Zamknij
REKLAMA

Oddał opony na stworzenie ekologicznego ogrodu. Ma dostać ponad 1 mln zł kary

16.54, 29.09.2022 Źródło: Auto Świat
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Właściciel wulkanizacji za przekazanie kilkunastu opon na stworzenie ekologicznego ogrodu otrzymał 300 zł mandatu, a później aż 1 mln zł kary. Sprawą zajmuje się Wojewódzki Sąd Administracyjny. 

Fundacja Dziedzictwo Suwalszczyzny, w 2018 roku, zgłosiła się od przedsiębiorcy z prośbą o przekazanie starych, zużytych opon. Opony miały posłużyć do stworzenia ekologicznego ogrodu na terenie zniszczonym przez bobry.

- Choć zużyte opony się utylizuje, mogą one być używane do tworzenia placów zabaw, jako odboje w portach, czy bandy na torach gokartowych. Co więcej, istnieje nawet rozporządzenie Ministra Środowiska z 2015 r., które przewiduje takie zastosowanie nienadających się już do jazdy opon. Z tego też względu przekazanie zużytych opon do dalszego użytku nie było niczym dziwnym i podejrzanym - podaje serwis Auto Świat. 

Niestety, dobra wola właściciela wulkanizacji spotkała się z urzędniczą bezdusznością. Mężczyzna otrzymał 300 zł mandatu. I wtedy wszystko się zaczęło. 

Urzędnicza walka i 1 mln zł kary 

Z ukaraniem przedsiębiorcy nie zgodził się Wójt Gminy Suwałki. W 2019 roku wydał decyzję potwierdzającą, że przekazane opony nie są odpadem, a służą modernizacji ternu. 

Inspektorat odwołał się jednak od decyzji wójta do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a kolegium podtrzymało decyzję wójta. Kilka miesięcy później decyzja została jednak uchylona, a wójt został zmuszony wydać decyzję o usunięciu opon. 

Wydawałoby się, to kończy sprawę, ale tak nie było. W 2021 roku przedsiębiorca otrzymał karę od Urzędu Marszałkowskiego za składowanie opon na swojej prywatnej posesji znajdującej się w obszarze chronionym Wigierskiego Parku Narodowego. Pan Sławek miał do zapłaty 1.128.604 zł i odsetki. 

Interwencja Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

W sprawę zaangażował się Adam Abramowicz - rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rozpoczął on postępowanie przed SKO, a później zaskarżył utrzymaną decyzję o karze do WSA (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego). 

- Jestem zszokowany brakiem dobrej woli ze strony administracji. Szkoda wyrządzona środowisku poprzez przekazanie opon fundacji była znikoma lub żadna. Przedsiębiorca działał w dobrej wierze i nie zdawał sobie sprawy, że może to budzić wątpliwości prawne. Zapłacił mandat i zabrał opony - wskazuje Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Abramowicz dodaje, że w przypadku, kiedy uznamy, że można nakładać milionowe kary w oderwaniu od zdrowego rozsądku to następni w kolejce do ukarania są rolnicy, którzy oponami umacniają pryzmy kiszonkowe, a także właściciele działem, którzy mają kwietniki z opon, piaskownice i huśtawki. 

Jaki będzie finał tej sprawy? To okaże się już niebawem. Rozprawa sądowa zaplanowana jest na 12 października. 

 
(Źródło: Auto Świat)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

..............

6 0

A teraz by sprzedał na gumogroszek 16:59, 29.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

----

4 0

W dawniejszych czasach opony malowano farbą, wkopuwano w ziiemię i była elementem zabawy dla dzieci, albo gazonem z kwiatami i jakoś to nikomu nie przeszkadzało. W normalnych krajach drobiny gumy dodaje się do mas bitumicznych, Tarcie guma guma jest badzo duże i samochód może trochę się muli ale jak porzyczepność. 17:08, 29.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Sezon grzewczySezon grzewczy

5 0

I mojemu sąsiadowi już buchnęli kilkanaście starych opon z ogródka. To sobie w zimę pooddychamy . 17:29, 29.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

 To obraz To obraz

2 3

Ekologii politycznej lansowanej przez Brukselę .A w tym samym czasie Timmermans jeżdzi po ulicach Brukseli BMW z silkiem 4.8 litra ....w dieslu ... tak wyglądają realia ekologii politycznej ...dla świętych krów . Motłoch ma kupować elektryki ..... 17:34, 29.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

marek klimekmarek klimek

1 0

gdyby urzednicy ponosili konsekwencje swoich czynow ,mniej byloby takich absurdow . Urzednik ktory podpisal dyscyplinarne zwolnienie i wykluczenie z zawodu w tej i innych rownie podobnych sprawach 21:01, 29.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zawiślok.Zawiślok.

0 0

Mógł spalić w nocy kiedy SM śpi i nic nie widać, bynajmniej by miał ciepło i nie płacił tak olbrzymiej kary. 16:02, 30.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%