Jest najbardziej znanym lekiem w Polsce. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwgorączkowo. Pamiętać należy, że aspiryna, bo o niej mowa, przyjmowana w nadmiarze, może powodować poważne problemy zdrowotne.
Aspiryna, nazywana "najpopularniejszym lekiem świata", pomaga na większość dolegliwości, które przychodzą wraz ze stanem zapalnym organizmu. To lek "pierwszej pomocy", który zna większość z nas.
Ból głowy, gorączka, grypa... Te dolegliwości przychodzą nagle. Po co sięgamy w osłabieniu do domowej apteczki? Po kwas acetylosalicylowy, potocznie zwany "aspiryną".
Badania wykazują, że oprócz niesienia pierwszej pomocy, lek ten zmniejsza ryzyko zakrzepów, służy w profilaktyce chorób serca i układu krążenia, a także zmniejsza ryzyko zakrzepów, które mogą powodować udar mózgu, czy nawet zawał serca.
Aspiryna jest uważana za szybko działający, bezpieczny preparat. Niestety najnowsze przeprowadzone badania wykazały, że kwas acetylosalicylowy przyjmowany w regularnych odstępach może powodować poważne problemy zdrowotne.
Generalnie rzec biorąc, aspiryna prezentuje dwa mechanizmy działania, o czym nie zawsze pamiętamy. Niskie dawki, czyli od 75 do 325 mg to tak zwane dawki antyagregacyjne, "kardiologiczne", czyli takie, które wpływają na płytki krwi odpowiadające za jej krzepnięcie. Są wskazane m.in. w prewencji wtórnej incydentów wieńcowych (zawał mięśnia sercowego) oraz mózgowych, a także po niektórych zabiegach naczyniowych, jak angioplastyce tętnic wieńcowych.
- wyjaśnia w rozmowie dla WP abcZdrowie dr Bartosz Fiałek, reumatolog i popularyzator wiedzy medycznej.
Uwaga! Powszechne przyjmowanie aspiryny, czyli kwasu acetylosalicylowego, w grupie osób dorosłych.
— Bartosz Fiałek (@bfialek) June 22, 2023
Na łamach „Annals of Internal Medicine” przedstawiono wyniki randomizowanego badania (n=19 114 uczestników) dotyczącego ryzyka wystąpienia niedokrwistości w grupie osób starszych… pic.twitter.com/UGmbtxHzma
Lekarze, którzy przeprowadzili badania zauważyli, że aspiryna utrudnia krzepnięcie krwi, ponieważ zapobiega sklejaniu się płytek krwi. Ten stan może doprowadzić organizm do anemii.
Badacze obserwowali wyniki stanu zdrowia pacjentów przez około pięć lat. Pacjentom regularnie pobierano krew do badań na zawartość poziomu hemoglobiny i ferrytyny. Stan zdrowia ludzi nie miał tu znaczenia - efekt utrudnienia krzepnięcia krwi przebiegał u wszystkich podobnie.
Mimo, że aspiryna niweluje ryzyko udaru i zawału serca, to skutki uboczne profilaktycznego przyjmowania leku mogą być groźniejsze.
- Aspiryna jest dobrym lekiem pod warunkiem, że jest prawidłowo stosowana. Muszą być uzasadnione wskazania do jej zastosowania, mimo że jest lekiem dostępnym w niższych dawkach jako produkt OTC (bez recepty) zdarza się, że jest nadużywana, bo przez wielu uważana jest za lek dobry na wszystko.
- wyjaśnia dla wp.pl dr Leszek Borkowski, były prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, farmakolog kliniczny ze Szpitala Wolskiego w Warszawie.
1 0
Ten lek dać dla nieco włochatego.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz