Zamknij
REKLAMA

Dwa znane banki ukarane. Chodzi o naruszenie interesów klientów. Znamy szczegóły

13.00, 23.01.2023 Źródło: UOKiK
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

- BNP Paribas Bank Polska oraz Bank Pocztowy bezprawnie ograniczały w bankowości elektronicznej możliwość złożenia wniosków o wakacje kredytowe tylko do maksymalnie 2 lub 4 zamiast 8 miesięcy - uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył na banki kary w łącznej wysokości blisko 3 mln zł.

Od blisko pół roku Polacy mogą korzystać z ustawowych wakacji kredytowych.

Zgodnie z ustawą od sierpnia 2022 r. do końca 2023 r. przysługuje możliwość zawieszenia spłaty maksymalnie 8 rat kredytu hipotecznego (w okresach wskazanych w ustawie). 

- Ustawodawca wprowadził wakacje kredytowe, aby ulżyć osobom posiadającym kredyty hipoteczne w trudnym czasie wysokich stóp procentowych. Przepisy pozostawiają wybór konsumentom, na jaki okres lub okresy chcą zawiesić spłatę rat i czy chcą wnioskować o to jednorazowo czy sukcesywnie. Ograniczanie tego uprawnienia przez banki jest bezprawne, oznacza bowiem utrudnianie skorzystania z ustawowych praw konsumentów 

– mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK od początku obowiązywania przepisów o wakacjach kredytowych w ramach prowadzonych postępowań wyjaśniających monitoruje, jak banki o nich informują i je realizują.

Konsumenci skarżyli się m.in. na to, że banki uniemożliwiają im wnioskowanie o wakacje kredytowe na jednym formularzu na wszystkie przewidziane prawem 8 okresów. Po wezwaniach Prezesa UOKiK większość banków wycofała się z takich praktyk. Tym, które tego nie zrobiły, UOKiK stawia zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów.

Efektem są wydane właśnie 2 decyzje – wobec BNP Paribas Bank Polska oraz Banku Pocztowego.

 Praktyki BNP Paribas i Banku Pocztowego powodowały niedogodności dla konsumentów, którzy musieli kilkakrotnie składać wnioski i pilnować terminów. Mogły sprawić, że konsumenci zrezygnowali z ubiegania się o zawieszenie spłaty późniejszych rat. Dlatego nałożyłem na oba banki kary finansowe w łącznej wysokości blisko 3 mln zł – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Kara dla BNP Paribas Bank Polska to ponad 2,7 mln zł (2 720 515,50 zł), a dla Banku Pocztowego – ponad 230 tys. zł (233 860,95 zł).

Po uprawomocnieniu się decyzji Prezesa UOKiK oba banki będą też musiały opublikować je na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

 

(Źródło: UOKiK)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

!!!!

2 0

CIEKAWA JESTEM JAK BEDZIE OD LUTEGO INWIGILACJA ILE ZNIKNIE PIENIĘDZY NA BLIKA OD LUDZI KTÓRZY KORZYSTAJA ZE SMARTFONÓW MAJĄC , KONTA , EMAILE HASŁA WSZYSTKO KAŻDY TWÓJ RUCH W INTERNECIE NAPEWNO NIKT ZNÓW NIE WEZMIE ZA TO OPOWIEDZIALNOŚCI JAK ZE SZPRYCAMI PODWYŻKI CZYNSZÓW ZA CHWILE DO 1000 ZŁ A MOŻE I WIĘCEJ TERZ CZAS NA WASZE KONTA :) 14:53, 23.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

!!!!

0 0

INTERNET ROBI SIE CORAZ TO BARDZIEJ NIEBEZPIECZNY TAKA MAŁA RO*ZPIERDUCHA 5 GENERACJI 14:55, 23.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DD PiSdaDD PiSda

1 0

DD dziennikarze śledczy ja p... Kopiuj Wklej i t d 'znamy szczegóły' 18:20, 23.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZawiślokZawiślok

0 0

Cytat BNP Paribas Bank Polska oraz Bank Pocztowy to nie są dwa banki i raczej tutaj się kłaniają liczebniki. 11:51, 24.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%