Zamknij
REKLAMA

Skarbówka prześwietla konta Polaków! Wszystko, dzięki tym przepisom

16.38, 25.09.2022 Źródło: Bussines Insider
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne Fot. pixabay.com/pl
REKLAMA

Skarbówka korzysta z rozszerzonych uprawnień i prześwietla konta bankowe Polaków. Jak podaje Business Insider Polska, choć przypadki są nieliczne to prześwietlone zostały już pierwsze osoby. 

Od lipca, za sprawą Polskiego Ładu, urzędy skarbowe w całej Polsce zyskały rozszerzone uprawnienia. 

- Dzięki znowelizowanym przepisom urzędnicy zyskali dostęp do informacji z rachunków bankowych już w momencie samego wszczęcia postępowania przygotowawczego – a nie jak do tej pory – po postawieniu osobie fizycznej zarzutów - wskazuje Business Insider Polska. 

W pierwszych dwóch miesiącach narzędzie to wykorzystano w 33 przypadkach.

- W lipcu i sierpniu 2022 r. naczelnicy urzędów skarbowych skierowali łącznie 33 wystąpienia do banków na podstawie art. 48 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej - wskazuje Ministerstwo Finansów. 

Co ciekawe żadna z kontrolowanych w ten sposób osób nie musi wiedzieć o tym, że jej konto zostało prześwietlone. 

- Organy mogą dzięki temu weryfikować kwoty wpływów i łatwo ustalać, czy nie dochodzi do istotnych zaniżeń podatkowych – i to bez wiedzy obywatela o tym, iż jego konta są "prześwietlane" - dodaje BI.

Przepisy te wciąż budzą kontrowersje m.in. wśród prawników, którzy wskazują, że przez zmiany te "dochodzi do uszczerbku prywatności obywateli". Jak informował, już w trakcie procedowania przepisów, szef KAS Bartosz Zbaraszczuk zwykli Polacy nie mają powodów do obaw.

- Przepis nie będzie stosowany bez uzasadnionej przyczyny i bez powiązania z popełnionymi czynami stanowiącymi przedmiot postępowania przygotowawczego prowadzonego w sprawie osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa - wskazuje. 

(Źródło: Bussines Insider)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

patrzępatrzę

5 0

big brother czas start 19:59, 25.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%