Zamknij
REKLAMA

Wraca obowiązkowa służba wojskowa? Przepisy już gotowe

06.00, 13.08.2022 Źródło: Money.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne Fot. Daniel Wiśniewski
REKLAMA

Projekt rozporządzenia w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy odbywających obowiązkową zasadniczą służbę wojskową trafił do uzgodnień międzyresortowych. Eksperci wskazują, że przepisy mają drugie dno. 

- Proponowane przepisy przewidują m.in. dodatki za służbę na morzu, wykonywanie prac podwodnych, za zadania związane z bezpośrednim udziałem w oczyszczaniu terenów z materiałów wybuchowych, za służbę poza macierzystą jednostką, w warunkach szkodliwych dla zdrowia, a także dodatek desantowy – podaje serwis money.pl

Ministerstwo Obrony Narodowej wskazuje, że nowe przepisy to "aktualizacja siatki pojęciowej", ale eksperci z serwisu prawo.pl domniemają, że „rząd może w ten sposób szykować grunt pod obowiązkowy pobór, ale nie powszechny, a selektywny”.

Wróci powszechna służba wojskowa? Eksperci zgodni

Dr Tomasz Pawłuszko, ekspert z zakresu obronności Instytutu Sobieskiego w rozmowie z serwisem prawo.pl, wskazuje, że może to być "przygotowywanie przepisów na wypadek przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej". 

- Na pewno nie będzie powszechnego poboru z przyczyn politycznych - wskazuje generał broni Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych RP.

Jak dodaje, może chodzić o formę poboru selektywnego. 

- Mogą to być na przykład uczniowie z klas wojskowych, którzy po odbyciu zasadniczej służby będą mogli wstąpić do uczelni wojskowych. Myślę, że jest to pomysł na oswajanie społeczeństwa z obowiązkową służbą wojskową, na razie taką małą stróżką, wąską dróżką - dodaje. 

Wojsko ma liczyć 300 tysięcy żołnierzy

Zgodnie zapowiedziami Ministerstwa Obrony Narodowej wojsko ma liczyć 300 tysięcy żołnierzy. Obecnie ich liczba (zawodowych i WOT) liczy ok. 145 tysięcy. 

 
(Źródło: Money.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

&&&&&&&&

8 11

Ustawa powinna wejść w życie już kilka lat wstecz .Ale wtedy rudy i spółka likwidowali majątek wojskowy . To samo robili ,,lokalni patrioci'' we Włocławku .Szybciutko sprywatyzowali majątek wojskowy i sprzedali tereny za bezcen . Partyjni powinni dać przykład patriotyzmu i wstępować na ochotnika do wojska . 08:12, 13.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PawelbestPawelbest

4 3

Co ty wiesz,jak jesteś spasiony propagandą jak kluchami. 13:51, 13.08.2022


yhyyhy

7 7

Siu.siaki w rurkach z gejtorebkami na *%#)!& fony z kałaszem i ostrą amunicją ? Słabo to widzę 09:32, 13.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MirtMirt

6 10

Juz powinna byc dawno wprowadzona ponownie obowiazkowa. Facet bylby facet a nie doopa 14:22, 13.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pi_pa w rurkach pi_pa w rurkach

3 2

😱😱😱😮😮😮😰😰😰 14:32, 13.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%