci będą płacić kaucję za plastikowe butelki. Przepisy te mają za zadanie ograniczyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych.

O wprowadzeniu kaucji za plastikowe butelki w Polsce mówi się od dłuższego czasu. Okazuje się, że wprowadzenie tych przepisów jest coraz bliżej. 

Jak poinformowała Wirtualna Polska, najważniejsze założenia mają zostać zaprezentowane jeszcze w 2021 roku. Potwierdził to wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

W jaki sposób ma funkcjonować ten system? 

Kaucja ma obejmować butelki z tworzywa sztucznego o pojemności do 3 litrów, a zapisy ustawowe mają być podobne do tych stosowanych w innych krajach, które zdecydowały na wprowadzenie takich przepisów. 

- Najbardziej powszechnym modelem zbiórki jest zwrot do sklepów detalicznych, które zobowiązano by do przyjmowania pustych opakowań - donosi WP.

To właśnie tam miałyby być ustawione odpowiednie automaty. Kaucja pobierana byłaby przy zakupie napoju w butelce plastikowej, zwrot pieniędzy będzie następował przy oddawaniu butelki. 

Kaucja za butelkę - kiedy? 

- Wdrożenie takiego rozwiązania wymaga szeroko zakrojonych przygotowań, jak i dużych inwestycji. Między innymi potrzebne będą automaty, w których będzie można zostawiać butelki - informuje portal Wirtualna Polska. 

System kaucyjny może wystartować w przyszłym roku. Jak wyjaśniał wiceminister klimatu, przepisy mogą wejść w życie od 1 lipca 2022 roku. 

Unijne wymogi

Zgodnie z unijną dyrektywą, która ma na celu ograniczenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych oraz promowanie przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym w 2025 r. poziom recyklingu butelek o pojemności do 3 l, wraz z ich zakrętkami i wieczkami, ma wynieść 77 procent.

Natomiast do 2030 roku poziom zbiórki recyklingu ma osiągnąć 90 procent.

(Źródło: Wirtualna Polska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

hgfhgf

3 2

Ja nie mam otpaduf plastikowyh, bo fszysko londuje w piecu. 06:10, 18.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

!?!?!?!?!?!?

3 0

Tylko, żeby nie bylo jak zwykle. Kaucję pobiorą a butelki nie będzie gdzie zwrócić. Ameryki odkrywać nie trzeba. W Niemczech to sprawnie funkcjonuje. W każdym dużym sklepie jest automat do którego wrzucasz butelki plastikowe, szklane czy puszki jak leci. Automat sam sobie segreguje. Po zakończeniu naciskasz przycisk i drukuje się paragon. Nie ważne gdzie co kupiłeś. W kasie oddajesz paragon i albo dostajesz pieniądze albo odliczają ci od zakopow. 15:32, 19.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%