Weszły w życie nowe zasady dla kierowców, którzy zostaną zatrzymani do kontroli przez policjanta lub innego funkcjonariusza. Jak należy się zachować w tej sytuacji? To warto wiedzieć.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało nową instrukcję dla kierowców. Wynika z niej, że pojazd do kontroli mogą zatrzymać funkcjonariusze policji, umundurowani strażnicy gminni bądź miejscy, strażnicy leśni i funkcjonariusze Straży Parku.
Kierowcy bezwzględnie muszą zatrzymać pojazd i trzymać ręce na kierownicy, a na polecenie osoby kontrolującej wyłączyć światła i umożliwić identyfikację pojazdu.
- To ostatnie dotyczy również na przykład otwarcia komory silnika pojazdu. Uprawniony funkcjonariusz może jednak sprawdzić i inne miejsca w aucie - podaje Business Insider.
Kierowca nie może wysiadać z auta. Opuszczenie pojazdy może nastąpić jedynie na wyraźne polecenie funkcjonariusza.
Sejm uchwalił, prezydent podpisał - ustawa podnosząca stawki mandatów weszła życie wraz z początkiem 2022 roku. Nowy taryfikator mandatów przewidział duże zmiany, choć najniższy mandat za przekroczenie prędkości do 10 km/h pozostanie bez zmian (wyniesie 50 zł).
W przypadku jazdy o 71 km/h i więcej niż pozwalają przepisy mandat wyniesie już aż 2500 zł. Gdy wniosek o ukaranie kierowcy zostanie skierowany do sądu, kara za złamanie przepisów drogowych może wynieść nawet 30 tys. zł.
Kierowców drożej będzie kosztować także rozmowa przez telefon podczas jazdy. Według nowego taryfikatora mandat wyniesie 500 złotych. Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu mandat wynosi z kolei 1500 zł.
Irenusz&Tomasz11:21, 13.02.2022
Polowania czas start!!!. Dużo jeżdżę około 14000km w miesiącu. Tylu patroli od czasu wprowadzenia mandatów jeszcze nie widziałem na drodze każdego dnia.
Pozostałe komentarze
Uwaga !!!!17:33, 13.02.2022
Każdy obywatel Polski to potencjalny przestępca (doktryna z czasów PRL-u z materiałów PZPR do użytku wewnętrznego na podstawie wytycznych BP KPZR ZSRR) . Czyżby jakiś potomek aktywisty PZPR ukladał te przepisy ?
piotrk19:39, 13.02.2022
Kasy PISowi w budżecie brakuje to zaczeli rabować kierowców. Jak poprzedni rząd tak robił stawiając tzw. ,,skarbonki Rostowskiego" to krzyczeli ,,skok na kasę, skok na kasę", a teraz sami bardziej odjeb@li.
Mam wybór19:58, 13.02.2022
Rabują nie tylko kierowców , ostatnio wymyślili opłatę za wejście do lasu . Trzeba będzie im podziękować za tą patologię w wyborach , bo aż strach pomyśleć co jeszcze wymyślą by wydrenować kieszenie uczciwie pracującym .
kamyk19:59, 13.02.2022
Chłopaki ubrane na niebiesko na oglądali się filmów gangsterskich -ręce na kierownicy , nie wysiadać ,nie oddychać . A elektorat PIS-u kradnie w marketach fajki i gorzałę i to jest problem
KOLTER14:02, 14.02.2022
NALEPIEJ KUŻWA ZABIĆ BO TAKIE MAMY TERAZ POJJJE PRAWO PRAWO KAMEREK I BAZ DANYCH POSZLI WON
HISZPAN06:22, 16.02.2022
KUŻWA CZAS *%#)!& Z TEJ *%#)!& POLSKI
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz