Zamknij
REKLAMA

PiS chce wprowadzić Centralny Rejestr Wyborców. Zdążą przed wyborami?

06.16, 25.09.2022 Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Jarosław Jędrkowiak / Gostyn24.pl
REKLAMA

Rząd szykuje projekt dotyczący nowelizacji kodeksu wyborczego i niektórych innych ustaw. Gminne listy wyborców mają zostać zastąpione przez centralny rejestr wyborców. 

Rejestr, jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, ma objąć wszystkie osoby uprawnione do głosowania w różnych typach wyborów w naszym kraju. 

Centralny Rejestr Wyborców ma składać się z dwóch zbiorów - A i B. 

W pierwszym z nich, jak podaje DGP, mają znaleźć się dane obywateli polskich. Rejestr ma zawierać imię i nazwisko, numer PESEL oraz adres zamieszkania i zameldowania,  a także informacje o właściwym okręgu i obwodzie wyborczym w poszczególnych typach wyborów.

- Podstawowe informacje zostaną pobrane z rejestru PESEL, ale np. wójt będzie wprowadzał do niego informację o osobach, które nie są zameldowane na obszarze danej gminy, ale złożyły wniosek, by tam oddać głos. Podobnie z informacją o pozbawieniu prawa wybierania na podstawie orzeczenia sądu - wskazuje gazeta. 

Część B zawierać będzie dane obywateli Unii Europejskiej, którzy nie posiadają polskiego obywatelstwa, a także obywatelki Wielkiej Brytanii, którzy mają prawa wyborcze w Polsce. 

Rządzący wskazują, że projekt ułatwi obywatelom głosowanie, urzędnikom – organizację, a komisjom wyborczym –przeprowadzenie wyborów. Poprawi się również ich bezpieczeństwo. Nowy rejestr może wpłynąć pozytywnie na frekwencję. 

- Z projektu ustawy wynika, że po zmianach łatwiej będzie dopisać się do spisu wyborców poza miejscem zamieszkania. Dziś gminy muszą przyjąć wniosek i przekazywać zawiadomienia między sobą. Przy CRW przeniesienie wyborcy pomiędzy spisami będzie automatyczne - uzupełnia Dziennik Gazeta Prawna. 

Projekt obecnie jest na etapie prekonsultacji, ale Centralny Rejestr Wyborców może być uruchomiony już nawet na przyszłoroczne wybory. 

(Źródło: Dziennik Gazeta Prawna)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (8)

??

3 7

Czy to znaczy , że zakupione przez PO-ZSL w Moskwie oprogramowanie do ;;liczenia głosów;; zostanie wrzucone do kosza ? 08:32, 25.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PapajPapaj

6 0

Nastepne pieniądze w bloto nastepna afera tą jak wybory kopertowe niech zajmie sie tym sasin 11:03, 25.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bObbOb

4 0

Bo wszystko musimy mieć pod kontrolą .... 11:55, 25.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WyborcaWyborca

4 6

Tak zwana totalna opozycją będzie miała ciężko w wyborach, bo PIS zlikwidował ruskie serwery. Zawsze na trzy tygodnie przed każdymi wyborami Hermaliński jechał na tydzień do Moskwy z całym składem Komisji wyborczej na szkolenie.
Potem były wybory i do północy wygrywała prawica po północy na drugi dzień okazywało sie że jednak wygrała opozycja. – 12:05, 25.09.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

włocławiakwłocławiak

3 1

To teraz pan Kaczyński będzie liczył " na piechotę " ? Żeby tylko jednakowe buty założył ! 12:22, 25.09.2022


re re

0 0

Totalna oPOzycja jest na to przygotowana , teraz będą liczyć głosy na serwerach z Brukseli i z Berlina . Ta swolocz zawsze musi mieć pana , który ją albo głaszcze albo wali PO łbie . A obecnie pana z Moskwy zastąpił pan z Brukseli i z Berlina i swołocz jest już POd kontrolą . 11:26, 02.10.2022


tragizmtragizm

5 1

Partia Oszustów - już szaleje , bo nie ma ruskich serwerów 13:27, 25.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

!!!!

0 0

A OD STYCZNIA KOLEJNA USTAWA :) ochrona ludności cywilnej 2023 CZYLI JANUSZĄ ZAMKNĄ FIRMY A NAS ZAMKNĄ W DOMACH 10:46, 02.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%