Majówka to czas odpoczynku od pracy. Zwykle kojarzymy ją z kolejnymi dodatkowymi dniami wolnymi, rzadziej myśląc o samej idei tego święta. A jest ono bardzo ważne.
Chociaż polskie Święto Pracy kojarzy się głownie z PRL-em i czasami komunizmu, to wywodzi się z kapitalistycznych Stanów Zjednoczonych, a dokładnie z Chicago.
To właśnie tam doszło w XIX wieku do krwawych demonstracji robotników. Celem protestów było coś, co obecnie jest normą – 8-godzinny dzień pracy.
Święto Pracy stało się w Polsce świętem państwowym w 1950 r. Jednak Międzynarodowe Święto Pracy było ustanowione już 1891 roku.
W okresie międzywojennym, uroczystości 1 Maja, koordynowane przez Polską Partię Socjalistyczną, były formą sprzeciwu wobec ówczesnego porządku. Po wojnie obchody tego święta przekształciły się w narzędzie propagandy, które miało na celu uzasadnienie istniejącego ustroju.
1 Maja 1888 r. podczas strajków w Stanach Zjednoczonych doszło do starć z policją. Zamieszki były krwawe i przeszły do historii pod nazwą Masakra na Haymarket. Apogeum nastąpiło jednak 4 maja. Chodź początkowo panował spokój podczas zgromadzenia, to w czasie wystąpienia Augusta Spiesa eksplodowała bomba. Zginęło wtedy 11 osób, część demonstrantów i część policjantów. Było również wielu rannych.
Na skutek działań, wiele osób zostało aresztowanych. Padły oskarżenia o podżeganie do zamieszek oraz terroryzm. Winnych zamieszek skazano na karę śmierci. Wśród społeczeństwa, a także wśród ruchu robotniczego oraz organizacji związkowych nastąpiła krytyka takiej kary. Wydarzenia spowodowały, że 11 listopada 1887 r. powieszono Augusta Spiesa oraz Alberta Parsonsa i George’a Engela.
Orzeczenie spowodowało liczne manifestacje w Stanach Zjednoczonych. Protestowano także w Europie. Dochodziło do starć z policją.
Święto pracy w Europie a także w Ameryce Łacińskiej, Azji i Afryce obchodzone jest właśnie 1 maja, jednak z uwagi na dramatyczne wydarzenia, Stany Zjednoczone obchodzą to święto w pierwszy poniedziałek września. Ma to na celu odciągnięcie uwagi od wspomnianych tragicznych wydarzeń.
Jak wspomniano, oficjalnie święto obowiązuje od 1950 roku, ale już od 1945 była to ważna rocznica.
Aktualnie 1 maja to nadal w Polsce święto Państwowe wysokiej rangi. Aby to ukazać, jest to dzień wolny, ale obecnie nie świętuje się go tak, jak w przeszłości. Jest to teraz okazja do odpoczynku, a nie jak wcześniej do wieców i przemarszów.
Święto pracy jest obchodzone w aż 66 krajach. Do państw, które bardzo hucznie obchodzą ten dzień, należą Niemcy, Norwegia i Japonia. Z kolei dzień wolny, poza Polską, mają także Niemcy, Francja, Włochy, Brazylia i Hiszpania.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Tłumy w Ciechocinku na spotkaniu z Trzaskowskim
Zorro wypędzi trzaska gdzie *%#)!& rośnie.
BRAWO ZORRO !
23:40, 2025-05-25
MPK zmienia rozkład od środy. Ten autobus
Ile jeszcze autobusów zostanie zlikwidowanych, gdzie jest linia 2, gdzie jest linia 18, gdzie jest linia 22, gdzie połączenia do Nasiegniewa, Cyprianki, Brześcia?
Ktoś
23:12, 2025-05-25
Nowa trasa Marszu dla Życia i Rodziny
A najśmieszniejsze i niestety najsmutniejsze jest to, że te marsze obrony życia organizują ci co krzyczą, że stosunek płciowy w prezerwatywie to największe zło.
Ktoś
23:10, 2025-05-25
Trzaskowski we Włocławku?
Jeśli wolność słowa zostanie odebrana wtedy *%#)!& i cisi będziemy prowadzeni jak owce na rzeź. George Washington
Pol
22:30, 2025-05-25
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz