Zamknij
REKLAMA

W ten proceder zaangażowanych było 1700 firm. Straty mogą sięgać 1,5 mld zł

08.46, 24.01.2023 Źródło: Policja.pl Aktualizacja: 10.47, 24.01.2023
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Funkcjonariusze CBŚP i KAS, wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Warszawie przeprowadzili uderzenie w zorganizowaną grupę przestępczą. Jej członkowie podejrzani są o wyłudzanie podatku VAT.

Policjanci z Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzą śledztwo wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Warszawie oraz Mazowieckim Urzędem Celno-Skarbowym w Warszawie.

Sprawa dotyczy funkcjonowania w latach 2014 - 2018 zorganizowanej grupy przestępczej dopuszczającej się oszustw podatkowych na kanwie przestępstw karuzelowych związanych z obrotem sprzętem RTV i AGD oraz praniem pieniędzy pochodzących z przestępstw.

- W przestępczą działalność zaangażowanych było ponad 1700 firm - podaje Policja.

Śledczy ustalili, że mechanizm przestępczy polegał na wielokrotnym obrocie tym samym towarem. Wszystko to w celu uprawdopodobnienia dokonania transakcji kupna-sprzedaży m.in. telefonów komórkowych, pomiędzy kolejnymi firmami polskimi i zagranicznymi. Formą dokumentowania fikcyjnych transakcji były, nieodzwierciedlające rzeczywistych zdarzeń gospodarczych faktury, na podstawie których składano deklaracje do urzędów skarbowych. Dokumenty te stanowiły podstawę do uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT.

Z wstępnych ustaleń wynika, że uszczuplenia należności publicznoprawnych w całej sprawie wynikających z wyłudzenia zwrotu podatku wynoszą ok. 1,5 mld zł.

W minionym tygodniu w Warszawie, Wrocławiu i Bydgoszczy oraz w innych miejscowościach na terenie woj. mazowieckiego i woj. kujawsko-pomorskiego, funkcjonariusze CBŚP i KAS przeprowadzili akcję, podczas której zatrzymali 10 osób.

W trakcie przeszukań 30 miejsc zamieszkania podejrzanych oraz siedzib podmiotów gospodarczych, funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentację finansowo- księgową, komputery i zewnętrzne nośniki pamięci. Stanowi to obecnie materiał dowodowy w sprawie. Dodatkowo w jednym z mieszkań w Warszawie funkcjonariusze odkryli profesjonalną uprawę grzybów halucynogennych, w różnym stadium ich rozwoju oraz wysuszone już grzybki. W tym samym lokalu ujawniono również środki psychotropowe w postaci marihuany. 

W Prokuraturze Regionalnej w Warszawie zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, popełniania oszustw oraz przestępstw karno-skarbowych. Najpoważniejsze z nich zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Łącznie w śledztwie występuje już około 120 osób podejrzanych, z czego ponad połowie przedstawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupy przestępczej.

(Źródło: Policja.pl)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

A we Włocławku A we Włocławku

1 0

Też jest podobna grupa ... 11:06, 24.01.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SZFINDEL SZFINDEL

0 0

SZKODA ŻE MŁODZIEŻ TAKA MAŁO OGARNIĘTA BY PODAĆ OD RAZU DANE OSOBOWE MOŻE JAKIEMUŚ OSZUSTOWI PRZEBIERAŃCOWI W JAKIMŚ LOKALU CZASAMI WYBIERAJĄ SOBIE OSOBY Z POŚREDNIAKA TAK JAK TO ZE MNĄ BYŁO :) ALE NIE UDAŁO SIE OD RAZU ZŁODZIEJA WYCZUŁAM 16:11, 24.01.2023


LOKAL NA SŁUPA LOKAL NA SŁUPA

0 0

PROSZE SPRAWDZIĆ TĄ ZE SMAKÓW REGIONALNYCH SKORO BABSKO WYPISAŁO MI W DZAIAŁALNOŚCI KTÓRA JEST ZAMKNIĘTA NA 3 MAJA NAPEWNO MA COŚ ZA USZAMI :) A PO NAZWISKU SIE NIE WZYWA BEZROBOTNEGO Z POŚREDNIAKA I NIE ZAWRACA D**PY SKORO MA DZIAŁALNOSĆ ZAMKNIĘTĄ SZFINDEL ZA SZWINDLAEM W TYM MIEŚCIE . 15:57, 24.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LOKAL NA SŁUPA LOKAL NA SŁUPA

0 0

PO NAZWISKU JĄ ZNAJDZIECIE POD INNM SZYLDEM WŁOCŁAWEK MAŁY :) 15:58, 24.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LOKAL NA SŁUPA LOKAL NA SŁUPA

0 0

JESZCZE BYŁA ZADOWOLONA ŻE ZADZWONI DO POŚREDNIAKA 😂😂😂 I CO PI**ZDO MYŚLAŁAŚ ŻE JESTEŚ JANUSZEM BIZNESU WE WŁOCŁAWKU 👑👑 KORONA CI SPADŁA KOWID DOBIŁ LOKAL A POLICJA I MOŻE ZGARNIE :)) 16:01, 24.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%