Majówka to czas odpoczynku od pracy. Zwykle kojarzymy ją z kolejnymi dodatkowymi dniami wolnymi, rzadziej myśląc o samej idei tego święta. A jest ono bardzo ważne.
Chociaż polskie Święto Pracy kojarzy się głownie z PRL-em i czasami komunizmu, to wywodzi się z kapitalistycznych Stanów Zjednoczonych, a dokładnie z Chicago.
To właśnie tam doszło w XIX wieku do krwawych demonstracji robotników. Celem protestów było coś, co obecnie jest normą – 8-godzinny dzień pracy.
Święto Pracy stało się w Polsce świętem państwowym w 1950 r. Jednak Międzynarodowe Święto Pracy było ustanowione już 1891 roku.
W okresie międzywojennym, uroczystości 1 Maja, koordynowane przez Polską Partię Socjalistyczną, były formą sprzeciwu wobec ówczesnego porządku. Po wojnie obchody tego święta przekształciły się w narzędzie propagandy, które miało na celu uzasadnienie istniejącego ustroju.
1 Maja 1888 r. podczas strajków w Stanach Zjednoczonych doszło do starć z policją. Zamieszki były krwawe i przeszły do historii pod nazwą Masakra na Haymarket. Apogeum nastąpiło jednak 4 maja. Chodź początkowo panował spokój podczas zgromadzenia, to w czasie wystąpienia Augusta Spiesa eksplodowała bomba. Zginęło wtedy 11 osób, część demonstrantów i część policjantów. Było również wielu rannych.
Na skutek działań, wiele osób zostało aresztowanych. Padły oskarżenia o podżeganie do zamieszek oraz terroryzm. Winnych zamieszek skazano na karę śmierci. Wśród społeczeństwa, a także wśród ruchu robotniczego oraz organizacji związkowych nastąpiła krytyka takiej kary. Wydarzenia spowodowały, że 11 listopada 1887 r. powieszono Augusta Spiesa oraz Alberta Parsonsa i George’a Engela.
Orzeczenie spowodowało liczne manifestacje w Stanach Zjednoczonych. Protestowano także w Europie. Dochodziło do starć z policją.
Święto pracy w Europie a także w Ameryce Łacińskiej, Azji i Afryce obchodzone jest właśnie 1 maja, jednak z uwagi na dramatyczne wydarzenia, Stany Zjednoczone obchodzą to święto w pierwszy poniedziałek września. Ma to na celu odciągnięcie uwagi od wspomnianych tragicznych wydarzeń.
Jak wspomniano, oficjalnie święto obowiązuje od 1950 roku, ale już od 1945 była to ważna rocznica.
Aktualnie 1 maja to nadal w Polsce święto Państwowe wysokiej rangi. Aby to ukazać, jest to dzień wolny, ale obecnie nie świętuje się go tak, jak w przeszłości. Jest to teraz okazja do odpoczynku, a nie jak wcześniej do wieców i przemarszów.
Święto pracy jest obchodzone w aż 66 krajach. Do państw, które bardzo hucznie obchodzą ten dzień, należą Niemcy, Norwegia i Japonia. Z kolei dzień wolny, poza Polską, mają także Niemcy, Francja, Włochy, Brazylia i Hiszpania.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz