Zamknij
REKLAMA

Spore zmiany dla pacjentów! Koniec "kręceniem się" między gabinetami

07.12, 05.10.2022 Źródło: Kobiece Inspiracje / Twoje Zdrowie RMF24 Aktualizacja: 07.48, 05.10.2022
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

W ramach opieki koordynowanej pacjenci będą mieli łatwiejszy dostęp do badań i konsultacji ze specjalistami. Mimo, że przepisy weszły w życie to realne zmiany, jak wskazują eksperci, pacjenci powinni odczuć w ciągu najbliższych miesięcy. 

Nowe przepisy mają ułatwić ścieżkę diagnostyczną.

Pacjent nie będzie musiał iść do specjalisty, by otrzymać skierowanie na np. badanie dopplerowskie, holtera, spirometrię. Opieka koordynowana zakłada także większy dostęp do profilaktyki i edukacji, choćby w zakresie dietetyki. 

- Pacjenci nie będą musieli odbywać wielu wizyt między różnymi przychodniami. Problem oczekiwania w długich kolejkach do specjalistów zostanie zredukowany. W założeniach jest także przyśpieszenie procesu diagnostyki najpopularniejszych chorób - podaje serwis Kobiece Inspiracje. 

Opieka koordynowana. Kogo obejmie? 

Nowelizacja przepisów wskazuje na kilka grup pacjentów. 

Pierwszą z nich są osoby z chorobami serca - pacjenci z nadciśnieniem tętniczym, migotaniem przedsionków, przewlekłą chorobą niedokrwienną serca, niewydolnością serca.

Druga grupa to pacjenci z cukrzycą. W ich przypadku lekarz rodzinny będzie mógł zlecić wykonanie takich badań jak UACR (wskaźnik albumina/kreatynina w moczu) czy USG doppler naczyń kończyn dolnych.

Trzecia grupa to pacjenci z astmą i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Czwarta grupa natomiast obejmuje pacjentów z chorobami tarczycy. 

Choć nowelizacja rozporządzenia już weszła w życie (1 października) to eksperci wskazują, że pacjenci zmiany odczują nie wcześniej niż z początkiem listopada. 

- Zmiany są, lecz na razie głównie na papierze. Przychodnie potrzebują czasu, żeby podpisać aneksy do umów, nowe umowy o współpracy - tłumaczy krajowa konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej profesor Agnieszka Mastalerz-Migas w rozmowie z Twoje Zdrowie RMF24. 

 

 
(Źródło: Kobiece Inspiracje / Twoje Zdrowie RMF24)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

Hahahahaha... Hahahahaha...

2 0

Kolejny partyjny pomysł pozorujący działania z powodu braku lekarzy specjalistów ! Od kiedy lekarz rodzinny jest specjalista od wszystkiego ? Ile ludzi musi jeszcze umrzeć z powodu kolejek do specjalistów i braku wiedzy lekarzy PIERWSZEGO I OSTATNIEGO KONTAKTU ? 14:46, 05.10.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

IrenaIrena

0 0

Jedź do Wielkiej Brytanii to zobaczysz na jaki "wysokim" poziomie jest ta dostęp do lekarza ogólnego, o specjalistach nie wspominając. Nasi rodacy - emigranci, przyjeżdzają z Anglii do Polski leczyć zęby, operować się (okulistyka, ginekologia, urologia itp.) 12:25, 06.10.2022


re Irenare Irena

0 0

Tu jest Polska , jak wyspiarze pozwalają się oszukiwać to ich sprawa . Ale przy okazji - czy to prawda , że seniorzy w Anglii mają bezpłatną opiekę medyczną , bezpłatne leki , sprzęt rehabilitacyjny , opiekunki za przysłowiowego funta , darmową komunikację miejską , dopłaty do czynszu ,dopłaty do en elektrycznej wody , en cieplnej , gazu ?
Pytam w kontekście wydatków polskich emerytów -nadal żebraków Europy . 14:07, 06.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%