Zamknij
REKLAMA

Za kilka dni minie ważny termin! Później czekają kary

12.43, 28.09.2022 Źródło: Radio Zet / Business Insider Aktualizacja: 12.57, 28.09.2022
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

To już ostatnie chwile dla pracodawców, by wysłać swoich pracowników na zaległy urlop. Jeśli pracownicy nie wykorzystają urlopu z 2021 roku to firmy muszą liczyć się ze srogimi karami.

- W świetle art. 154 kodeksu pracy każdy pracownik ma do dyspozycji 20 lub 26 dni urlopu. Liczba dni wolnych różni się w zależności od stażu pracy. 20 dni przysługuje zatrudnionym ze stażem mniejszym niż 10 lat, 26 dni – pracownikom ze stażem powyżej 10 lat. Co istotne, do stażu pracy wlicza się okres nauki i czas zatrudnienia także u poprzednich pracodawców - podaje serwis Radio Zet. 

Pracownik zatrudniony na etacie ma prawo do wykorzystania wszystkich dni urlopowych w danym roku kalendarzowym. Jeśli tego nie zrobi to istnieje możliwość przeniesienia niewykorzystanych dni na kolejny rok. 

Urlop zaległy, bo tak nazywany jest on nazywany musi być wykorzystany do końca września. 

Niewykorzystany urlop to problemy dla pracodawcy

Jeżeli pracownik nie odbierze zaległego urlopu do 30 września to kłopoty może mieć pracodawca. 

Państwowa Inspekcja Pracy może uznać, że pracodawca naruszył prawa pracownika. To wszystko prowadzi do konsekwencji finansowych.

Kara może zaboleć, bo może wynieść maksymalnie 30 tysięcy złotych. 

- W związku z tym pracodawca powinien w porę przypominać pracownikom o zbliżającym się ostatecznym terminie, w którym kończy się czas na wykorzystanie urlopu. Jeśli pracownik nie złoży wniosku o urlop z odpowiednim wyprzedzeniem przed datą graniczną, to musi liczyć się tym, że zostanie na urlop po prostu wysłany - podaje Business Insider. 

(Źródło: Radio Zet / Business Insider)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

HWDKHWDK

0 1

Niech zamknie ten kram i niech nadaje msze przez radio , chyba o to chodzi zeby ludzie msze wysłuchali a nie do wiklinowego swoje pieniądze oddali 01:19, 29.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%