Zamknij
REKLAMA

Tego na rynku mieszkaniowym nie było. Tam płacimy najwięcej. Co czeka nas w kolejnych miesiącach?

20:04, 23.05.2022 | Źródło: OtoDom
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl/
REKLAMA

Jak zmieniają się ceny mieszkań? Jakie trendy można zauważyć na rynku pierwotnym, a jakie na wtórnym? Sprawdziliśmy średnie ceny za m2 mieszkań w największych miastach w kraju.  

Rosnąca inflacja, napływ obywateli z Ukrainy, a także coraz wyższe stopy procentowe - to czynniki, które przyczyniły się do zmian na runku mieszkaniowym w I kwartale 2022 roku. Oferty cen mieszkań rosną na rynku pierwotnym i wtórnym. 

Gdzie zapłacimy najwięcej?

Najwięcej za metr, według danych OtoDom, należy zapłacić w Warszawie. Tam średnia cena sięga 13 861 zł za metr. Powyżej 10 tysięcy trze zapłacić jeszcze w czterech innych miastach - Gdańsku (12 229 zł), Gdyni (12 028 zł), Krakowie (11 964 zł) i Wrocławiu (10 386). 

Analiza Otodom i Polityki Insight wskazuje, że "pierwszym kwartale ceny ofertowe mieszkań w metropoliach wzrosły o ponad 17% w ujęciu rocznym".

Różnice cenowe widać biorąc pod uwagę wielkość miast. Za metr kwadratowy mieszkania w Rzeszowie, Olsztynie czy Toruniu, czyli miastach, które zamieszkuje ok. 200 000 tysięcy mieszkańców. Tam należy zapłacić powyżej 7500 zł. 

Taniej jest natomiast w miastach do 100 tysięcy mieszkańców - takich jak Gorzów Wielkopolski, Włocławek czy Kalisz. 

Co czeka nas w kolejnych miesiącach?

- Z pewnością dalsze wzrosty cen mieszkań, chociaż nie powinny być już one tak dynamiczne. Ograniczona zdolność kredytowa wynikająca z rosnącego poziomu stopy referencyjnej przyczyni się do zmniejszenia popytu, a w konsekwencji prawdopodobnie również do stabilizacji wzrostu cen 

– prognozuje Karolina Klimaszewska, ekspertka OtoDom. 

(Źródło: OtoDom)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

$$$$$$$$$$$$

3 0

,, prawdopodobnie również do stabilizacji wzrostu cen '' ekspertyza dziwna , tym bardziej , że ceny materiałów budowlanych idą w górę , więc jak można prognozować ,,stabilizację wzrostu cen'' . 21:56, 23.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hehheh

1 0

Jak czasem patrzę na ogłoszenia toruńskie to wcale ceny mocno nie odbiegają od Włocławskich a niejednokrotnie są na tym samym poziomie lub niższe. We Włocławku to ciężko o mieszkanie bo teraz to tu na sprzedaż same apartamenty. Jak widzę ogłoszenie apartament 33 metry to ręce opadają. 17:00, 25.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%